Skocz do zawartości

Stacja meteo Arduino -> RPi -> Serwer -> Wordpress


szady

Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Właśnie zaakceptowałem Twój opis, możesz go teraz zgłosić do akcji rabatowej umieszczając link w temacie zbiorczym. Dziękuję za przedstawienie ciekawego projektu, zachęcam do prezentowania kolejnych DIY oraz aktywności na naszym forum 🙂

Dnia 25.01.2019 o 16:35, szady napisał:

Zacząłem od kursów na Forbocie (vel wyświetlacz lcd) by załapać podstawy arduino i elektroniki. Były bardzo pomocne. Następnie chciałem przetestować niektóre czujniki i tak sprawdziłem 

Miło słyszeć, że kursy Forbota były pomocne przy budowie tak ciekawych projektów 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Pms 5003 usypiasz? Czujnik laserowy ma żywotność 8000h. Ja u siebie robię pomiary przez 60sek, a później usypiam czujnik na 30min. I w takim cyklu wykonuję pomiary. Zwróć na to uwagę bo po roku czujnik będzie do wymiany.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Mam odświeżanie co pare sekund. Hmmm szczerze mówiąc nie spotkałem się z ta informacja. Sprawdzałem noty katalogowe i tam też nie ma wzmianki o takim ograniczeniu. 

W razie czego mam mobilną stacje która też ma PMS5003 i w sumie po roku mogę zobaczyć jakie pomiary obie wykazują. 

Jedyne co czytałem to producent pisze, że czasem może być konieczność przeczyszczenia kanałów wentylacyjnych bo mogą zaburzać pomiar jeśli za dużo syfu się tam nazbiera. 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Usypianie czujnika jest proste. Wystarczy na pin 3 dać stan niski 🙂

Chodzi o to, że dioda laserowa się wypala i traci parametry, a co za tym idzie spada dokładność pomiarów. MTBF dla całego czujnika jest podawany na 3lata, ale widoczny spadek precyzji został zaobserwowany już po roku. Dotyczy to wszystkich urządzeń opartych o diody laserowe. Tak więc, jeśli masz drugi czujnik wykonany w takiej samej technologii to te "ograniczenia" dotyczą go w takiej samej mierze. (Taki sam efekt mamy z diodami przez które płynie duży prąd. Też się szybciej wypalaja i tracą jasność.)

https://letscontrolit.com/wiki/index.php/PMSx003

Podłączenie:

Pin 1 jest bliżej środka czujnika. Pin 8 na zewnątrz. Złącze 8 pinowe w rastrze 1.25mm.

PinFunkcjaOpisUwagi

1  VCC  zasilanie 5V4.5 - 5.5V

2  GND  masa

3  SET  stan WYSOKI lub zawieszony - praca, stan NISKI - uśpienielogika 3.3V

4  RX  Dodbiór danych UART/TTLlogika 3.3V

5  TX  Dnadawanie danych UART/TTLlogika 3.3V

6  Reset  stan NISKI to resetlogika 3.3V

7  NC  nie podłączony

8  NC  nie podłączony

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Witam!

Jaki LCD zastosowano?

Jak HD44780 16x2 lub 20x2, to 1000 razy lepiej byś to zrobił na ładnym, dużym VFD, mógłby być równoległy lub stary RS-232 z likwidacji starych stanowisk kasowych, z RS-232 chyba największy jest Fujitsu VF60, logika na 3,3V, tylko trzeba wywalić MAX232 albo podłączyć po RS-232 i kupić konwerter RS-232-TTL(to jest tanie jak barszcz) i wtedy może być i logika 5V. Ja mam Wincor BA-63, Epson DM-D210(24V!!!), VF60(jeden z dwóch uwaliłem, dając na kontroler VFD 5V z Arduino Uno ale jutro dostanę drugi sprawny), z równoległych poszukaj Noritake-Itron, o taki

Oto nówki za grosze

https://allegro.pl/oferta/wyswietlacz-vfd-cu20029ecpb-uw1j-z-wiazka-nowy-13114844453

Lepiej to wygląda niż te obrzydliwe, oklepane LCD-ki, ja uległem magii świecących, lampowych VFD i nie chcę już robić na tych paskudnych, przemysłowych LCD.  

Biblioteki możesz znaleźć na Githubie lub ruskich stronach (uważaj, żebyś jakiegoś syfu nie ściągnął przypadkiem☣️!), ostatnio jest "moda na retro" a VFD bez problemu idzie "pożenić" z MCU(to nie czasy ruskich VFD- do tego nawet się nie zabieraj!)

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.