Skocz do zawartości

Szymek V1 - Pojazd RC


JeeRD

Pomocna odpowiedź

Cześć wszystkim!

Chciałbym przedstawić swój pierwszy projekt DIY - Szymek V1. Sam projekt powstał w celach poszerzenia horyzontów i mogę szczerze powiedzieć, że faktycznie wiele się z niego nauczyłem. Kilka słów wstępu o samym projekcie: Szymek V1 jest pojazdem RC opartym o arduino nano. Jak do tej pory posługiwałem się arduino jednakże nigdy nie używałem go do komunikacji między dwoma mikrokontrolerami, więc projekt nie mógł obejść się bez stworzenia odpowiedniego pilota. Od niedawna zacząłem przygodę z drukiem 3D, wobec tego postanowiłem, że większość elementów musi być drukowana. Zaprojektowałem układ w programie Eagle, jednakże stwierdziłem, że nie będę wytrawiał płytki PCB a wykonam ją w technice montażu przewlekanego THT. Wykonałem płytki zarówno dla pojazdu jak i pilota. Podstawę na której opierała się cała konstrukcja pojazdu wykonałem z plexy, którą wyciąłem laserem. Do komunikacji między pilotem a pojazdem posłużyły mi moduły radiowe NRF24L01, które mimo swojej niskiej ceny zadziwiały mnie swoją efektywnością i zasięgiem. Do zasilania natomiast użyłem 2li-jonów które zasilały silniki i serwo służące do skręcania przednią osią pojazdu, kontroler był zasilany z koszyka czterech zwykłych paluszków 1,5V. Do sterowania silnikami posłużyłem się gotowym sterownikiem l298n, którego z pewnością wykorzystam w kolejnych projektach. Jak wspomniałem, położyłem nacisk na druk 3D, wobec tego większość elementów została wydrukowana:

image.thumb.png.aa7ffe1d7e94b3f0900c689dca0437ad.pngimage.thumb.png.7c81cdf4811f8742b6bd94303c6bbd88.pngimage.thumb.png.4aa60d74b497d3584c27b0df017f70b9.pngimage.thumb.png.8fdd9762d630f85af9f338cd8399d83b.png

Do wykonania projektu użyłem następujących elementów:

  1. 2x Arduino nano
  2. 2x Silnik DC z enkoderem
  3. Serwo
  4. Sterownik silników l298n
  5. 2x Moduł radiowy NRF24L01
  6. Joystick ze starej maszyny pomiarowej
  7. 2 akumulatorki li-jon
  8. 8x paluszki 1,5V
  9. Czujnik odległości HC-SR04
  10. Wyświetlacz 4x20
  11. Buzzer
  12. Stabilizator liniowy 3,3V, oraz 5V

Użyłem silników z enkoderami ze względu na to, że chciałem aby był dokonywany pomiar prędkości. Jednakże jakość użytych enkoderów nie pozwalała na dokładny pomiar, ponieważ wkradały się szumy. Wobec tego zastosowałem w kodzie filtr uśredniający uzyskane pomiary. Poza tym wykorzystałem czujnik ultradźwiękowy do pomiaru odległości aby pojazd miał możliwość jazdy "autonomicznej". I tak: stworzyłem interfejs wyświetlający na ekranie pilota prędkość pojazdu, oraz odległość do najbliższej przeszkody. Z racji tego, że impulsy enkodera wywoływały przerwania w arduino, dodałem także możliwość wyłączenia trybu monitorującego prędkość. Menu było obsługiwane z poziomu dwóch tactswitchów umieszczonych na pilocie, a wciśnięcie któregokolwiek powodowało, że buzzer generował charakterystyczny dźwięk dla danego guzika. W rezultacie Szymek V1 prezentuje się następująco:

image.thumb.png.7573cd10b18a343cc26c347ce8094bc2.pngimage.thumb.png.3207adfd813a36d711158c38448c6b0d.png

SzymekV1 w akcji

Link do kodu

Niestety los chciał, że jestem na wyjeźdze a pojazd zostawiłem domu, więc więcej bardziej szczegółowych (szczególnie z finalnej wersji pojazdu i pilota) zdjęć dodam na dniach. 🙂

 

Edytowano przez JeeRD
Źle wpisane linki
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

@JeeRD, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

  • Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.

2 godziny temu, JeeRD napisał:

Chciałbym przedstawić swój pierwszy projekt DIY - Szymek V1. Sam projekt powstał w celach poszerzenia horyzontów i mogę szczerze powiedzieć, że faktycznie wiele się z niego nauczyłem.

Popraw proszę opis zgodnie z moją sugestią podaną w tym poście - wtedy wszystko będzie już dobrze. Z góry dziękuję za zmiany i gratuluję ciekawego projektu 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.