Skocz do zawartości
Kamil2118

Ściemniacz światła sterowany przez sieć lokalną

Pomocna odpowiedź

Pomysł na ten projekt zrodził się w momencie, gdy zwykłe sterowanie oświetleniem (włącz/wyłącz) stało się nie wystarczające.

Elementy

Budowa

Do połączenia wszystkich elementów wykorzystałem zaprojektowane przez siebie płytki PCB, podzielone na sekcje zasilania oraz mikrokontrolera. W sekcji zasilania poza zasilaczem zastosowałem zabezpieczenia w postaci warystora (s10k250) oraz bezpiecznika rurkowego. W części z mikrokontrolerem wyprowadzone zostały wejścia: UART, GPIO0 (do aktualizacji), zasilanie modułu ściemniacza oraz sterowania tym modułem (pin detekcji zera sieci, sterowanie triakiem), wyjście na diodę kontrolną, wyjście RJ45 do fizycznego panelu sterowania, gniazdko elektryczne do podłączenia lampki. Całość została zamknięta w puszcze natynkowej.
Do fizycznego sterowania użyty został enkoder przytwierdzony do drewnianej szkatułki w której umieszczono również czujnik BMP280. Drewniane pudełko połączone jest do „modułu centralnego” kablem Ethernetowym.

IMG_20190125_140835.thumb.jpg.ca50355301184adb98c2bffd3781ddbf.jpgIMG_20190131_103458.thumb.jpg.8e9872a0bb04854cce5065cbb9d6a6b8.jpgIMG_20190131_103756.thumb.jpg.b69bd44e50021ec2fea07d01bae750f0.jpgIMG_20190131_111454.thumb.jpg.4e71d0596255501f10977adacdc71f7c.jpgIMG_20190131_103634.thumb.jpg.5ffa0681a58f623bf46740cb924d5e9a.jpg

Ogólna zasada działania modułu ściemniacza
Sposób działania ściemniacza jest bardzo prosty. Prąd przemienny płynący w gniazdu elektrycznym ma postać podobną do sinusoidy. Jeżeli załączenie prądu nastąpi po upływie 30% czasu trwania każdej połówki sinusoidy to żarówka będzie świecić na 70% jasności, ponieważ tylko tyle energii zostanie jej przekazane. Za detekcję zera sieci (początek połówki sinusoidy) odpowiada optotraik umieszczony w module, w monecie przejścia przez zero wykonywane jest przerwanie w mikrokontrolerze, triak przepuszcza prąd przez określony czas. W wyliczeniach czasu muszą zastać uwzględnione między innymi częstotliwość prądu, czy wielkość każdego kroku przyciemnienia. Szczegółowo zasada działania podobnego ściemniacza została opisana w książce Mirosława Kardasia Mikrokontrolery AVR Język C Podstawy programowania. Do swojego celu wykorzystałem bibliotekę przygotowana przez twórców modułu.

Funkcjonalności:

• Możliwość ustawienia intensywności świecenia podłączonej żarówki w przedziale 0-100%.
  • Możliwość ustawienia wygaszenia światła po określonym czasie, ściemnianie następuje płynnie.
  • Możliwość sprawdzenia temperatury otoczenia, a po poprawnej kalibracji również ciśnienia.
  • Możliwość kontroli ściemniacza fizycznym pokrętłem (krok 5 punktów procentowych).
  • Możliwość kontroli poprzez sieć lokalną.
  • Szczegółowy stan urządzenia udostępniany jest w formacie XML.
  • Implementacja casu pobieranego z serwerów NTP.

Witryna zarządzania
Strona internetowa powstała przy wykorzystaniu biblioteki jQuary oraz technologii Bootstrap w celu zachowania responsywności. Do sterowania poziomem światła służy suwak poczatkowo automatycznie ustawiany w pozycji aktualnej wartości, dodatkowo nad nim widoczny jest pasek postępu obrazujący aktualny stan jasności, zastosowany został w celu poprawienia widoczności w przypadku sterowania przy wykorzystaniu ekranów dodatkowych. Do precyzyjnego ustawiania wartości zamieszczone zostały przyciski „+” oraz „-”. W zakładce „ustawienia” użytkownik ma możliwość sprawdzenia szczegółowych danych o statusie urządzenia, zmiany częstotliwości pomiaru temperatury oraz wymuszenia aktualizacji czasu.

1103384403_gwna.thumb.png.447dd53286ee3b68c6173dac1a510df3.pngustawienia.thumb.png.cb12cce2dc068d5e65b78e2bafb82601.png

• Lubię! 2

@Kamil2118, właśnie zaakceptowałem opis. Dziękuję za przedstawienie ciekawego projektu, zachęcam do prezentowania kolejnych DIY oraz aktywności na naszym forum 😉

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »