Skocz do zawartości

Pytania o PCB, źródła zębatek i dremela.


nikosss

Pomocna odpowiedź

Witam nazywam się Nikodem i mam parę pytań. Nie chciałem tego dawać do działu ogólne bo jestem początkujący, jednak jeśli moderator uzna że ten temat tu nie pasuję to może go śmiało przenosić - nie obrażę się 😋

Moje pytania to :

1 : Dlaczego płytki PCB trzeba drukować drukarką laserową i czemu na kredowym papieże ?O jakość chodzi czy co ?

2 : Gdzie można kupić zębatki, przekładnie pasowe itd.

Znam parę sklepów np. :

http://www.zebatki.com.pl/index.php?zadanie=wyswietl_pom&group=Wv

a także :

http://www.modelnet.pl/products/82/start/0

Ale na pierwszym linku nie mogę zamówić nic a na drógim nie ma wałów na te zębatki 🙁

Na 100% będę jeszcze się o coś pytał, ale i tak z góry dziękuję 😅

__________

Komentarz dodany przez: Treker

Regulamin pkt 3e

Proszę bardzo 😅

Link do komentarza
Share on other sites

Co do zębatek z pierwszego linku to właśnie wczoraj napisałem do nich maila jak coś zamówić i czekam na odpowiedź. Prawdopodobnie będzie trzeba im drogą mailową wysłać co i ile tego ma być 😉

Co do płytek drukowanych i drukarki laserowej.

Papier kredowy wykorzystywany jest przez większość elektroników, czasem korzysta się z folii. Nie sprawdzałem dokładnie różnic między folią a papierem, ale od eksperta wiem, że papier zapewnia lepszą powtarzalność, a folia wg niego jest w ogóle beznadziejna. Ciężko powiedzieć, aczkolwiek skoro mamy pewność ze papier kredowy jest dobry to korzystajmy z tego papieru i nie utrudniajmy sobie życia, papier jest dodatkowo tańszy od folii 😉 Są też opinie, że papier może być zwykły, nie musi być kredowy. Sprawdzę to jak przyjdzie do mnie paczka z drukarką laserową 😉

Teraz kwestia druga, dlaczego laserówka a nie atrament.

Drukarki laserowe do drukowania wykorzystują toner, który ma tę właściwość, że staje się bardzo kleisty po podgrzaniu. Atrament tej właściwości nie ma i dodatkowo jest łatwo zmywalny pod wodą.

Wykorzystuje się więc wydruki z laserówki na których wzór ścieżek jest wymalowany tonerem i pod wpływem gorącej temperatury (żelazko/laminator) przenosi się go na laminat. Najprzyjemniej byłoby drukować bezpośrednio na płytkach pcb, ale to raczej ciężkie do zrealizowania 😉

Następnie, gdy toner przyklei się do laminatu, płytkę wrzuca się do wody, papier zaczyna się rozpuszczać więc delikatnie go ścierami, resztki papieru można usunąć octem lub sokiem z cytryny (sprawdzałem ten drugi sposób i działa, ocet podobno też, aczkolwiek zapach octu nie należy do moich ulubionych). Mamy gotową płytkę, na której przyklejony toner stanowi dla wytrawiacza barierę nie do przejścia, dzięki czemu po wytrawieniu zostają ścieżki, a niezamalowana przestrzeń między nimi jest wytrawiana.

Link do komentarza
Share on other sites

Ok ! Niestety gwiazdkę mam już obstawioną ,więc laserówka sobie poczeka 🙁

Jeszcze jedno pytanko :

Czy opłaca się kupić dremela ? A jeśli tak to jakiej firmy i gdzie ? Jakieś dodatki do tego ?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Czy opłaca się kupić dremela ? A jeśli tak to jakiej firmy i gdzie ? Jakieś dodatki do tego ?

Jak uważasz... ja mam takie coś: http://sklep.avt.pl/p/pl/481771/wiertarka+miniaturowa.html

Do tego bezwzględnie zasilacz komputerowy, lub jakiś mocny, ale komputerowy jest w tym wypadku najtańszy i wystarczający przy 12V.

A może bardziej warto to:

http://sklep.avt.pl/p/pl/481779/wiertarka+miniaturowa++akcesoria.html

Co prawda trzeba mieć trochę wprawy w wierceniu, ale w sumie juz fajnie to mi idzie 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli masz dostęp do odpowiednio mocnego lasera to raczej dałoby się pociąć. Tymczasem można ciąć laminat brzeszczotem, jednak nie polecam tej metody. Płytki wychodzą nierówno przycięte, trzeba je potem szlifować pilnikiem po bokach. Wydaje mi się, że najlepiej jest ciąć jakąś bardzo cienką tarczą.

Link do komentarza
Share on other sites

A ja nie polecam cięcia mini szlifierkami, tacza się klinuje w laminacie i czasem się wyłamuje, a laminat czasem sie przypala (i nie ma na to reguły, mimo zmian obrotów i tarcz). Jednak zostaje przy piłce i pilniku.

Co wam z tym dremelem? Co on taki super? Czym on się różni od mini szlifierek za 100zł z akcesoriami (ja taką mam)?

Link do komentarza
Share on other sites

Tnę laminat tanią miniszlifierką już kilka lat, a jeszcze ani razu tarcza mi się nie zakliszczyła... Jakiej tarczy właściwie używasz? Ja polecam tarcze "diamentowe" - choć wydawać by się mogło, że szkoda ich na ten cel, to jednak starczają na bardzo długo, przy odrobinie wprawy da się ciąć idealnie równo (pełne ruchy, żadnego "kawałek po kawałku" - trzeba ciąć "warstwami").

Jeśli laminat Ci się przypala, to są trzy możliwości - albo laminat jest byle jaki, albo za długo go "męczysz", albo ostrze jest tępe.

Link do komentarza
Share on other sites

Czym on się różni od mini szlifierek za 100zł z akcesoriami (ja taką mam)?

Jeśli dobrze działa to niczym 😉

Ja kupiłem taką za 100zł i mi się rozwaliła dosłownie po wyjęciu z opakowania,,,
Kupiłem Dremela i działa 2 rok 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Kulpina napisał/a:

A może bardziej warto to:

http://sklep.avt.pl/p/pl/...+akcesoria.html

Tani shit jak masz więcej kasy polecam jednak dremela

A miałeś jakiekolwiek doświadczenie z tą wiertarką? Bo wydaje mi się, że nie. Korzystam z niej od początku i jest bardzo dobra. Te z avt to nie to samo co w podobnej obudowie leży w supermarketach. Te wiertareczki są firmy velleman i są całkiem dobre. Moja działa nawet nie pamiętam od kiedy, ale to będzie już któryś rok 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Kupię tą wieryareczkę i jeśli mi wystarczy do cięcia laminatu to zatrzymam ją, jeśli nie to zacznę zbierać na dremla.

Właśnie myślałem nad jakąś obudową do mojego pierwszego LF-a i natknołem się na problem :

Jak zginać 8 milimetrową blasze ? Jak wy to robicie ?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.