Skocz do zawartości

Manipulator 3D (mysz, nawigator) zasada działania


Gieneq

Pomocna odpowiedź

Zastanawia mnie sposób działania manipulatora 3D. Potrafi on wyznaczyć skręcenie oraz przemieszczenie w 3 osiach.

pobrane.jpg.9eb454af0217628a91bae15c8c88c273.jpg

Przeglądając materiały z „teatr down” w nazwie natrafiłem na zdjęcia gdzie są 2 opcje:

1. W środku są (zapewne) 3 magnesy w statywie i 3 czujniki w gałce - pewnie Halla. Tu może ktoś ma pewniejsze informacje.

2. W środku są 3 pary diod IR i 3 pary "fototranzystorów" w spólnej podstawie. W gałce są reflektory. Tu znalazłem jakąś zasadę działania ale trochę to dla mnie niejasne,  zwłaszcza jak wyznaczyć skręcenie.

 

Patrząc na ułożenie elementów które nazwano fototranzystorami to raczej nie jest przypadkowe - czy umożliwia ono rozdzielenie wyznaczania translacji i rotacji?

 

Tu z diodami IR:

E8216221-932F-4589-A855-2F60C9394B94.thumb.png.2de43074735bc7794913ffd5d5238f7e.pngIMG_0803.thumb.JPG.9d3dadee7a58aba04ceec099e4fc01f4.JPGIMG_0802.thumb.JPG.35d4a52369141ac9e3699cfabefd07c7.JPG

 

Tu z magnesami:

IMG_0795.thumb.PNG.9bb8b74d97d9b06b78f42964a8d71c2f.PNGIMG_0798.thumb.PNG.724b7243362505851d30e9b799dd1867.PNG

 

A tu jest nawet prześwietlenie 🤣

 

Edytowano przez Gieneq
Link do komentarza
Share on other sites

Faktycznie jest to jakiś rodzaj enkodera optycznego, ale trzeba przyznać, że dość rozbudowany. To urządzenie nie zlicza tylko obrotów, ale wykrywa też przychylenia gałki w każdej osi i to bardzo precyzyjnie. Pierwszy raz widzę taki manipulator od środka i trochę się zaskoczyłem, że w środku jest tak prosta elektronika. Warto zwrócić uwagę, że na tych plastikowych elementach są wąskie szpary, przez które podczerwień z diod trafia na czujniki:

dedab-2019-01-15_11-18-55-5511.jpg

Pytanie tylko czy faktycznie są tam zwykłe fototranzystory, czy może jednak jakieś bardziej rozbudowane czujniki, które potrafią precyzyjniej zmierzyć wiązkę padającą na czujnik. Z czegoś mu się brać cena tych manipulatorów, bo kosztuję ~800-1000 zł. Chyba, że cała "magia" to odpowiednie oprogramowanie 😉

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Jak istotne jest trafienie słowa kluczowego w googlu 😏 Position Sensitive Device.

Natrafiłem na ciekawy wpis

„3Dconnexion’s core adaptive micro-precision sensor technology was developed completely in-house with each 3Dconnexion 3D mouse featuring six high performance optical sensors which react to movements in the micrometer range.”

Najwyrazniej użyte elementy dla obu wersji są takie same, różni je tylko ułożenie. 

Choć wciąż sposób w jaki wyznaczane jest położenie i rotacja są dla mnie zagatką. Ale skoro opracowanie tej metody było na tyle proste, to pewnie nietrudno to odtworzyć.

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.