Skocz do zawartości

Czujnik na podczerwień


mateuszlor

Pomocna odpowiedź

Raczej nie, można kupić gotowe czujniki Sharpa za ok 40zł, w nich chyba nie trzeba modulować. A jak robisz samemu to tego nie unikniesz 🙂 No chyba że takie jak czujniki linii, ale to będzie zasięg max 1cm.

Ale ja chcesz to ci podrzucę schemat czujnika na 36kHz na NE555, mnie się udało go zrobić pomimo że też w to nie wierzyłem 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

No chyba że takie jak czujniki linii, ale to będzie zasięg max 1cm.

Polemizowałbym, zobacz sobie takie roboty minisumo jak Insumountable, Stealth2 i Shine (z resztą polski i świetny). Mają czujniki wykonane ze "zwykłych" diod ir i fototranzystorów, a zasięg wystarczający (jak sam robiłem i testowałem takie cudo zasięg patrzącego na biały prostokąt 20x20cm to 60-70cm, a czarny 40cm). Co prawda czujnik taki jest dość niebezpieczny sam dla siebie (przez diody przepływa kilka A, ale przez kilkadziesiąt uS), ale kosztuje ~15pln. Mimo wszystko nie polecam, bo jakikolwiek błąd w programie, wysyłanie danych rs232 z zapalonymi diodami skutkuje wystrzałem diod, nawet potrafią zgubić soczewki.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

zasięg patrzącego na biały prostokąt 20x20cm to 60-70cm, a czarny 40cm

No to ładny wynik, ja testowałem te scalone czujniki a nie robiłem sam 🙂

Co do schematu to wrzuce jak narysuje, bo nigdy nie powstał, ale jak masz trochę własnej intencjii to jest taki program do obliczania watrości elementów przy układzie NE555 dla różnych częstotliwości (555 timer design), pobierasz, klikasz Astable Duty Cycle = 50%, wpisujesz 36000 do pola HZ i potem możesz zmieniać wartości elementów w polu "Adjust". Ja wykorzystałem wartości:

-R1: 13,3k (10k + 3,3k szeregowo)

-R2: potencjometr 10k (ustawiasz gdzieś koło środka)

-C1: 1,5nF.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.