Skocz do zawartości

zdalne sterowanie ciągnikiem


masa

Pomocna odpowiedź

Witam!!

To moj pierwszy post jestem totalnie zielony...

chce wiedzieć czy jest możliwe zdalnie sterować ciągnikiem rolniczym bez dużych opóżnień czasowych od momentu wysłania instrukcji do ich wykonania oczywiście na dużą odległość ??(do 10km) i wogóle czy mogłoby to wypalić?

[ nie chodzi mi tu o zrobotyzowanie traktora tylko zdalne sterowanie nim]

wyobrażam to sobie tak:

komputer pokładowy odbiera dane od głównego i steruje

-odpaleniem ciagnika

-naciskaniem sprzęgła

-obracaniem kierownicy

-dzwignią do podnoszenia i opuszczania zawieszonego sprzętu

-dzwignią od biegów (tylko 3 pozycje po lini prostej [do przodu-luz-wsteczny])

-gaz też za pomocą dzwigni

a główny komputer w domu odbiera obraz z kilku kamer przymocowanych do ciągnika i dane co dzieje sie aktualnie z nim(to co powyżej).

idąc za ciosem mogłby to byc tez dzwiek i wiele innch zmysłów aczkolwiek to zbędne na początku.

Macie jakieś pomysły na zrealizowanie tego?

Jaki mógłby być tego koszt?

i czy zupełnie zielony człowiek taki jak ja mógłby stworzyć coś takiego w przeciągu paru lat? 🤣

Link do komentarza
Share on other sites

Macie jakieś pomysły na zrealizowanie tego?

Jaki mógłby być tego koszt?

i czy zupełnie zielony człowiek taki jak ja mógłby stworzyć coś takiego w przeciągu paru lat? 🤣

Jestem ci w stanie odpowiedzieć tylko na ostatnie pytanie: nie.

Link do komentarza
Share on other sites

Wykonać się oczywiście da.

Ja bym to widział tak:

Naciskanie pedałów obsługiwane hydraulicznie, a kierownica poprzez dodatkowy silnik elektryczny.

Jak ciągnik nie ma wspomagania to będzie potrzebna dość duża siła.

Dźwignia skrzyni biegów także hydrauliczna.

Co do kosztów to nie mam zielonego pojęcia, problem będzie też z tą odległością, nawet CB by miało problem z taką odległością bez straty na sygnale.

A jak wiadomo na fale FM trzeba mieć zezwolenie.

Link do komentarza
Share on other sites

Największy problem był by chyba z tym zasięgiem 10km - mam tu na myśli zwłaszcza przesyłanie obrazu z kilku kamer.

Ja wyobrażam to sobie jako sieć wifi - antena/y sektorowe na dachu domu, parabola na obrotowej platformie przymocowana do ciągnika. Praktycznie nie ma ograniczeń masy, więc można upchnąć do ciągnika akumulatory samochodowe i zasilić PC. Czemu nie laptopa? Bo w PC można dać naprawdę porządną kartę WiFi, np. Orinoko Gold (czy jakoś tak, kumpel "sieciowiec" ją strasznie zachwalał). Do takiego PC możemy podpiąć ogromną ilość podzespołów takich jak kamery internetowe o dowolnej rozdzielczości, układy przekaźników na USB sterujące różnymi urządzeniami wykonawczymi (aktuatory liniowe sterujące wciśnięciem "gazu" itp.). Wszystkim dało by się łatwo zarządzać poprzez uruchomiony system (np. WinXP, jeśli nie znasz Linuxa) metodą zdalnego pulpitu.

Czy da się to zrobić? Jak najbardziej 🙂 Wystarczy mnóstwo nie-słomianego zapału. O kosztach ciężko coś powiedzieć, trzeba by spisać wszystko co jest potrzebne i dopasować parametrami do warunków.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ja nie napisałem że się nie da, napisałem że zupełnie zielony człowiek nie jest w stanie zrobić tego w przeciągu paru lat. A wyjdzie cie to tak dużo pieniędzy i czasu, że lepiej daj je mnie to pojeżdżę za Ciebie tym ciągnikiem 🙂 I będziemy się porozumiewać przez telefon.

