KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Nie ma żadnego Raspberry Pi 4, ale tak powinno wyglądać

Nie ma żadnego Raspberry Pi 4, ale tak powinno wyglądać

Prawdziwy Gigabit Ethernet, więcej pamięci RAM oraz USB 3.0 to najpopularniejsze cechy, którymi według społeczności powinno charakteryzować się długo oczekiwane Raspberry Pi 4.

Dziś dzień liczby Pi, jeśli liczyliście na premierę Raspberry Pi to możecie czuć się rozczarowani, bo... nie ma żadnej premiery.

Liczyłem, że jednak ujrzymy dziś oficjalne Raspberry Pi 4. Właśnie dlatego, jakiś czas temu poprosiłem polskich fanów malinki, aby podali swoje oczekiwania wobec kolejnej wersji RPi. Pytanie to zadałem na naszym Facebooku oraz na grupie Malinowe Pi, zebrałem również informacje znalezione na naszym forum oraz na innych stronach internetowych.

W planach miałem oczywiście zestawienie "wymarzonej specyfikacji" z tym co przygotowała fundacja Raspberry Pi. Okazuje się jednak, że nie mam czego porównywać... bo nie ma żadnej nowej malinki.

Raspberry Pi 4 - wymarzona specyfikacja

Szkoda jednak, aby głosy społeczności się zmarnowały. Podsumowałem więc zebrane informacje. Będą tu czekały do czasu oficjalnej premiery Raspberry Pi 4 model B (jeśli taka nadejdzie).

Jaki procesor, co z pamięcią RAM?

Jednym z głównych postulatów społeczności było zwiększenie pojemności RAMu do 2 lub 4 GB. Co ciekawe, praktycznie nie było głosów, które mówiłyby o szybszym CPU. Widocznie aktualne możliwości procesora Raspberry Pi 3B+ są dla wielu osób wystarczające.

Nie chcemy kart microSD!

Zdecydowanie najpopularniejszym żądaniem fanów malinki jest dodanie "czegoś", co pozwoli odstawić na bok karty microSD. Wiele osób chciałoby, aby Raspberry Pi 4 było wyposażone w interfejs SATA lub eSATA. Równie liczna grupa proponowała miniaturowe złącze M.2, które pozwoliłoby podłączyć dysk SSD. Najmniej popularną "zmianą" w tym zakresie była propozycja wyposażenia RPi 4 w MMC.

SD Class A2 - lepsze nośniki danych dla RPi?
SD Class A2 - lepsze nośniki danych dla RPi?

Chociaż standard Class A2 kart SD istnieje już ponad 18 miesięcy to pierwsze karty spełniające jego założenia dopiero trafiają na…... Czytaj dalej »

Zmiany w komunikacji

Tutaj pojawiło się również wiele propozycji. Zdecydowanym numerem jeden w tej kategorii była opcja wyposażenia Raspberry Pi 4 w prawdziwy Gigabit Ethernet, który nie byłby ograniczony. Oprócz tego, wiele osób chciałoby, aby nowa malinka była wyposażona w USB 3.0 (lub nowsze), a zasilanie układu powinno być możliwe przez coraz popularniejsze USB typu C.

Czy tak wyglądałoby Raspberry Pi 4 z USB 3.0?

Czy tak wyglądałoby Raspberry Pi 4 z USB 3.0?

Co jeszcze można poprawić?

Pojawiło się też kilka bardziej ogólnych zmian, a najpopularniejszą z nich była... propozycja dodania fizycznego przycisku do resetowania Raspberry Pi. Oprócz tego na liście propozycji znalazło się też:

  • dodanie przetwornika ADC,
  • zwiększenie liczby kanałów sprzętowego PWM,
  • wbudowanie zegara RTC,
  • dodanie złącza dla zewnętrznej anteny WiFi,
  • wykorzystanie więcej niż jednego kontrolera USB,
  • dodanie złącza PCI Express,
  • możliwość zasilania Raspberry Pi z 9-15 V.

Pojawiły się również mniej realne, ale również ciekawe propozycje, do których trzeba zaliczyć np. opcję wymiany CPU za pomocą dedykowanych podstawek. Podobnie, padła również propozycja, aby nowe Raspberry Pi 4 pozwalało na wymianę kości RAMu.

Jeden z fanów RPi zaproponował również oryginalne akcesorium, które powinno znaleźć się w każdym zestawie. Trudno się nie zgodzić, że dodanie przejściówki USB <> siła byłoby prawdziwym hitem ;)

Oryginalne akcesorium do Raspberry Pi 4

Oryginalne akcesorium do Raspberry Pi 4

Rabaty dla fanów Raspberry Pi

Nie doczekaliśmy się Raspberry Pi 4, na osłodę pozostają więc promocje, które zostały przygotowane z okazji dnia liczby Pi. Pisząc w skrócie:

Rabaty dla fanów Raspberry Pi i Arduino
Rabaty dla fanów Raspberry Pi i Arduino

Dzisiejszy dzień minął bez premiery nowej wersji Raspberry Pi. Nie znaczy to jednak, że nie można świętować dnia liczby Pi…... Czytaj dalej »


Jak Wasze wrażenia na temat "premiery" Raspberry Pi 4? Czy faktycznie bylibyście zadowoleni z takich zmian jakie zostały tu opisane? Dajcie znać w komentarzach co jeszcze chcielibyście poprawić.

książki, rabaty, raspberrypi, sbc

Trwa ładowanie komentarzy...