Skocz do zawartości

Zasilanie robota - pytania


sempth

Pomocna odpowiedź

Mam problem, bo nie wiem jak zasilić swogo robota. Nie znalazłem dokładnego opisu tutaj na forum.

A pytania mam takie. Jak podłaczymy 4 akumulatorki AA szeregowo to otrzymamy napięcie 4,8V, a przecież ATmega8 czy L293D wymagają 5V. Jak to jest realizowane?

Gdy użyjemy zwykłych baterii 1,5V AA to na wyjściu będzie 6V, ale to też za mało chyba dla zwykłego stabilizatora 7805?

Trzecim pomysłem było wykorzystanie baterii 9V, napięcie ok, ale pojemność zbyt mała? A może dwie baterie równolegle 9V?

Może pytania banalne, ale to dopiero moje początki. Pozdrawiam!

Link do komentarza
Share on other sites

Po pierwsze zapraszam do lektury:

https://www.forbot.pl/forum/topics20/zasilanie-robotow-czyli-jak-i-czym-karmic-robota-vt2147.htm

Jak podłączymy 4 akumulatorki AA szeregowo to otrzymamy napięcie 4,8V

Dla ATmegi jest to wystarczające napięcie, ale lepiej nie zasilać procesora bez żadnej filtracji.

Możesz też użyć uC ATmega8L (L - oznacza przeznaczenie dla niższych napięć - szczegóły w notach katalogowych).

Są też specjalne stabilizatory LDO, które pozwalają na stabilizację napięcia niewiele różniącego się od tego, którego oczekujemy - ale masz to opisane w artykule podanym wyżej.

Link do komentarza
Share on other sites

Hmm.. ok przeczytałem artukuł, który mi podałeś.

Rozumiem, że jeżeli chciałbym użyć 4 akumulatorków AA, chcąc uzyskać w układzie napięcie 5V musiałbym użyć np. przetwornicy MAX1797, ale ona kosztuje 35zł. Jakoś nie chce mi się wierzyć że w amatorskich robotach ktoś tego używa... Drugi sposób to użycie zwykłych baterii alkaicznych 1,5V i stabilizatora LDO, ale to też trochę nie opłacalne. O bateriach 9V nic tam nie było.

Atmega8L wiem, że istnieje, ale już np L293D potrzebuje tych 5V. Także chciałbym mieć w całym układzie te 5V.

A jakiego sposobu zasilania wy używacie w swoich robotach?

Link do komentarza
Share on other sites

Dolna granica napięcia zasilania L293D to 4.5V, jednak nie rozumiem dlaczego użycie stabilizatora uważasz za mało opłacalne. 7805 kosztuje grosze, do jego zasiania możesz użyć 5 baterii AA/AAA, choć nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś użył 9V baterii.

Stabilizatory LDO też nie powinny być dużym wydatkiem.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Nieopłacalne dlatego, że wolałbym użyć akumulatorków i je ładować, niż kupować kilka zestawów baterii;)

A jak to jest z baterią 9V, jak długo wytrzyma, jak będę nią zasilać napęd(dwa silniki) oraz cały układ mikroprocesorowy?

Link do komentarza
Share on other sites

Bateria 9V ma małą pojemność.

Nie rozumiem Twojego toku rozumowania... Możesz kupić akumulatory AA, 1,2V każdy. Zależnie od ilości - dla 6 sztuk możesz wykorzystać 7805, bo spadek napięcia na nim to chyba ok. 2V (odsyłam do datasheet'u układu), dla 5 sztuk już musisz rozejrzeć się za stabilizatorami tzw. low-dropout (np. LM2940S-5.0), przy mniejszej ilości ciężko już wcisnąć stabilizator...Tzn. da się, ale to przerost formy nad treścią, bo najpierw trzeba by podnieść napięcie 🙂 Ogółem weź jeszcze pod uwagę, że naładowane baterie mają wyższe napięcie, a częściowo rozładowane niższe... To chyba wszystko w tym temacie. Odsyłam do artykułu o zasilaniu robotów (autorem jest bodajże mskojon).

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.