Skocz do zawartości

Zasilanie Arduino nano


Kamar

Pomocna odpowiedź

3 godziny temu, atMegaTona napisał:

Nie ma sensu zestawiać układ na granicy

Nikomu nie proponuję wykorzystywać Atmega328P z zasilaniem 1.8V do wszystkiego, sprawdzałem tylko o co chodzi z tym zapisem EEPROM.  Nie wszystkie Atmegi pozwalają na zasilanie poniżej 2.7V i może te nie pozwalają na zapis EEPROM poniżej 2V, ale to chyba oczywiste. Zresztą 1.8V to minimalna nastawa BOD, a to lepiej mieć włączone przy zapisie EEPROM. Choć np. w pilocie IR wystarczą 2 paluszki i będzie śmigał, zegar 1-4MHz wystarczy by całkowicie wykorzystać pojemność dwóch AA i układ zasilany z początkowych 3V rozładuje je właściwie do końca, a dzięki usypianiu można by go używać miesiącami tak jak typowego do TV.  Dodatkowo taki uC zasilany z dwóch AA podczas pracy i uśpienia zużywa znacznie mniej prądu niż z trzech, więc wbrew pozorom mniej baterii może wystarczyć na dłużej.

No i zrobiłem małą korektę, 4.5V jest potrzebne dla 20MHz, dla 16MHz wystarczy 3.8V

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, kaczakat napisał:

sprawdzałem tylko o co chodzi z tym zapisem EEPROM

Jednorazowe przejście na pojedynczym egzemplarzu scalaka uważasz za sprawdzenie? A jeśli zapis jest błędny raz na tysiąc czy raz na dziesięć tysięcy, będziesz uważał że "działa" czy że "nie działa"? Odpowiedz.

 

1 godzinę temu, kaczakat napisał:

Nie wszystkie Atmegi pozwalają na zasilanie poniżej 2.7V i może te nie pozwalają na zapis EEPROM poniżej 2V

W elektronice czy informatyce nie ma miejsca na "może".

Link do komentarza
Share on other sites

Nie znalazłem w datasheet Atmega328P żadnej wzmianki o tym, że to  miałoby nie działać poniżej 4V, 3V, 2.7V czy w ogóle w jakimś zakresie dostępnych napięć tego uC. Sprawdziłem i faktycznie działa. Mam Ci udowodniać, że czarne jest czarne? Masz problem z zapisem EEPROM poniżej 4V to używaj wyższego VCC, nie wiem o co Ci chodziło wcześniej i teraz też nie wiem, więc nie będę dyskutował. Dobranoc.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Mimo to podziękuję za linka. W opisanym w nim przypadku użytkownicy uruchamiali AVR poza obszarem bezpiecznym z datasheet - 20MHz z BOD ustawionym na 1.8V. No szkoda, że ktoś tam się nie pożalił, że  przetaktował procka na 32MHz i mu coś tam przestało działać. Ja w swoim teście też miałem aktywny BOD na 1.8V, ale 4MHz przy 1.8V mieści się w bezpiecznym obszarze i zapis EEPROM w AVR działa. I znowu napiszę, że nikomu nie zalecam na co dzień korzystać na granicy, bo zasilanie z 1.8 i BOD 1.8 daje minimalny margines błędu. Przy 4Mhz i 1.8V zapis będzie działał, po prostu uC może zostać zatrzymany przez BOD (co zapobiega właśnie m.in. nieprawidłowej obsłudze eeprom) i wróci do działania po znacznym zwiększeniu napięcia - jest histereza około 50mV - aktywacja BOD około 1.75 i powrót do pracy około 1.85, + oczywiście margines błędu każdego egzemplarza przesuwający te wartość  nominalną nawet dalej niż sięga histereza. I jak widać we wcześniejszym poście AVR bez problemu jest w stanie mierzyć napięcie VCC (po to obniżono Internal reference z 2.54V na 1.1V przy nowych procesorach z zasilaniem minimum 1.8 zamiast 2.7V, również dla BOD) by móc podjąć decyzję przy pracy na aku - ostatni zapis i idę spać lub  już nie zapisywać i trzymać pozycję do pełnego zanurzenia.

A całość zaczęła się od stwierdzenia, że coś tam przy 3.3V nie nie działa w AVR - skoro działa przy 1.8V to i przy 3.3V tym bardziej zadziała, byle w granicach obszaru bezpiecznego:

image.thumb.png.1b594e8d474658c04c5be2a4ebeb4525.png

Link do źródła tez tam nie działa, można poczytać tu: Microchip i tu Microchip, bo linki były jeszcze do Atmela.

Ciekawostka -  Atmel/Microchip wspomina  w swoim dokumencie o zewnętrznym BOD, że zawartość ich  RAM jest gwarantowana typowo przy Vcc> =2V,  ale ich testy potwierdzają prawidłową pracę do 0,5-1V i sobie zrobili procki na 1.8V. Ale ja bawiąc się hobbistycznie Arduino mam się przejmować ... i robić margines 200%, no OK... 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.