Skocz do zawartości

Problem z zasilaniem shielda do robota z Arduino


Konrad12

Pomocna odpowiedź

Witam, 

a więc posiadam zestaw do złożenia robota oraz zestaw z pierwszego kursu o arduino. Gdy podłączyłem arduino z shieldem i podpialem zasilanie koszykiem z bateriami(które otrzymałem w zestawie)  do złącza zasilającego na shieldzie kompletnie w żaden sposób nie zareagował, jednakże płytka musi być sprawna ponieważ po połączeniu przez USB wszystko działa jak należy i wykonuje pierwsze zaprogramowane zadanie z kursu. Jestem pewien że koszyk odpowiednio podpialem.

Czy jest możliwość uszkodzenia przyłącza zasilającego? 

Shield leżał w pudełku świeżo wyjety z foli. 

Z góry dziękuję za odpowiedź. :) 

Link do komentarza
Share on other sites

@Konrad12 , witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

  • Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.
36 minut temu, Konrad12 napisał:

Gdy podłączyłem arduino z shieldem i podpialem zasilanie koszykiem z bateriami(które otrzymałem w zestawie)  do złącza zasilającego na shieldzie kompletnie w żaden sposób nie zareagował, jednakże płytka musi być sprawna ponieważ po połączeniu przez USB wszystko działa jak należy i wykonuje pierwsze zaprogramowane zadanie z kursu.

Sprawdź proszę czy podłączyłeś odpowiednie koszyk z modułem, tj.:

  1. Czy przewody są zamontowane w odpowiedniej kolejności w złączu? Nie zamieniłeś przypadkiem "plusa z minusem"?
  2. Sprawdź czy nie popełniłeś błędu przy przykręcaniu przewodów w złączu i nie złapałeś ich za izolację lub wetknąłeś je w złe otwory:

robot_zlacze_izolacja.png zlacze_v2.png

Wiem, że to może wydawać się oczywiste, ale do tej pory było tylko kilka osób, które miały taki problem jak Ty i praktycznie zawsze powodem kłopotów było złe przykręcenie przewodów 😉 Czy masz miernik, którym możesz sprawdzić napięcie dopływające do układu? Najlepiej byłoby zmierzyć napięcie występujące na śrubkach w tym zielonym złączu.

PS rozumiem, że zmieniłeś odpowiednio ustawienie dużego przełącznika zasilana na shieldzie?

Link do komentarza
Share on other sites

Tak przewody są odpowiednio połączone czerwony do plusa czarny do minusa. 

Miernikiem jeszcze sprawdzę,  ustawienie przełącznika czyli mianowicie jeżeli chodzi o jego włączenie to tak. 

Czy mógłbym załóżmy podłączyć te złącze z koszykiem do złącza przeznaczonego dla silnika i zobaczyć czy cokolwiek się wydarzy czy może to spowodować uszkodzenie płytki? 

Link do komentarza
Share on other sites

4 minuty temu, Konrad12 napisał:

Czy mógłbym załóżmy podłączyć te złącze z koszykiem do złącza przeznaczonego dla silnika i zobaczyć czy cokolwiek się wydarzy czy może to spowodować uszkodzenie płytki? 

Absolutnie tego nie rób. Teoretycznie mostek jest zabezpieczony przed takimi rzeczami, ale może go to uszkodzić. W każdym razie nie przyniesie Ci to żadnego pożądanego efektu. Szczerze mówiąc nie wiem nawet jaki efekt chciałbyś uzyskać robić taki manewr 😱

4 minuty temu, Konrad12 napisał:

Miernikiem jeszcze sprawdzę,  ustawienie przełącznika czyli mianowicie jeżeli chodzi o jego włączenie to tak. 

Sprawdź miernikiem jakie jest napięcie na "śrubkach" w zielonym złączu i daj znać. Wtedy pomyślimy co dalej 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Czyli wszystko się zgadza. A czy po podłączeniu shielda, koszyka i zmianie ustawień przełącznika świecą się u Ciebie jakieś diody (na płytce lub na shieldzie)? Jeśli nie to wyglądałoby na jakąś wadę sterownika - oczywiście będzie wtedy wymieniony od razu bez żadnego problemu, ale polecam jednak sprawdzić dobrze ten temat. Byłoby to pierwsze takie uszkodzenie od ponad 2 lat, gdy płytki te pojawiły się w sprzedaży. Jest więc duża szansa, że shield działa, a błąd leży gdzieś indziej. Jeśli nie znajdziesz innej przyczyny tego problemu to wyślij zgłoszenie do Botlandu na adres: reklamacje@botland.com.pl na pewno szybko wymienią płytkę (uprzedzę ich o sprawie) 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Niestety po podłączeniu nie pali się żadna dioda. 😕

Kompletnie nie wiem co by mogło być przyczyną. 

Póki co poradziłem sobie zasilając poprzez zasilanie arduino podlaczajac koszyk do adaptera który był w zamyśle na baterie 9V. Niestety jest to nie wygodne ☹️

Wielkie dzięki za pomoc i przy okazji za kurs który jest po prostu świetny. 😀

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

6 minut temu, Konrad12 napisał:

Póki co poradziłem sobie zasilając poprzez zasilanie arduino podlaczajac koszyk do adaptera który był w zamyśle na baterie 9V. Niestety jest to nie wygodne ☹️

Hmmm, to może jest uszkodzony bezpiecznik lub dioda zabezpieczająca układ - dziwna sprawa, sprawdzimy! Zgłoś się szybko do Botlandu, nie ma co kombinować, bo sobie uszkodzisz takimi kombinacjami coś innego. Pewnie jeszcze w poniedziałek uda się rozwiązać problem 😉

6 minut temu, Konrad12 napisał:

Wielkie dzięki za pomoc i przy okazji za kurs który jest po prostu świetny. 😀

Dziękuję, miło słyszeć 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć, czy wymiana rozwiązała problem? Mam identyczna sytuację, zasilanie przez arduino działa prawidłowo ale na bateriach nie ma żadnej reakcji. Zasilanie na "śrubach" prawidłowe.

Z góry dziękuję za odpowiedź 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.