Link do komentarza
Share on other sites

więc czego potrzebuje do połączenia tak jak napisałeś aktuatora liniowego czy też silnika do kompa to dla mnie największa zagadka 😕

najpierw chciałbym zrealizować połaczenie urządzenia do kompa na sucho.

Link do komentarza
Share on other sites

Na pewno największym problem konstrukcyjnym było by sterowanie takim pojazdem. Szczególnie skrzynią biegów. O kosztach nie wspominam bo sam system kamer + jakiś monitor lub komputer do odbiory to bardzo duży koszt.

Jedyne co mi przychodzi na myśl to tempomat. Ustawiasz taki na określony czas i zostawiasz aż traktor zrobi orkę w jedną stronę a potem przestawienie na drugą.

Pomysł ciekawy jednak bardzo trudny do zrealizowania. Zastanawiam się czy nie droższy niż zatrudnienie kogoś do takiej roboty.

Link do komentarza
Share on other sites

Na pewno największym problem konstrukcyjnym było by sterowanie takim pojazdem. Szczególnie skrzynią biegów. O kosztach nie wspominam bo sam system kamer + jakiś monitor lub komputer do odbiory to bardzo duży koszt.

w tym traktorze sa dwa drązki do co daje możliwość nie poruszania jednym , wystarczy przesuwac drugi w lini prostej w trzech pozycjach doprzodu-luz-wsteczny a na drugim drążku zawsze będzie wbita 4 więc nie ma potrzeby jej zmiany gdyż jest to bieg roboczy.

mam dwa kompy dwa monitory także pozostają tylko kamery ;-/

Jedyne co mi przychodzi na myśl to tempomat. Ustawiasz taki na określony czas i zostawiasz aż traktor zrobi orkę w jedną stronę a potem przestawienie na drugą.

gaz można ustawić na jednym poziomie a pozatym to ma być sterowane w czasie rzeczywistym to nie ma być automat

Link do komentarza
Share on other sites

Hmm dzięki że przybliżyłeś mi sprawę skrzyni biegów. Niestety nigdy nie miałem do czynienia z traktorem 🙂.

Dużo nam to ułatwia. Tzn na pewno:

- Jeden siłownik do zmiany "do przodu-luz-wsteczny".

- Układ do sterowania pedałami.

- Układ do sterowania kierownicą.

Co do komunikacji to prawdopodobnie jeden komp (najlepiej laptop) w traktorze a drugi w domu. Do tego jakieś oprogramowanie + dla wygody kierownica do komputera (strzałkami na pewno było by ciężko) 😋. Co do programu automatycznego wstrzymałbym się z tym gdyż z maszynami nie ma żartu. Może się zbuntować. 😋

Pytanie jest jeszcze takie czy chciałbyś mieć możliwość manualnego sterowania tym traktorem bo w takim wypadku ciężko będzie to zrobić gdyż konstrukcja będzie zajmowała większą część fotela kierowcy.

Link do komentarza
Share on other sites

gdyby całośc działała to nie było by takiej potrzeby 😅 wolałbym to robić z domu (kierownice mam) aczkolwiek przydałoby sie żeby można to było odinstalować bo nigdy nic nie wiadomo.

Zastanawia mnie czy odświeżanie obrazu kamerki będzie na tyle szybkie żeby można było wyczuć moment skrętu itp, prędkość ciągnika bedzie wynosic jakieś 10 km/h (kamerki internetowe chyba raczej nie wchodzą w gre ich tempo odświeżania jest dołujące) noi dochodzi jeszcze przesłanie tego do drugiego kompa ;/

znalazłem

max obciążenie 8 A/230 V (to pewnie zamało)

moduł przekaźników pod usb

i trzebaby to podpiąć pod urządznie wykonawcze

aktuator liniowy

to by dotyczyło chyba tylko gazu i regulacji podnoszenia podwieszanego sprzetu. Tylko te dwie rzeczy nie wymagają przyłożenia dużej siły. Niewiem jak dobrać to urządzenie czy poradziłoby sobie np ze zmianą biegów.

ciągnik ma wspomaganie także kierownica obraca sie lekko jak w samochodzie, niewiem jakiej mocy miałbybyć to silnik do obracania kierownicą i jakiego typu

co do pedałów sprzęgła i hamulca to musi być siłownik o stosunkowo dużej mocy ale też niewiem jaki (może hydrauliczny ale jak to potem podpiąć do kompa ;/)

Link do komentarza
Share on other sites

Co do komunikacji to prawdopodobnie jeden komp (najlepiej laptop) w traktorze a drugi w domu.

