Skocz do zawartości

[Problem] Kurs Bascoma na diodzie


profesorek

Pomocna odpowiedź

Dzień dobry. Zaczołem programować na AVR, kompilować swój pierwszy program który pochodził z https://www.forbot.pl/forum/topics20/kurs-bascom-lekcja3-zaczynamy-programowac-vt1091.htm . Podłączyłem wszystko według schematu i zaprogramowałem układ.

Na finale zobaczyłem że dioda (żółta) cały czas się świeci i nie reaguje na naciskanie przycisków.

Wiem że był tu podobny temat ale to było chyba już dawno i w tej chwili nie mogę do znaleść, proszę o odpowiedź.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

ykorzystując np: pull-up'y

Pull-upy są do niwelowania drgań styków? Zawsze myślałem, że uniemożliwiają po prostu zrobienie stanu nieustalonego, a do niwelowania drgań styków wykorzystuje się kondensator?

Link do komentarza
Share on other sites

Zastosuj i to, i to. Prócz kondensatora warto jeszcze w programie zrobić opóźnienie czasowe.

Do tłumienia drgań służy też taki fajny układ MAX16054, nie mam czasu sprawdzać czy jest jeszcze dostępny...To raczej jako ciekawostka 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Wykorzystaj instrukcję Debounce, poszperaj w pomocy Bascoma.

Składnia:

Debounce PinX.y, stan, etykieta [, Sub]

gdzie:

Pinx.y - linia portu, która będzie sprawdzona np. Pinb.5

stan - 0, gdy sygnałem aktywnym naciśnięcia ma być poziom niski, a 1 gdy poziom wysoki

etykieta - etykieta określająca miejsce skoku po nociśnięciu przyciski

Sub - po naciśnięciau przycisku skok do podprogramu o podanej etykiecie

Link do komentarza
Share on other sites

Być może wynika to z moich uprzedzeń do gotowych funkcji BASCOM'a, ale... osobiście radzę zrobić to "standardowo", z debounce miałem kiedyś dziwne problemy... Z tego co się orientuję, to zasada jest praktycznie taka sama, tylko więcej razy sprawdza naciśnięcie przycisku, a kod raczej nie jest optymalny. Ale to oczywiście moje zdanie i sprawa dość kontrowersyjna.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.