Skocz do zawartości

Problem z przyciskami podłączonymi do Arduino


misioneos

Pomocna odpowiedź

Wczoraj wypakowałem swoje arduino i zacząłem trochę się tym bawić. Na forbocie znalazłem fajny kurs i zacząłem z nim pracować. Niestety w momencie zadania z przyciskiem zaczęły się problemy. Arduino w ogóle nie reaguje na działania przycisku. Pomyślałem, że to kwesta przycisku, więc dziś kupiłem nowe. Jednak problem wciąż jest. Wszystko robię wg schematu na kursie, nawet zamiast przepisywać kod skopiowałem go, bo może tam gdzieś pomyłka jest. Wie ktoś może jak ten problem rozwiązać albo co może być przyczyną, że przyciski nie działają?

48964964_216400422577299_2937539016628633600_n.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

W takich przypadkach weryfikuj działanie układu w sposób niezależny od procesora i programu. Inaczejmówiąc sprowadzaj problemy do najprostszej formy i dopiero wtedy rozwiązuj. Gdy coś nie działa nie musisz od razu biec do sklepu po nowe. W przypadku przycisku proponuję:

1. Sprawdzenie działania samego przycisku. Możesz to zrobić na kilka spsobów, np:

- multimetrem - to obowiązkowe wyposażenie każdego elektronika-hobbysty, nawet ważniejsze niż wszystkie Arduina i ich shieldy razem wzięte. Przełączasz przyrząd na pomiar rezystacji, podłączasz do dwóch nóżek przycisku i sprawdzasz czy raz jest bardzo dużo (nadmiar w multimetrze to 1_ _ _  na wyświetlaczu) a raz mało (tj. okolice zera). Przyciski które stosujesz mają 4 nóżki, ale są one ze sobą zwarte na stałe parami więc musisz znaleźć parę między którymi działa przycisk.

- didoą świecącą - podłączasz szeregowo do baterii: opornik, diodę LED i przycisk. Przy jego wciskaniu diodka pownna się zapalać.

2. Sprawdzenie w układzie: gdy masz już działjący program i podłączony przycisk bierzesz multimetr, przełączsz gona p[omiar napięcia, podłączasz minus (czarny kabel) do masy Arduino a plus (czerwony kabel) do przerwodu między przyciskiem a procesorem. Przy wciskaniu powinieneś mieć zmiany od 0 V do 5V. Jeżeli ich nie ma (na stałe 0V lub ciągle 5V) to i procesor ich nie zoabczy więc program nie zareaguje.

Link do komentarza
Share on other sites

8 minut temu, misioneos napisał:

ale sam fakt, że wszystko działa

Mam wątpliwości czy działa. Nie wiem w/g jakiego schematu zbudowałeś swój obwód ale tak patrzę na zdjęcie jakie tu umieściłeś i nie widzę na płytce stykowej podłączonego zasilania (masy). Sprawdź podłączenie na zgodność ze schematem - pokaż schemat lub link do iego.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Mówimy tu o trywialnym układzie. Nie wiem jakie masz tam jeszcze przyciski, widzę to co pokazałeś na zdjęciu. Nie chcę też zastanawiać się na oceną szans. Weryfikacja działania przełącznika jest prosta jak cep. Nie chcesz, nie umiesz czy nie możesz jej wykonać? Przecież uruchamianie własnego układu krok po korku to chyba podstawa podstaw działności w elektronice, prawda? No to zamiast dywagować i rozwlekać dyskusję bierz do ręki multimetr i pomierz czy odpowiednie zmiany napięć zachodzą na pinach procesora. Jeśli nie, to co tu bić pianę? Sprawdź połączenia i tyle. A jeśli dostajesz logiczne 0 i 1 na pinach procka, to szukaj w programie.

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.