Skocz do zawartości

Co warto wiedzieć o programowaniu Arduino w XOD?


Pomocna odpowiedź

Co warto wiedzieć o programowaniu Arduino w XOD?

Znacie graficzne generatory kodu do Arduino? Najwięcej osób kojarzy na pewno edytory, które pozwalają programować w Scratchu. Wybór jest jednak znacznie większy. Ciekawym i darmowym środowiskiem jest XOD, który próbuje przekonać nas do zupełnie innej, dość dziwnej metody programowania.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

Jestem bardzo ciekawy jaka będzie Wasza opinia na temat tego środowiska. Przyznam, że na samym początku byłem dość sceptyczny, bo całość wydawała się dość zawiła. Właściwie to nadal taka może się wydawać, szczególnie, jeśli zacznie się analizować większe pogramy. Jestem jednak przekonany, że dla niektórych osób takie podejście do programowania może być jednak ułatwieniem 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Faktycznie może to przypominać Simulinka, tylko nie wiem czy ma to jakąś zaletę dla początkującego. Czy osoba zaznajomiona z Simulinkiem chciałby w taki sposób programować Arduino? Chyba, że w drugą stronę... Najpierw uczymy się pracy w takim środowisku, a później możemy łatwo opanować Simulinka 😉

Dnia 14.03.2019 o 12:00, Leonarsen napisał:

Jeśli dobrze zrozumiałem to można utworzyć tam nowego noda (bloczek) w którym np. napiszemy komunikację modbus? 

Teoretycznie tak, są tu chyba nawet dwa możliwe podejścia. Po pierwsze mógłbyś zaprojektować taki bloczek "modbus", który w środku składałby się z innych bloczków. Zadanie to jednak byłoby dość trudne. Alternatywnie mógłbyś stworzyć coś w stylu własnej biblioteki - byłby to bloczek z wejściami/wyjściami, ale jego wnętrze nie byłoby zaprojektowane na bazie XOD'owych bloczków, tylko byłby to zwykły kod w C++. Tutaj znajdziesz więcej na ten temat: https://xod.io/docs/guide/nodes-for-xod-in-cpp/

Link do komentarza
Share on other sites

Mi to przypomina bardziej LabVIEW niż Simulinka, chociaż to wszystko jest bardzo do siebie podobne. To nie jest jakieś bardzo nowe podejście, w programowaniu PLC używa się przecież często kodu bloczkowego, a to już bardzo blisko Arduino. Programowanie w takich środowiskach jest fajne o tyle, że widać jak przepływają dane - jest to bardziej "organiczne" podejście niż suche linie kodu. Co do tworzenia rozbudowanych projektów - w LabVIEW tworzy się, tak jak tutaj, własne bloczki, tzw. subVI, które pomagają zorganizować kod i to rozwiązanie w miarę sensownie działa.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.