Skocz do zawartości

Uciekający budzik-pomocy


Snakekiller

Pomocna odpowiedź

Nie rozumiem w jakim celu nam o tym napisałeś. Masz jakieś konkretne pytania?

Btw. podobny wynalazek już istnieje jako "gotowiec" http://www.toys4boys.pl/Uciekajacy-budzik-Clocky-item1171.html , cenowo nawet nie wypada tragicznie (sprawiłem taki kiedyś Lubej z random okazji - jest zabawny/interesujący przez pierwszy...miesiąc? Później zaczyna irytować wszystkich domowników...).

Link do komentarza
Share on other sites

Witam,zblizaja sie swieta i chcialem zrobic uciekajacy budzik i pomyslalem o tym zeby zorbic zwykly samochodzik ktory by jezdzil losowo z czujnikiem przeszkód dzieki ktoremu by je omijal a gdy wylaczylbym budzik samochodzik tez:)

A masz jakieś pomysły na swój projekt? Masz w ogóle jakieś doświadczenie w budowaniu robotów albo chociaż układów elektronicznych? Znasz jakiś język programowania? Wiesz co to mikrokontroler? Bez podstawowych informacji o twoich umiejętnościach nikt nie da rady Ci pomóc.

Link do komentarza
Share on other sites

tak mam podstawy w robotyce zrobilem wlasne ramie robote wiem co to mikrokontroler ale programowac nie umiem:/ moj robot dzialal na kicie neplus.

Nawyk tak! o to mi chodzi tylko chcliabym zrobic po torszke nizszej cenie..

[ Dodano: 01 Gru 09 05:05 ]

Dzieki za odpowiedzi o pozdrawiam

[ Dodano: 01 Gru 09 05:07 ]

I nie mam zadnych pomyslow:/ moze samochodzik rc i do tego jakis czujnik przeszkod i na samochodzik zamontowac budzik??

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Można spróbować samochodzik... Ale prościej chyba sterować platformą na dwóch kołach (napęd różnicowy, coś w stylu stosowanych w czołgach) + koło podporowe (np. z Leroy Merlin). Dało by się to zrobić na elementach dyskretnych, ale ponieważ to nie moja działka - wypowiem się na temat wersji cyfrowej: nie jest to czarna magia, ale do ogólnych kosztów należy doliczyć programator. Program w BASCOMie napisać łatwo, kwestia zastanowienia się nad połączeniem robota z budzikiem. Można np. mierzyć napięcie na wyjściu "alarmu" z gotowego budzika przez ADC, można zaimplementować taki budzik w uC (np. generator piezo jako alarm)...Można nawet wrzucić prosty czujnik "dźwiękowy", który będzie uruchamiać program w uC, choć jest to mało eleganckie rozwiązanie i należało by jakoś "wyfiltrować" hałas niezwiązany z budzikiem... Masz już jakiś konkretny pomysł?

Jako czujniki "dotykowe" mogą wystarczyć zwykłe krańcówki, tzw. Sharp (dalmierz pracujący w paśmie IR) sprawia, że robot ma mniej ruchomych elementów (przydatne gdy próbujemy takiego robota pacnąć o pogańskiej godzinie), ale kosztuje ok. 50zł. Może napisz coś więcej, jak to widzisz?

Link do komentarza
Share on other sites

tzn ja myslalem ze zamiast buzzera budzika podlaczyc kable zasialjace samochodzik.

i ten czujnik IR no ale caly uklad trzba zrobic i po 2 zaprograamowac czego nie umiem i nie posiadam programatora bo mi byl niepotrzebny

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli chodzi o Twój pomysł, to wszystko uzależnione jest od napięcia i maks. prądu jaki może pobierać "alarm" w budziku. No i raczej nie obsłużysz wtedy czujników, jeśli nie zaprogramujesz odpowiednio uC (znów kłania się analogówka - może i się da...pytanie, czy ktoś Ci to zaprojektuje).

Link do komentarza
Share on other sites

jakbym znalazl alarm na 5v to do tego jeszcze szeregowo 6v i byloby na 11V przy wlaczanym alarmie

wydaje mi sie ze moim problemem jest tylko losowa jazda samochodu i ten czujnik(ktory niestety potrezbuje oprogramowania:/)😋

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Czyli chcesz, żeby ktoś zaprojektował to za Ciebie? To ja już nie wiem...kto w końcu ma robić tego robota? My? Czy Ty? 😉

Pierwsza sprawa - naucz się programować AVR - odsyłam do kursu BASCOM, szeroko "reklamowanego" na tym forum. Gdy już będziesz to umieć, oraz gdy zaczniesz składać najprostrze układy (mrugające diody i te sprawy) poczytaj o mostkach H. Pozwalają w banalny sposób sterować silnikami. Następnie zapoznaj się z obsługą ADC w uC (nie jestem pewien czy temat jest poruszany w kursie, wydaje mi się, że nie - choć jest to również bardzo proste). I to w zasadzie cała wiedza i doświadczenie, które powinieneś zgromadzić, by móc zbudować takiego robota. Myślę, że analogówka w tym przypadku okazuje się być drogą naokoło (pełną wybojów, ostrych zakrętów i ślepych uliczek).

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.