Skocz do zawartości

Dioda LED jako odbiornik


Matik201

Pomocna odpowiedź

Witam, na wstępie chciałem przeprosić jeżeli mój problem jest głupi ale dopiero zaczynam swoją przygodę z elektroniką. Planuję skonstruować kolorynetr laboratoryjny służący do oznaczania stężenia substancji. W skrócie jego działanie ma polegać na tym, że jedna dioda LED emituje światło które przechodzi przez próbkę i dociera do odbiornika. Na zagranicznym YouTube widziałem podobny projekt i jako odbiornik została wykorzystana dioda LED. W filmiku widać jak do oświetlanej diody LED podłączony jest miliamperomierz i wskazuje on pewna wartość, gdy ja próbuję powtórzyć to doświadczenie takiego efektu nie uzyskuje. Będę wdzięczny jeśli ktoś wyjaśni mi dlaczego tak się dzieje 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

4 godziny temu, Matik201 napisał:

Witam, na wstępie chciałem przeprosić jeżeli mój problem jest głupi ale dopiero zaczynam swoją przygodę z elektroniką. Planuję skonstruować kolorynetr laboratoryjny służący do oznaczania stężenia substancji. W skrócie jego działanie ma polegać na tym, że jedna dioda LED emituje światło które przechodzi przez próbkę i dociera do odbiornika. Na zagranicznym YouTube widziałem podobny projekt i jako odbiornik została wykorzystana dioda LED. W filmiku widać jak do oświetlanej diody LED podłączony jest miliamperomierz i wskazuje on pewna wartość, gdy ja próbuję powtórzyć to doświadczenie takiego efektu nie uzyskuje. Będę wdzięczny jeśli ktoś wyjaśni mi dlaczego tak się dzieje 

Pozdrawiam

Cześć,

zapewne dioda odbiorcza to nie dioda LED, tylko fotodioda - patrz ten opis:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Fotodioda_półprzewodnikowa

Jeszcze lepszy do tego zastosowania byłby fototranzystor. Jeśli to miałby być kolorymetr to istotna jest także barwa światła - komercyjne kolorymetry są bardzo drogie (nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych), nie jestem pewien, czy uda Ci się samemu wykonać taki przyrząd o odpowiednich parametrach.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.