Skocz do zawartości

Nie ma żadnego Raspberry Pi 4, ale tak powinno wyglądać


Komentator

Pomocna odpowiedź

Nie ma żadnego Raspberry Pi 4, ale tak powinno wyglądać

Prawdziwy Gigabit Ethernet, więcej pamięci RAM oraz USB 3.0 to najpopularniejsze cechy, którymi według społeczności powinno charakteryzować się długo oczekiwane Raspberry Pi 4. Dziś dzień liczby Pi, jeśli liczyliście na premierę Raspberry Pi to możecie czuć się rozczarowani, bo... nie ma żadnej premiery.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

Przejściówka USB-siła nie jest taka głupia. Jeżeli wziąć standard USB 3.1 gdzie niby ma być 100W mocy, to niestety betoniarki z tego nie zasilimy ale nawet przy słabej sprawności takiego rozwiązania, jakiś prąd z tego popłynie.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@Pyth0n a tak z ciekawości - do jakiego konkretnie zastosowania potrzebujesz Gigabit Ethernet na malince?

@Mam witam na forum! Dzięki za propozycję, na pewno warto zwrócić uwagę na ten układ 😉

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

A ja nie bardzo rozumiem to narzekanie na RPi. Przecież dostępnych jest bardzo dużo modeli SBC różnych producentów - nikt nam nie każe używać akurat Raspberry Pi. A jeśli jednak chcemy z tego urządzenia korzystać, to może lepiej zamiast narzekać wykorzystać jego możliwości.

Oczywiście można marudzić, że fajnie byłoby mieć USB3.0, eMMC, SSD, więcej pamięci, szybki procesor, GPU itd. itp - ale jaki problem, wystarczy zamówić płytkę Jetson TX2 i mamy wszystko. Cena? 20x więcej niż RPi... Ale zdecydujmy się, czy brakuje nam możliwości oferowanych przez malinkę, czy po prostu pieniędzy.

Z mojej strony RPi brakuje tylko jednego - dokumentacji. Jest już dużo lepiej niż kilka lat temu, ale jak dla mnie Raspberry mogłoby jednak odtajnić pełną dokumentację procesora oraz co chyba ważniejsze VC4, najlepiej wraz z kodem źródłowym. Wtedy jak dla mnie RPi miałoby wszystko co potrzebne.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Treker Warto zwrócić. Dla przykładu, przede mną stoi NAS zbudowany na Odroidzie. O ten NAS . Ma przewagę nad podobnymi wynalazkami zrobionymi na RPi lub BananaPi, że USB3.0 daje prosty i szybki transport z dysków SCSi, a Gigabit Ethernet posyła to z pełną prędkością dalej. 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

XU4 jest oczywiście bardzo fajny, ale nie pod każdym względem zastąpi RPi. Po pierwsze jest 2x droższy - i to od Rpi3, z zero nawet nie porównuję.

Druga sprawa to brak WiFi / BT, więc do ceny trzeba jeszcze parę złotych doliczy.

Kolejna sprawa to moc obliczeniowa - większa niż w przypadku RPi, bo w końcu Cortex-A15 to potężna maszyna. Jednak ceną jest pobór prądu oraz ilość wydzielanego ciepła. Ten ogromny radiator, a do niedawna stosowany wiatraczek (głośny) jest nie bez powodu.

Na koniec jeszcze jedna ważna sprawa, czyli napięcie na porcie rozszerzeń - XU4 pracuje w standardzie 1.8V, więc bez konwertera raczej niewiele podłączymy.

Więc jest to niewątpliwie ciekawy układ, ale nie jest on pod każdym względem lepszy od Rpi - jest po prostu inny. Do pewnych zastosowań lepszy, a do innych o wiele gorszy.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Elvis To nie jest narzekanie. Ot po prostu, w firmie wykorzystuje RPi z dedykowanym 7" touchscreenemdo do sterowania urządzeniami, które produkujemy. I wszystko byłoby świetnie, bo działa to przyzwoicie i jest kompaktowe, ale gdybym mógł mieć cały system z aplikacją na emmc zamiast na SD + wbudowany RTC, to byłoby to dla mnie idealne, niezawodne rozwiązanie. Oczywiście do dużych projektów przemysłowych stosujemy SIEMATIC S7-1200 z 7" HMI display, ale to jest koszt o ponad rząd większy i do zastosowań w przemysłowych rozwiązaniach, a nie dla hobbystów. 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Elvis Nie twierdzę, że jest lepszy. Z pewnością ciekawy. I przewaga w wyposażeniu dodatkowym jest niemal bezpośrednio związana z wymienionymi przez Ciebie wadami - większa moc obliczeniowa daje większe szybkości peryferiów za cenę grzania się i zmniejszenia napięcia w celu minimalizowania strat. Coś za coś. Niemniej, zawsze można go zdusić, dać duży radiator, wymienić wiatrak na Noctuę (tak zrobiłem). Wyjścia 1.8V mają znaczenie przy sterowaniu czymś zewnętrznym. Tutaj dobrym rozwiązaniem jest separacja galwaniczna na transoptorach. Co do Wifi i BT - u mnie wala się mnóstwo dongli rozszerzających na USB.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.