Skocz do zawartości

Bootloader do atmegi 168P


Karolus

Pomocna odpowiedź

Przez nieuwagę u żółtych braci kupiłem kilka płytek arduino mini z procesorem 168P, niestety płytki nie współpracują z arduino IDE, jedyny sposób w jaki udaje mi się je programować to przy wykorzystaniu arduino uno z wgranym szkicem "Arduino ISP", co delikatnie mówiąc jest upierdliwe.

Nic nie daje opcja "wypal bootloader".

Co zrobić żeby móc programować za pośrednictwem portu szeregowego bezpośrednio z IDE?

Link do komentarza
Share on other sites

ba... gdyby ten sposób działał to nie zawracałbym głowy, niestety on chyba nie działa przy atmegach 168P, w ogóle żeby dało się skompilować na nie program pod IDE trzeba dograć nowy manager płytek, nie pamiętam już dokładnie nazwy ale coś z mini w nazwie.

Próbowałem na piechotę z AVR studio wgrać bootloader i ustawić bit ale mimo to nie udało mi się, dlatego napisałem tu, miałem nadzieję że ktos się z tym już spotkał i pokonał problem 😛

Link do komentarza
Share on other sites

11 godzin temu, Karolus napisał:

Próbowałem na piechotę z AVR studio wgrać bootloader i ustawić bit ale mimo to nie udało mi się,

Ok rozumiem, to na czym utknąłeś w tym miejscu? Miałeś problem z samym wgraniem programu, ustawieniem fusebitów czy z czymś jeszcze innym?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

(edytowany)

Myślę że problem był z fusebitami, informacje jakie znalazłem w necie były niezgodne z karta katalogową, za nic nie mogłem ich dopasować.
Właśnie odgrzebuje ten "kotlet" u siebie, bo marnują mi się trzy płytki, ale na chwilę obecną to już całkowicie głupieje bo nawet to co działało (programowanie przez "Arduino as ISP") przestało mi działać, albo już uwaliłem płytkę (chyba mało możliwe) albo robię głupi błąd...
Jak sobie nie poradzę to zrobię kilka fotek, może ktoś na coś wpadnie 😞

 

Edytowano przez Karolus
Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, Karolus napisał:

Ważna informacja, w wersji linuksowej środowiska Arduino IDE NIE DZIAŁA programowanie poprzez "Arduino as ISP"!!!, 

Ojezusiemaryjojózefieświnty... dobrze że tego wcześniej nie wiedziałem bo zrobiłem sobie programator z Pro Mini i nawet parę płytek tym zaprogramowałem...

Link do komentarza
Share on other sites

Jak?????

Albo inaczej, zadziałało Ci to z marszu czy musiałeś ustawić jakieś specjalne opcje?
U mnie tak jak pisałem wyżej, zainstalowane środowisko na linuksie (ubuntu 18.04), doinstalowana obsługa płytek coremini (akurat te pasują do mojego 168PA), pod linuksem mam błąd komunikacji z programatorem, a nic nie zmieniając pod windowsami programowanie działa.

 

Link do komentarza
Share on other sites

Zadziałało z marszu, zarówno debian stretch jak i u18.04, programowałem jakieś attiny i oprócz tego ratowałem pro mini na które chińczyk zapomniał wgrać bootloadera.

Jakie arduino jako ISP? Kondensator na resecie jest?

Link do komentarza
Share on other sites

No to na UNO kondensator 10µF między resetem i gnd. Bez tego będzie się resetować przy każdym otwarciu seriala (pod linuksem). Albo użyj pro mini i jakiegoś konwertera bez podłączania DTR.

Edytowano przez ethanak
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.