Skocz do zawartości

Części do kursu AVR-GCC - czy dobrze wybrane/gdzie kupić?


PolGraphic

Pomocna odpowiedź

Witam.

Na wstępie zaznaczę że jestem osobą bardzo początkującą.

Natknąłem się na świetny kurs autorstwa ABXYZ dotyczący programowania AVR:

http://hobby.abxyz.bplaced.net/index.php?pid=4&cid=1

Wypisałem sobie, czego i ile będę potrzebował przez jego wszystkie cztery części (po co potem dokupić i płacić dwa razy za przesyłkę).

Chciałem zapytać czy poniższa lista jest kompletna (jeśli komuś chce się sprawdzić/od razu widzi jakiś błąd). Ale przede wszystkim - gdzie mogę to kupić za jednym zamachem i czy nie popełniłem błędów w liście?

Proszę o link do konkretnego, w miarę taniego sklepu, czy użytkownika na allegro. Choć muszę zaznaczyć, że jak szukałem np. 7447 na allegro, to nie znalazłem :/

- przewód

- zasilacz (5 VDC, 600 mA - mam już taki, co prawda do gniazdka jakie są w USA, ale mam też przejściówkę jakąś na standard europejski)

- programator USB

- płytka stykowa

- atmega8

- atmega16

- dioda 1N4001

- 4 diody 1N4148

- 8 diod LED (rozumiem że to coś innego niż te powyżej; na co patrzeć przy ich wyborze? jakieś model/parametry są ważne by układ działał?)

- kondensatory (2 x 10uF, 3 x 100nF - tu chyba tylko sprawdzić by miały taką pojemność?)

- rezystory (1 x 10k - 10k = 10 000 omów?, 8 x 1k, 14 x 470 omów)

- złącze J2 IPC10 (to chyba jest już w programatorze?)

- 12 przycisków monostabilnych (ważne jakieś parametry?)

- tranzystor BC547B

- buzzer z generatorem (wystarczy jak wyciągnę stary z jakiejś zabawki? czy jakieś parametry są ważne?)

- stabilizator napięcia 7805

- 2 x 7-segmentowe wyświetlacze LED

- 2 x układ 7447 dekoder kodu BCD na kod wyświetlacza 7-segmentowego

- 2 przełączniki typu piano dip switch 8

Wiem że cała ta lista i pytania w nawiasach mogą się Wam wydawać (i pewnie są) głupie. Jednak weźcie poprawkę, że dopiero stawiam w tym wszystkim pierwsze kroki (język C i owszem, ale elektronika kompletnie od zera).

Link do komentarza
Share on other sites

po 1.

www.tme.pl

po 2.

zasilacz jest slabo stabilizowany, do stabilizatora 7805 potrzebujesz przynajmniej 7,2-9 V. Poprostu ladnie podlaczysz go zgodnie ze schematem z datasheeta ("DC CIRCUITS"), a on wyda Ci wzamian stabilne 5V 🙂

po 3.

Kup wiele wiecej rezystorow, kondensatorow, i troszke wiecej tranzystorow pnp i npn. Jezeli chcesz budowac robiciki, to polecam takze kupic jakies 2 serwa, 2 fototranzystory, mostek H (przyda sie)

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

albo ewenti kup unny stabilizator - np. typu Low Drop Output - np. L4940V05 - jemu wystarczy 0.4-0.5 wiecej nie wejsciu zeby dostac stabilne 5VDC na wyjsciu.

Co do czesci to TME, w AVT polecam fajne zestawy startowe - 660 rezystorow, 200 kondensatorow itp w sensownych cenach i praktycznie wszystkich wartosciach z szeregu. Programator USB to polecam usbasp - kolo 30-40zl z allegro, mozna wykonac samemu ale skoro zaczynasz dopiero to nie polecam 😉

W razie co to tych wyswietlaczy mam w pip i jeszcze kilka wiec pisz - dogadamy sie 😉

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

kayou - thx za link 🙂

jedyne czego tam nie mogę znaleźć to programator usbasp - trochę by było głupio tylko to na allegro zamawiać - chyba w jakimś sklepie z elektroniką powinno coś takiego być?

na tym tme są w miarę normalne ceny? nie mam doświadczenia ile co powinno kosztować ale metodą porównawczą nie wyglądają na wzięte z kosmosu

i zasilacz jest 9VDC, wybaczcie - pomyłka albo skrót myślowy zastosowałem że będzie ok dla obwodu na 5V ze stabilizatorem - bądź co bądź dobre napięcie

