Skocz do zawartości

Wykrywacz i odstraszacz gołębi (Rpi+Python)


pkonik2

Pomocna odpowiedź

Witam, 

Czy jest jakiś sposób, aby połączyć wykrywanie ruchu przez kamerkę RPi (czerwony kwadrat), z sygnałem na pinie złącza wejścia/wyjścia. 

Podłączyłem wszystko, kamerka wykrywa mi ruch. Opanowane mam przesyłanie dźwięku do głośnika bluetooth przez malinkę, odpalanie diod, brzęczków. 

Jednak mam problem ze znalezieniem, jak połączyć wystąpienie czerwonego prostokąta z wysłaniem sygnału.

Wydaje mi się, że gdzieś na blogu o tym czytałem. Ale nie potrafię tego znów odnaleźć. Jeśli można, prosiłbym o jakąś wskazówkę, gdzie mogłem to widzieć, lub jakiś prosty sposób, ponieważ utknąłem w miejscu. 

Projekt będzie programowany w pythonie. Urządzenie to kamerka dedykowana RPi, i Rpi 3B+. Z góry dziękuję za pomoc.

Link do komentarza
Share on other sites

A skąd się bierze ten "czerwony kwadrat"? Jeśli napisałeś swój program  to nic prostszego jak w momencie "rysowania" kwadratu" wysterować GPIO. Jeśli zaś korzystasz z jakiegoś gotowca to musisz się wczytać w dokumentację tego programu, czy udostępnia on poza "wyrysowaniem kwadratu" dodatkowo informację o zdarzeniu wykrycia ruchu.

Link do komentarza
Share on other sites

W motion jest opcja wykrywania ruchu. I można po podłączeniu kamery i ustawieniu jej jako internetowa,spowodować, ze pojawia się czerwony kwadrat wokół poruszającego się obiektu. Właśnie cały czas szukam jak powiązać to wykrywanie, z wyjściem na GPio. Ale dzięki za trop. Na pewno musi być jakaś informacja skoro go rysuje. 

Mam cały czas wrażenie, ze jak przygotowywałem sie do tego projektu, ale czekałem na kamerkę z Chin, juz gdzieś to czytałem, ale nie mogę w tym momencie tego znaleźć. Będę szukać, jak przysiądę po świętach porządnie :) mam nadzieje, ze nie zas@@@ą mi gołębie do tego czasu całego balkonu :) bo juz na nie siły nie mam ;) pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

https://forbot.pl/blog/kurs-raspberry-pi-kamera-zdjecia-transmisja-id2448

przerabiam sobie kurs z forbota. I tam opisane są podstawy użycia pakietu motion (w połowie artykułu gdzieś).

poczatkowo chciałem użyć do wykrywania ruchu czujnika PIR. Nie sprawdzałem jeszcze, ale wydaje mi sie, ze nie będzie wykrywać ruchu przez szybę. A nie chce wiercić na razie w ścianie, żeby wyprowadzić go na zewnątrz. 

Nowym pomysłem jest właśnie, użycie kamery jako wykrywacz. Od razu mogę zrobic zdjęcie zwierzątku, które mi tak paskudzi.

Link do komentarza
Share on other sites

56 minut temu, pkonik2 napisał:

mam nadzieje, ze nie zas@@@ą mi gołębie do tego czasu całego balkonu 🙂 bo juz na nie siły nie mam 😉

To prostszym rozwiązaniem jest np. pasywny czujnik podczerwieni. Analiza wideo z kamery to bardzo trudne zagadnienie, a polskiej literatury na ten temat (OpenCV) jak na lekarstwo. Jeśli masz na myśli to oprogramowanie - Motion to na stronie projektu można przeczytać, że jedną z cech Motion jest:

"Invoke scripts when activities occur"

Więc nie pozostaje nic innego jak w czytać się w dokumentację programu gdzie można przeczytać m.in.

"on_motion_detected

Type: String

Range / Valid values: Max 4095 characters

Default: Not defined

The full path and file name of the program/script to be executed when motion is detected. You can use Conversion Specifiers and spaces as part of the command. This can be any type of program or script. Remember to set the execution bit in the ACL and if it is a script type program such as perl or bash also remember the shebang line (e.g. #!/user/bin/perl) as the first line of the script."

 

Link do komentarza
Share on other sites

No tak, jak wyżej pisałem. Czujnik PIR byłby prostszy i takie było pierwotne założenie. (Praktycznie wszystko mam wymyślone) Ale ostatnio po odnalezieniu wykrywania ruchu za pomocą kamery. Pomyślałem, ze będzie to bardziej praktyczniejsze w wykonaniu. (No i mam obawy, ze przez szybę czujnik pir mi nie zadziała). Pewnie i tak będę testować obydwa rozwiązania. Ale na razie utknąłem przy opisywanym problemie z motion. Na pewno wgłębię się w ta dokumentacje, bo tam jest sporo opcji. No nic, zobaczymy :) jezeli ktoś testował go i próbował cos podobnego, to jestem ciekaw rezultatów.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.