Skocz do zawartości

[OPIS+schemat] Waldemar prosty do bólu :)


kayou

Pomocna odpowiedź

Pierwszy schemat niestety nie jest do końca poprawny - brak kondensatorów 100n przy stabilizatorze.

Po grzyba ci dokładne filtrowanie dal takiego układu? Jest dobrze, kondensator przed stabilizatorem, kondensator za, ten za uznałbym nawet za zbędny.

Link do komentarza
Share on other sites

KD93 dobra, nie będę się już czepiał takich szczegółów, ale w układzie z zakłóceniami powinny jednak być. Co do praktyki to nie wiem, bo nie próbowałem, dlatego to jest tylko teoria (na której niekoniecznie trzeba się opierać, bo praktyka też ma sporo zalet 😉 ).

Link do komentarza
Share on other sites

Ale te zakłócenia musiałyby coś zakłócać, co ci tu zakłócą, tranzystory? Kond na zasilaniu zawsze się przydaje, ale stabilizator daje już na tyle stabilne napięcie, że nie będzie miało wpływu na takie elementy jak tranzystory.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jako że to mój pierwszy post to na wstępie chciałbym się przywitać na forum.

Przeglądając różne wątki na chwilę zatrzymałem się przy tym schemacie. Temat wprawdzie już niezbyt świeży, ale co tam.

Nie jestem doświadczonym elektronikiem i być może się mylę, ale wg mnie ten schemat nie jest poprawny. Zakładam, że złącza na dole schematu służą podłączeniu silników. A jeśli tak, to:

1. Oba silniki są wpięte między kolektory a emitery tranzystorów.

2. Emiter lewego toru jest zwarty z kolektorem prawego (całość do GND), więc prawy tranzystor jest zupełnie źle. I taki układ wg mnie nie będzie działał.

W rzeczywistym układzie przyglądając się temu co zostało złożone na płytce stykowej widzę, że silniki wpięte są między kolektory tranzystorów a zasilanie układu, a emitery do masy, czyli tak jak bym sobie to wyobrażał i wtedy ma prawo działać (co widać na filmie).

Proszę o wyprowadzenie mnie z błędu jeśli się mylę.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja też się kiedyś zastanawiałem nad tym projektem, zrobiłem własny schemat na podstawie tego tematu:

Jednak ten robot nigdy nie powstał gdyż... kupiłem przez przypadek fototranzystory na podczerwień, a potem zapomniałem o tym projekcie 🤣

Link do komentarza
Share on other sites

Bardzo pocieszny schemacik, naprawdę. Ja bym jeszcze dodał po diodzie równolegle do każdego silnika - szkoda męczyć tranzystory przepięciami choć akurat tutaj nie ma ciągłego przełączania PWM i może chociaż po 100nF na silnik - nie będzie radio trzeszczało (na AM).

No i trzeba pamiętać, że silnik dostanie w najlepszym wypadku o 1V mniej niż ma bateria.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.