że zamówię więcej kondensatorów itd. niż potrzeba to wiadomo - nie są drogie, a głupio by się okazało że mi potem jednego dodatkowego do czegoś zabraknie - zresztą jeśli już to po 10 nie 8 sprzedają 😋

natomiast zestaw: serwa, mostek H, silniczki, przekładnie itd. raczej kupie za drugim razem, już pod robociki typowo

Mihau - ok, czyli rozumiem że każda dioda LED będzie ok, różnica to intensywność świecenia

podobnie jest z buzzerem (intensywność dźwięku, ale nie musze patrzeć na jakieś inne parametry) i przyciskami monostabilnymi?

lukpep też dzięki za odpowiedź oczywiście 😉

zestawu startowego raczej nie będę kupował, a programator tak, usbasp

ogólnie dzięki za szybkie odpowiedzi, czekam na dalsze na resztę starych i parę nowych pytań 😋

Link do komentarza
Share on other sites

No i różne LEDy maja różne napięcie zasilania(zależnie od koloru)

Z buzerem jeszcze jest napięcie zasilania i częstotliwość dźwięku, a z przyciskami monostabilnymi to właściwie istotne tylko jest czy przycisk jest zwierny, czy rozwierny.

Link do komentarza
Share on other sites

TME dosyć sporo bierze za wysyłkę (fakt, full pro - dostawa średnio na następny dzień), ale jeśli się nie pali i nie chcesz płacić 15 zł, to polecam użytkownika "lisiu" na allegro (albo poszukaj strony firmy Lispol). Nie, nie jestem ich przedstawicielem 😉 Mają mniejszą ofertę od TME, ale powinieneś u nich dostać całą tą elektronikę i zapłacisz mniej o ponad połowę za transport (poczta polska, dlatego licz się średnio z ok. tygodniem czasu na dostawę).

Wyżej ktoś wspominał o zestawie drobnicy z AVT - prawda jest taka, że wychodzi drogo. I co z tego, że masz cały szereg, skoro połowy i tak nie wykorzystasz? Popatrz na projekty i zanotuj sobie, które rezystory, kondensatory i dławiki pojawiają się najczęściej i zaopatrz w większe ilości;)

Powodzenia 🙂

A w kwestii programatora - zawsze można kupić programator na "COM"/LPT i przejściówkę na USB...ale pewnie cenowo i tak na jedno wyjdzie...

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Pod LPT też mógłbym podpiąć, ale już tam wolę USB, wygodniej.

Ok, poszukam i porównam u tego usera na allegro.

Natomiast za wysyłkę z tme na szczęście chyba nic nie zapłacę - mają odbiór osobisty w Łodzi, gdzie mieszkam, z tego co czytałem 🙂 No ale warto porównać chociażby ceny tu i tu.

W każdym razie, po piwie dla Panów za pomoc 😋

Link do komentarza
Share on other sites

z tym, ze w TME odbiod osobisty jest dla zamowien od 80zl w gore chyba tylko 🙂

I pamietaj jak bedziesz robil tam zakupy, zeby w opcjach zmienic wyswietlane ceny na brutto (standardowo sa netto) bo inaczej sie mozesz zdziwic potem niemilo przy placeniu 😉

Link do komentarza
Share on other sites

A więc tak: w tme mają dość wysokie ceny, a często dany element muszę zamówić od razu po 5, czy 100, więc cena ogólnie jest dość wysoka :/ no i i tak nie ma tam programatora

Co do usera lisiu, czy sklepu Lispol: brak tam chociażby 7447, BC547B itd., a więc sporej części listy.

Jakieś inne propozycje?

Link do komentarza
Share on other sites

Jak nie możesz czegoś znaleźć, to zapraszam tutaj:

http://katalog.elektroda.pl/

Łatwo znajdziesz zamiennik/zamienniki. Pogooglować też nie zaszkodzi 😉

Z innych sklepów mogę polecić Semiconductors Bank z Warszawy - kupuję tam od kiedy mieszkam w Wawie, mają niezłe ceny, ale nie wiem ile kosztuje u nich wysyłka; musisz sobie spojrzeć. Dobre są też firmy z Wolmenu - np. popularny Piekarz.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.