Skocz do zawartości

Robot&Gitara


rybazmarsa88

Pomocna odpowiedź

Witam, bardzo podoba mi się te forum, zwłaszcza tematy dla zielonych:) Mam kilka pytań.

1.Gram na gitarze i myślę nad wykorzystaniem do tego celu robota, i tu pytanie, jak mogę to zrobić? Myślałem, nad manipulatorem, który szarpałby struny, a ja zająłbym się chwytami. Albo zrobić robota, który reagowałby na dźwięk o danych częstotliwościach z gitary, np. zagrałbym dźwięk, a robot np. migałby jakąś diodą.. gdybym zagrał wyższy, to migałby zieloną, a niższy to niebieską ( oczywiście to przykład ). Jestem początkujący w tych sprawach, co prawda skończyłem technikum elektroniczne, ale układy mikroprocesorowe i robotyka to dla mnie jeszcze przepaść🙂 Studiuję robotykę i automatykę, ale narazie nie mam odpowiednich przedmiotów, a chciałbym zacząć już działać. Czy to co napisałem wyżej było by trudne do skonstruowania??

2. Drugie pytanie, gdybym nawet chciał takie zrobić, skąd mam wiedzieć jaki wybrac układ, jak to wszystko ze sobą połączyć? Czy są artukyły, które ukierunkowują w doborze danych elementów przy konstruowaniu jakiegoś robota mniej czy bardziej zaawansowanego technicznie? Prosze o jakieś odpowiedzi:) pozdrawiam!

Link do komentarza
Share on other sites

1. Powodzenia. Czy było, by trudne? Hmmm, nie no wcale skoro Toyota zrobiła robota grającego na skrzypcach to ty z pewnością też sobie poradzisz.

2. Zaglądałeś w ogóle do "ważnych tematów"? Domyślam się, że nie, bo inaczej tego pytania by tu nie było. Czy są artykuły? Nie kur**, nie ma!

Nie pozdrawiam 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

dobra dałem pupy:) masz racje z tym pierwszym pytaniem.. ale skoro tzw światłoluby nie są za trudne do zrobienia to dźwięko luby chyba też prawda? Znam częstotliwości dźwięków na gryfie i pewnie odpowiednie zaprogramowanie nie było by ciężkie aż TAK..

też Cię nie pozdrawiam:]

Ps. tak po za tym, nie porównuj tego co napisałem do robota toyoty.. Bo ja chcialem zbudowac ramię, które wykonało by kilka ruchów do góry i w dół, zamiast palców miałby kostke i to wszystko.. pisalem, że resztą zająłbym się sam, więc w świetle robotów wykonanych przez forumowiczów, ktorzy nie pracują w toyocie to sądze, że ramię, które będzie się w określonym tempie poruszać do góry i dołu nie jest aż tak strasznie trudnym projektem. Dla mnie jest, dlatego piszę to w świetle innych zaawansowanych użytkowników..

Link do komentarza
Share on other sites

Poszukaj na youtube filmików z "zespołem" the Trons 🙂 A co do drugiego pomysłu (światełka w zależności od dźwięku) to masz zwyczajny przykład stroika elektronicznego...

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ps. tak po za tym, nie porównuj tego co napisałem do robota toyoty..

To powiedz gdzie w mojej wypowiedzi widzisz porównanie? To była ironia z nutką sarkazmu i stwierdzenie faktu...

Czy to co napisałem wyżej było by trudne do skonstruowania??
to sądze, że ramię, które będzie się w określonym tempie poruszać do góry i dołu nie jest aż tak strasznie trudnym projektem.

Słowo "trudne" jest pojęciem względnym. Dla jednych trudny jest światłolub, a dla innych hexapod.

Link do komentarza
Share on other sites

hehe dzięki Trons wymiatają🙂 i właśnie o takie coś mi chodziło:) ehh.. najlepiej tak napisać.. na każdym forum każdy pisze z nutką sarkazmu 😖 Czy nie mógłbyś czegoś napisac w stylu jak napisał moderator?? czyli jakieś wskazówki?? skoro o to proszę to czemu dogryzasz? Grzecznie się pytałem, czy ktoś ma jakieś propozycje jak można wykorzystać połączenie gitary i robota? Skoro jestem już taki nienormalny, że śmiałem zaproponować robota grającego na gitarze, to może ktoś mnie naprowadzi na coś innego? Jakieś MNIEJ śmiałe pomysły?

No rzeczywiście to byłby stroik, ale można to zawsze urozmaicić.. tak jak dźwięków na gitarze jest 12 ( na jednej strunie ) to np.12 diód.. każda od jednego dźwięku ( 1 dźwięk = 1 f ), i granie prostej melodyjki, a robot reaguje na to święcąc diodami.. tzn wiem takie 'coś' trudno zaklasyfikować do robota, ale np poruszanie jakąś ruchliwą częścią w zależności od wydopytego dźwięku?

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli chcesz zrobić robota dźwiękowego, to proponuję najpierw zrobić analizator widma dźwięku. Później już będzie łatwo, możesz np. zrobić robota który tańczy, czy jeździ, gdy wykryje konkretny dźwięk.

