Skocz do zawartości

MOSFET logic-level


mkowsky

Pomocna odpowiedź

Z racji ,że o tranzystorach MOSFET dopiero się uczę - chciałbym zapytać bardziej doświadczonych.  Moim zadaniem jest wysterowanie silnika z poziomu mikrokontrolera (silnik 12V DC) - mówiąc wysterowanie mam tutaj na myśli najprostsze włącz-wyłącz. Do dyspozycji mam tranzystor IRL3713 według - dokumentacji VGS Min 1.0 V Max 2.5 V i  teraz moje pytanie - czy za pomocą dokładnie tego tranzystora jest to możliwe? Jeśli nie to mógłby mi ktoś wskazać jakiś konkretny model, który umożliwi mi to zadanie? Albo chociaż nakierować, na które parametry powinienem zwracać uwagę?

Link do komentarza
Share on other sites

Przeczytaj jeszcze raz to co napisałeś i pomyśl co możemy odpowiedzieć. Skoro wspominasz o napięciu progowym to masz świadomość, że to czym sterujesz bramkę ma znaczenie. A procesory mogą dawać na wyjściu 5V, 3.3V lub prawie dowolnie mniejsze napięcie w zależności od tego jak są zasilane ich piny. Nie wspomnaiłeś nic o mocy (lub prądzie/typie) silnika, choć w przypadku akurat tego tranzystora to może mieć mniejsze znaczenie. Potwór który wybrałeś wytrzyma i 100A więc silnik nawet i 1kW nie będzie mu straszny. Warto jednak byłoby wiedzieć co tam naprawdę będziesz załączać. Mam nadzieję, że do nauki na pierwszy strzał wybrałeś silniczek do zabawki a nie do napędu wyciągarki samochodowej lub elektrycznego skutera.

Acha, i sprawdź (i napisz tutaj) co dokładnie oznacza parametr "napięcie progowe". Warto wiedzieć, bo wbrew pozorom nie jest to poziom przy którym możesz już czegoś sensowengo od tranzystora wymagać.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@marek1707 

Mój to silnik 12 V DC - prąd na obciążeniu w granicach 350mA - co do rozruchowego to nie mam pojęcia myślę, że nie więcej niż 1A ale nie mam jak zmierzyć tego w warunkach domowych. W takim razie czy wspomniany tranzysotr IRL3713 będzie odpowiedni do włączania i wyłączania za jego pomocą wspomnianego silnika? Nie wiem za bardzo jakimi parametrami mam się kierować szukająć ewentualnego zamiennika dlatego wolałem zapytać na forum.

Link do komentarza
Share on other sites

Myślełem, że wyraziłem się jasno. Potrzebujemy informację z jakiego napięcia będziesz sterował bramkę. To jest kluczowe. Prądowo i mocowo ten tranzystor wytrzyma, ale tylko pod warunkiem, że go dobrze włączysz. Słabo wysterowany, stopi się każdy. Także: napięcie zasilania procesora poproszę.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.