Skocz do zawartości

Zasilanie robot z Raspberry Pi z dwóch akumulatorów LiPo


ninja

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich,

W ramach wolnego czasu buduje sobie malutkiego robota. Potrzebuję żeby ktoś sprawdził mi czy mam podpięte dobrze zasilanie.

Układ zasilam dwoma pakietami LiPo ok 11,4V

Jeden pakiet podłączony do przetwornicy nr 1 (MOD-04871) 11,4 na 5V (3A) to mi zasila RasberryPi.
Drugi pakiet podłączony do przetwornicy nr 2 (MOD-08103) 11,4 na 6V t(5A) o jest dodatkowe zasilanie do modułu Motor Hat TB6612 i modułu WSR-13309.

Zamysł jest taki że zasilanie z przetwornicy nr 2 uzupełnia prąd dla silników i serv. 

Pytania:

1. Czy można w ten sposób podłączyć zasilanie?
Robocik działał ok 1h. Był w stanie spoczynku, nie pracowały silniki, ponieważ zajmowałem się programowaniem. Po ok godzinie nagle padło 1 LiPo -dokładnie nagle spadło napięcie na 2 celach, na jednej celi było dobre, powyżej 3,3V). Po ponownym włączeniu robocik`a wszystko działa. Mam jednak obawy że może coś się stać znowu z pakietem. Może to przypadek że LiPo się zepsuło.

2. Czy do modułu Motor Hat TB6612 można doprowadzać 6V? (Wg instrukcji jest 7,5V-13V)

3. Może ktoś ma lepszy pomysł na rozwiązanie zasilania? Z założeniem że silniki najszybciej będą rozładowywać 1 pakiet. Natomiast 2 pakiet służy do podtrzymania komputerka RPi.

Edytowano przez ninja
Link do komentarza
Share on other sites

@ninja, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

  • Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.
18 godzin temu, ninja napisał:

Jeden pakiet podłączony do przetwornicy nr 1 (MOD-04871) 11,4 na 5V (3A) to mi zasila RasberryPi.
Drugi pakiet podłączony do przetwornicy nr 2 (MOD-08103) 11,4 na 6V t(5A) o jest dodatkowe zasilanie do modułu Motor Hat TB6612 i modułu WSR-13309.

Zamysł jest taki że zasilanie z przetwornicy nr 2 uzupełnia prąd dla silników i serv. 

Masz może jakiś schemat układu, aby można było zobaczyć jak to dokładnie podłączyłeś? Który akumulator rozładował się, gdy robot był nieużywany (ten pierwszy czy drugi)?

Link do komentarza
Share on other sites

Można tak podłączyć zasilanie, ale no właśnie ale. RasberryPi pobiera prąd zawsze, dlatego rozładował Ci się pierwszy pakiet. A co do napięć na poszczególnych ogniwach, to świadczy to albo o kiepskiej jakości pakietu, albo o ładowaniu bez ballancera. Wtedy ogniwa nie ładują się równo, dlatego zawsze któreś rozładuje się szybciej w pakiecie. Ewentualnie mają nieco inną pojemność, przez co dwa rozładowały się szybciej.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.