Link do komentarza
Share on other sites

Troszkę poszperałem w necie i widzę, że zrobienie takiego aalizatora nie będzie zbyt proste.. Czy ktoś a może jakieś linki do dość prostego analizatora? Nie koniecznie z wyświetlaczem lub panelem diód.. Ja bym chciał prędzej zrobić coś jakby paska diód.. Z tego co czytałem takie analizatory mają dość obszerny zakres częstotliwości.. ja byłbym zadowolony przedziałem od 200 do np 1.5kHz.. Dodam, że mam gitarę elektroakustyczną.. i analizator bym podłączył pod gniazdo wyjściowe typu jack.. Chciałbym uzyskać inny efekt niż w normalnym analizatorze, czyli grając nie wazne jakim tempem to diody migały by w takt grania.. tzn. gram 5 razy dźwięk a po czym h, cis, h i znowu a.. czyli dioda odpowiedzialna za dźwięk a miga najpierw 5 razy, pozniej dioda odpowiedzialna za h,cis i znowu a... tutaj jest tabela dźwięków: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ton_%28d%C5%BAwi%C4%99k%29 lub tu: http://ni.imasters.pl/content/d%C5%BAwi%C4%99ki-gitara .. co o tym myślicie?

Link do komentarza
Share on other sites

Może warto zacząć od gotowego układu np. z avt? Na szybko znalazłem: http://sklep.avt.pl/p/pl/483064/analogowo-cyfrowy+analizator+widma+-+zestaw+do+samodzielnego+montazu.html

Elektroniczna część jest bardzo prosta. Główny problem to program - trzeba policzyć transformatę Fouriera. Więc jest co robić 🙂

Ale ogólnie układy akustyczne nie są łatwe, dlatego na początku dostałeś tyle złośliwych postów. Jeśli jesteś zupełnie początkującym to będzie ciężko, o wiele łatwiej zacząć od światłoluba.

Jeśli chcesz spróbować sił i poznać problem, a na razie nie inwestować w elektronikę to proponuję zrobić analizator na PC. Czyli programik w C, który wczyta plik z dźwiękiem (np. w formacie .wav), policzy transformatę, wypisze rozkład częstotliwości składowych. Jak programik będzie działać, to reszta pójdzie z górki.

Link do komentarza
Share on other sites

no możliwe.. z transformatą sobie poradzę.. bawię się matlabem i z tym sobie poradzę jakoś.. w elektronice nie jestem zupełnie nowy.. tzn w elektronice praktycznie tak sobie.. w teorii troche lepiej.. dlatego potrzebuje kogoś kto by mi pomógł zrozumieć dlaczego taki analizator działa tak a nie inaczej.. może rzeczywiście zajmę się swiatłolubem.. ciekawy pomysł z tym analizatorem:) tyle, że w C się nie bawiłęm.. C++ lub C#..

Link do komentarza
Share on other sites

Witam, przyszedl mi do glowy pomysl, aby podlaczyc do (np.) gitary 6 filtrow (takich jak w analogowym analizatorze widma audio) nastrojonych na czestotliwosci dzwiekow strun. O ile w analizatorach wyjscia owych filtrow podlaczone sa do linijek LED, proponuje wyjscia szesciu filtrow podlaczc (poprzez bufor i wzmacniacz pradu) pod silowniki uruchamiajace "nogi" robota zbudowanego w formie pająka. Efekt moze byc ciekawy. Jesli zastosowac do "nóg" pająka serwomechanizmy, wymagany bylby sterownik serw, ktory zapewnialby wyschylenie zalezne od napiecia wejsciowego (pobieranego z wyjsc filtrow).

Link do komentarza
Share on other sites

Chciałbym dodać, że tych filtrów musiało by być całkiem sporo, ponieważ gitara powiada więcej dźwięków od 6. Może także być problem z przetwarzaniem wartości napięcia po odfiltrowaniu. Trzeba by użyć przetwornika ADC, a problem może się pojawić jak ktoś zagra głośniejszy akord i (jak nie użyje się żadnych zabezpieczeń) można spalić układ.

Pomysł całkiem fajny ale myślę że efekt wcale nie będzie taki widowiskowy.

Link do komentarza
Share on other sites

Poniewaz u pajeczakow (naturalnych) jest 6 odnóży, zatem przy tej liczbie pozostanmy. A co do roznych wysokosci (czestotliwosci) dzwiekow gitary - to fakt. Jednakze filtry akustyczne (środkowoprzepustowe) reaguja na szerokie (zalezne od tzw. dobroci filtra) pasmo czestotliwosci. Dlatego 6 odpowiednio szerokich - wystarczy. Spalenia ukladu nie obawialbym sie, wystapi przesterowanie, co w przypadku analizatora widma objawia sie zaswieceniem wszystkich LEDow, a w naszym przypadku - maksymalnym wychyleniem silownika "nogi". Pawla zachecam do sprawdzenia widowiskowosci urzadzania.

Link do komentarza
Share on other sites

Poniewaz u pajeczakow (naturalnych) jest 6 odnóży

4 pary, czyli 8 odnóży - jeśli chodzi o ścisłość 😉

Wiki twierdzi nawet że 6 par, z czego dwie to szczękoczułki i nogogłaszczki. 🤯

Przepraszam, nie mogłem tego przemilczeć 😉

Wracając do tematu - powiem tylko, że do realizacji filtrów można wykorzystać procesory DSP (albo coś z rodziny dsPIC). Niedawno robiłem cyfrową realizację takiego filtrowania składowych w PSIMie (na bloku DLL+ZOH i sygnał) - jest to jak najbardziej do zrobienia i może znacznie uprościć konstrukcję..

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.