Skocz do zawartości

Jaki zasilacz dla rpi, ledów, kamery i elektrozamka.


xhydromovie

Pomocna odpowiedź

Witam, jak najlepiej rozwiązać problem zasilania:

  1. Raspberry pi 3 (5V),
  2. Pół metrowego paska led (5v, 18W/metr), 
  3. Moduł kamery raspberry ( podłączona do rpi )
  4. Elektrozamek ( 12V, prąd podtrzymania 900 mA )

Myślałem nad opcją zasilacz 12V i jakaś przetwornica na 5V. 12V z zasilacza zasili elektrozamek przy wzbudzeniu a przetwornica będzie zasilać ledy i maline.

Malina i kamera pobierałyby razem jakieś 600 mV, ledy 1.8 A czyli razem 2.3 A. Dodając do tego 1 A elektrozamka potrzebowałbym zasilacza 12V 3A?

Co o tym myślicie?

Przepraszam za banalne pytanie ale bardziej ze mnie programista niż elektronik więc w kwestii zasilania wolę zapytać.

Link do komentarza
Share on other sites

Na stronie Raspberry zalecany jest zasilacz 2,5 A. Będzie to wystarczające dla kamery więc celowałbym w taką wartość + LEDy 9W -> 1.8A to łącznie tak około 4.5A żeby móc spać spokojnie.

8 godzin temu, xhydromovie napisał:

12V z zasilacza zasili elektrozamek przy wzbudzeniu a przetwornica będzie zasilać ledy i maline.

Więc zasilacz 12V jest jak najbardziej odpowiedni i do tego przetwornica step-down, np taka, lub taka 5A. Pololu ma dobre części więc nie będzie problemów. 

Jaka wydajność prądowa? Potrzebujesz około 25W na wyjściu przetwornicy. Ma ona sprawność w najgorszym scenariuszu 85% (15% marnowane jest na ciepło). 25W/0,85 = 29,4W. Stąd przy napięciu 12V potrzebujesz 2.45A. Czyli 3A to troszkę za mało skoro chcesz mieć niecały 1A na zamek.

8 godzin temu, xhydromovie napisał:

i jakaś przetwornica na 5V.

Raspberry operuje na napięcie 3,3V - więc do sterowania przekażnikiem musisz użyć tranzystor. W kursie elektroniki 1 masz pod koniec schemat/animację działania takiego przekaźnika, tak by nie upalić peryferiów.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Okej, a mam jeszcze pytanko odnosnie takiego podłączenia . Wykorzystam jednak 2 zasilacze. Osobny dla RPi oraz 12V 5A. To jednak edukacyjny projekt, a porządna przetwornica nadwyręża lekko mój budżet więc wykorzystałem stabilizator. Co o tym myślicie?

 Screenshot_20190126_193413.thumb.png.a8b3531643ccf9ad4ffe28b3f2ac3dac.png

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@xhydromovie wydajność takich przetwornic zależy od napięcia wejściowego i wyjściowego (nie zawsze będzie ona mogła zasilać układ pobierający 5A). Przy takiej taniej przetwornicy raczej nie otrzymasz konkretnej charakterystyki od sprzedawcy, więc można tylko przypuszczać, że będzie ona wystarczająca 🙂 Najgorsze co się stanie to uszkodzenie przetwornicy.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.