Skocz do zawartości

Nie mogę wgrać programu z arduino na ATMEGA328P U


Kodziak

Pomocna odpowiedź

Tak jak w temacie. Sytuacja wygląda tak:

"Wypaliłem" mikrokontroler za pomocą arduino i dla przetestowania wgrałem na niego prosty program który migał diodą. Wszystko działało. W celach testowych zmieniałem prędkość włączania się i wyłączania tejże diody.
Po trzecim wgraniu programu, wgrany na mikrokontroler program działał, ale nie mogłem już wgrać żadnego innego programu.
Szukałem problemów na stykach, czytałem różne wątki, zmieniałem ustawienia programatora, włożyłem ATMEG'ę bezpośrednio do innego arduino. Nic nie działa. Za każdym razem ten sam komunikat. Arduino nie może połączyć się z mikrokontrolerem.
Być może ktoś już spotkał się z podobną sytuacją i byłby w stanie mi pomóc. 

(załączam zdjęcia z błędami i sposób podpięcia przewodów)

Z góry dziękuję,
              Konrad

12.PNG

taaa.png

Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiem czy pomyliles sie tylko na rysunku ktory przeslales czy w rzeczywistosci tez, ale znalazlem dwa bledy: 

  • Nie ma Oscylatora,
  • Reset podlaczyles do pinu ktory na klonach jest 5V, a na oryginalnej plytce UNO jest niepodlaczony, oprocz R3

Powiedz czy masz org. UNO R3 czy klon, czy jakas inna. 

Procz tego dobrze jest dac dwa Kondensatory ceramiczne 100nF na zasilaniu ATmegi.

Przepraszam za nieprawidlowa pisownie bo mam szwedzka klawiature 😀

No, ale to tak na przyszlosc. A teraz problem Arduino:

Kiedys Ardu bylo dostepne w dwoch wersjach, z ATmega 328p oraz bodajze Atmega168, sprawdz w Arduino IDE

czy masz ustawiona ATmege tak jak byc powinna,

Jesli tak, to sprawdz czy jakas Inna ATmega328 dziala w Arduino, jesli dziala to masz  odpowiedz co jest tej drugej.

Edytowano przez macizet
Link do komentarza
Share on other sites

Hej macizet!

Dzięki za podjęcie się tematu!

Sprawdzałem na dwóch arduino. Na jednym Chińczyku (ma wlutowaną ATmega328P) i jednej oryginalnej(ma w zaciskach ATmega328P-P U). 

Z oscylatora nie korzystałem, wykorzystywałem oscylator wewnętrzny, korzystając ze wskazówek zawartych w tym filmie:


Z kondensatorów również nie korzystałem.  Reset wpinałem raz w jeden pin, innym razem w drugi, żeby się upewnić, czy nie robię czegoś źle.

Dokupiłem dzisiaj jeszcze dwie ATmega 328 P U, żeby się upewnić, czy tej pierwszej po prostu nie spaliłem. Problem jest ten sam. Mogę wgrać program z dwa razy, później wgrany program działa, ale nie mogę wgrać niczego nowego.
Dzisiaj wgrywałem jeszcze te programy bezpośrednio z arduino i osobno, za pomocą układu. Cały czas problem pozostaje ten sam.
Kiedy wpinam ATmega'ę do arduino, wyskakują te same próby załadowania programu i.... nic.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

1 godzinę temu, macizet napisał:

Coz, to przekracza moja wiedze na temat mikrokontrolerow. Przykro mi, probowalem jak moglem.

Cześć,

a przypadkiem przy wypalaniu bootloadera nie poprzestawialy ci się jakieś "fuse bits" - o ile dobrze pamiętam to jest chyba jeden, który blokuje "ISP programming".

Patrz te wątki:

https://forum.arduino.cc/index.php?topic=374842.0

https://forum.arduino.cc/index.php?topic=71580.0

Pozdrawiam

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.