Raz jeszcze podkreślam - przy tak dużych zasięgach laptop nie jest dobrym rozwiązaniem. Zwłaszcza jeśli chodzi o kwestię podłączania zewnętrznej anteny (stosowanie przejściówek na tego maleńkiego tzw. pigtail'a = straty). No chyba, że zastosujesz AP, do którego podepniesz wspomnianą parabolę, albo tzw. Yagi, a do laptopa podepniesz po skrętce.

A teraz realne spojrzenie na sprawę - 10 km wifi jest w amatorskich warunkach praktycznie niewykonalne. Chyba, że pogoda zawsze sprzyja, po drodze nie ma drzew ani budynków, masz na ten cel spore fundusze i mieszkasz na takim odludziu, że UKE Cię nie dopadnie gdy zaczniesz siać zakłócenia z 4-5W anteny 😉

Nie mam pojęcia jak rozwiązać problem sterowania na taką odległość... Może GSM? Aplet Java z wykrywaniem tonowego wybierania i wideokonferencja 😃 Cóż, ciekawe ile kasują za minutę takiego połączenia...

Link do komentarza
Share on other sites

Jest jeszcze jedna opcja. Można wszystkie operacje przeprowadzać drogą internetową. Tutaj jednak wchodzą opłaty za internet + oprogramowanie które trzeba napisać.

Jeszcze jeden pomysł na jaki wpadłem tzn w zależności od wielkości "ziemi" można wyjść sobie na dwór i wszystkim sterować z krzesełka 😋 tzn poprzednie rozwiązanie z komputerem lub aparatura modelarska (i mamy traktor RC). Rozwiązuje to problem 10km odległości. W zimę i tak się ziemi nie uprawia.

Link do komentarza
Share on other sites

możnaby to ograniczyć do 5km czy to zmienia postać rzeczy?

karty radiowe to chyba kilkadziesiąt metrów ;/

Nawyk nie chce tego podpinać pod laptopa nawet nie posiadam 😋

net radiowy od jakiegoś operatora to raczej dość mizerna perspektywa bo jaki tam moge mieć transfer na sekunde (orange jest lipny co do innych nie wiem)

Link do komentarza
Share on other sites

karty radiowe to chyba kilkadziesiąt metrów ;/

Kilka kilometrów przy dobrych, zewnętrznych antenach kierunkowych.

Brosper, a jak chcesz do takiego traktora doprowadzić internet? Satelitarny?😃

Może przez GSM, ale przy streamowaniu obrazu limity transferu (standard w obecnych ofertach internetu mobilnego) dość szybko prysną 😉

Gdyby na środku tego obszaru dało się postawić "wieżę" nadawczą (doprowadzić do niej sygnał po kablu), można by było próbować, ale nie wiem na ile jest to opłacalne rozwiązanie. Gdzieś na forum kolega Kaytec przedstawił wykorzystanie mikrofalówek do komunikacji na duże odległości, ale nie wiem jak by to działało przy przesyłaniu obrazu...

masa, kamerki internetowe nie bez powodu mają taką częstotliwość odświeżania (choć można dostać też takie z przyzwoitą, do tego matryca np. 5 megapikseli) - przy radiowym połączeniu i tak jakość obrazu będzie trzeba najprawdopodobniej zmniejszać, żeby lagi były jak najmniejsze.

Można by jeszcze spróbować utworzyć "sieć" kliku AP rozstawionych na danym obszarze - im było by ich więcej, tym mniejszej mocy mogły by być anteny nadawcze i odbiorcza. Podnosi to jednak znacznie koszta - samo poprowadzenie kabli to kilka tysięcy zł...

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

największy pas zimi przechodzi przez dość duże wzniesienie możnaby powiedzieć górę tam można by postawić cośco odgrywało by role wieży nadawczej tylko że trzeba by położyć kilometr kabla o ile dobrze szacuje odległość ;/ co do mikrofalówek to szukam 8)

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.