Skocz do zawartości

Wielozadaniowy pojazd gąsienicowy


arlit

Pomocna odpowiedź

"Devastator"

O zbudowaniu robota myślałem już dawno. Devastator ma też swojego poprzednika, lecz o wykonaniu conajmniej tragicznym. Po podjęciu decyzji o budowie robota zaczęłem rozglądać się za częściami a jednocześnie zajęłem się wakacyjną pracą, żeby jakoś dorobić się na te części. Zbudowanie tego robota kosztowało mnie jak do tej pory trochę ponad 1000 zł dodając jeszcze do tego masę czasu, kawy i nieprzespanych nocek przy budowie. Głównym problemem był dla mnie program. Programistą nie jestem jakimś dobrym a jeszcze dodatkowo projekt ten jest pierwszym z użyciem raspberry pi. Największym problemem był program. Sczególnie dał mi się we znaki, gdy chciałem zaprogramować serva. Jak na złość żaden program znaleziony w internecie nie chciał działać. Więc musiałem przestudiować zasadę działania serv, i na podstawie wyciągnietych wniosków metodą prób i błędów udało mi się dojść do rozwiązania tego problemu. Tak więc mając mniejsze i większe problemy udało mi się dobrnąć do zbudowania robota.

Zamysł projektu jest taki, żeby zbudować takiego robota, który dostanie się w takie miejsca niebezpieczne lub miejsca gdzie człowiek się nie dostanie. Czyli np. budynki grożące zawaleniem, szczeliny, oraz wiele innych. Zamiast podawać teoretyczne zastosowania wolę wspomnieć o sytuacjach gdy Devastator znalazł zastosowanie. Przede wszystkim użyłem go do sprawdzenia stanu podwozia auta. następne zastosowanie znalazł gdy zatkały się przepusty na pod wjazdem na moje podwórko. Dzięki temu robotowi szybko odnalazłem owe zatkane przepusty, dzięki czemu oszczędziłem sobię wiele pracy. Sprzydał się również podczas szukania nieszczelności w instalacji hydraulicznej.

Zaczynając od początku:

Mózgiem robota jest Raspberry PI 3 b+(link na dole). Malinę wybrałem tylko dlatego, że potrzebowałem odskoczni od arduino. Następnie użyłem sterownik silników(link na dole) do sterowania gąsienicami. Do budowy użyłem również baterii li-ion 18650 , powerbanka , kilku serv, modułu kamery z nadajnikiem radiowym oraz własnej płytki pcb. Do budowy użyłem podwozia gąsienicowego "Devastator"(stąd nazwa robota, link na dole), ramienia wydrukowanego na drukarce 3D oraz wieżyczki z kamerką również drukowaną na drukarce. obecnie pracuję nad dopinanym z przodu spychem/elektromagnesem. Program napisany w Pythonie (z małą pomocą wujka google). Sterowany poprzez klawiaturę bluetooth, natomiast obraz przezyłany radiowo przez moduł bezpośrednio do telefonu. Devastator posiada zasilanie modułowe. Znaczy to, że osobno jest zasilana logika, silniki, serva, oraz kamerka.

Devastator przeżył już swój debiut na konkursie Geniusz IT(Dotarł do finału). Jak wiadaomo z każdym projektem jest jakieś ograniczenie budżetowe. W moim przypadku ciągle szukam dodatkowych funduszy na ulepszenie tego projektu, np. muszę wymienić serva na o wiele wytrzymalsze bo na ten moment ramię działa jedynie w wersji pokazowej. Muszę również przerzucić się na komunikację radiową, a wiadomo nic za darmo.

NIe będę już więcej przynudzał. wrzucam wam więc kilka zdjęć (sorki że obrócone, pogimnastykujecie się trochę 😉 ) :

A tu kilka przydatnych linków:

raspberry: https://botland.com.pl/pl/moduly-i-zestawy-raspberry-pi-3-b-plus/11142-raspberry-pi-3-model-b-wifi-dual-band-bluetooth-1gb-ram-14ghz-7131796402594.html?search_query=raspberry+pi+3+b+&results=937

podwozie: https://botland.com.pl/pl/podwozia-robotow/6610-dfrobot-devastator-gasienicowe-podwozie-robota-metalowe-silniki.html?search_query=devastator&results=2

sterownik silników: https://botland.com.pl/pl/podwozia-robotow/6610-dfrobot-devastator-gasienicowe-podwozie-robota-metalowe-silniki.html?search_query=devastator&results=2

20181122_203804[1].jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Dziękuję za pochwalenie się projektem! Aktualnie na Forbocie trwa akcja, dzięki której za opis tego DIY możesz otrzymać kod rabatowy do sklepu Botland. Niestety, ale przygotowany przez Ciebie opis nie spełnia założeń tej promocji. Oczywiście możesz to jeszcze poprawić! W przypadku tego wpisu:

  • Popraw sposób osadzenia linków do sklepu Botland.
  • Obróć wstawione zdjęcia.
  • Dodaj materiał udowadniający, że opisywane DIY działa (np. krótki film).

Jeśli chcesz wziął udział w akcji rabatowej to wprowadź powyższe zmiany w opisie, a następnie zgłoś projekt do akcji publikując odpowiedni link w temacie zgłoszeniowym. Dokładne informacje na temat wyglądu poprawnego opisu znajdziesz w ogłoszeniu zapowiadającym akcję rabatową.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.