Skocz do zawartości

Zasilanie Arduino nano


Kamar

Pomocna odpowiedź

Witam

Buduję pewien projekt oparty na arduino nano, z którego będę wykorzystywał tylko zasilanie 3.3V. Arduino chcilałbym zasilić z baterii (paluszki AA) chciałem użyć 3 paluszków, czyli w sumie 4,5 V. Podpiąłbym to pod wejście VIN, ale gdzieś wyczytałem że VIN trzeba zasilić od 7 do 12V. Czy jest to możliwe użycie tych 3 paluszków, czy trzeba zastosować coś dodatkowo?

Edytowano przez Kamar
Link do komentarza
Share on other sites

Trzy paluszki możesz podłączyć bezpośrednio pod VCC, ale nie możesz wtedy działać z urządzeniami które wymagają logiki 3.3V, bo 4.5V to za dużo. Baterie AA zaraz po podłączeniu będą miały zasilanie <4.5V i wtedy nie może być NANO z uC 16MHz. Może działać, ale nie musi, wymóg katalogowy to co najmniej 4.5V. Są przetwornice, które od 1 do 5V zrobią Ci te 3.3V. Ale będzie żarło prąd nawet jak uśpisz uC. Może napisz coś więcej co planujesz.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ja ze swojej strony podsuną bym ci taką alternatywę: zamiast 3xAA 4xAAA (te 4 małe paluszki będą niewiele większe od jednego AA a więc zaoszczędzisz sporo miejsca) czyli >6V na starcie do tego ta przetwornica (step-up step-down )  dzięki, której na wyjściu otrzymasz 5V w zakresie od 2 do 16V a wiec i tak o wiele większy zakres niż potrzebujesz. Podpinasz pod +5V arduino i to tyle a co do logiki 3,3V  to zawsze można użyć konwertera poziomów logicznych.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 10.05.2019 o 18:58, Electron napisał:

Mała uwaga. Przy logice 3,3v nie wszystkie moduły działają w procesorze. Arduino jest przystosowane do pracy w logice 5v.

Są Arduino z VCC 5V i takie z 3.3V, samemu można sobie zrobić nawet z 1.8V i wszystko działa (minicore).  Napięcie zasilania jest powiązane z maksymalnym dostępnym taktowaniem procesora, co ładnie obrazuje wykres w PDF do danego modelu uC. Jeśli zasilisz Arduino PRO MINI 16MHz z 3V to nie ma pewności czy będzie prawidłowo działać, ale takie 8MHz będzie działać bez problemu.

Link do komentarza
Share on other sites

9 godzin temu, kaczakat napisał:

samemu można sobie zrobić nawet z 1.8V i wszystko działa (minicore). 

Prawie wszystko (przy 1.8V nie działa zapis do EEPROM-u, o ile mnie pamięć nie myli to przy 3.3V i taktowaniu 16 MHz również).

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Anonim

Moim zdaniem zamiast męczyć się z paluszkami i przetwornicą lepiej zastosować jakiś niewielki li-ion i po sprawie. W tym zastosowaniu 8MHz wystarczy w zupełności ale gdyby się ktoś upierał przy przetwornicy i wyższym napięciu dla pełniej prędkości to aby oszczędzać prąd przetwornicę można załączać tylko w razie potrzeby do zasilania z 1 paluszka i stosując zasilanie buforowe z li-iona np. za pomocą tego wynalazku mcp1640

 

mcp1640.png

czas rozruchu po podaniu stanu wysokiego na pin EN to ok. 1ms

Link do komentarza
Share on other sites

Anonim

Jasne, że działa. Chodziło o to, że zamiast 3 paluszków wystarczył 1 żeby zasilić arduino. I jeszcze jedna uwaga, raczej nie próbuj podłączać napięcia 7-12 do VIN do wyższych napięć służy RAW, zerknij sobie do schematu arduino.

arduino_mini_Atmega328.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

5 godzin temu, ethanak napisał:

nie działa zapis do EEPROM

Przy 3.3V na pewno działa przy zalecanej prędkości zegara 8MHz. Przyznam, że nie testowałem przy jakim VCC przestaje działać zapis do EEPROM, a że nie znalazłem nic w PDF zmontowałem sobie układ na stykówce i działa przy 1.8V i 4MHz. I jest to stykówka... Nie wiem jak mocno należałoby jeszcze bardziej to popsuć by nie działało...

image.thumb.png.f2be1607eb271aa2d2d174e01d1c7964.png

W kolumnach jest wydrukowany na UART kolejno: adres, wartość odczytana, wartość do zapisu, wartość odczytana po zapisie, zmierzone napięcie VCC (INTERNAL REFERENCE).

Link do komentarza
Share on other sites

Anonim

Nie ma sensu zestawiać układ na granicy podanej w dokumentacji nawet kiedy podczas wstępnych testów działa. Może działać cały czas ale może przestać działać po jakimś czasie lub co gorzej zacząć działać nieprawidłowo. Logika BOOLa typu działa/nie działa w takich kwestiach bywa zawodna. Niestety często jest ona stosowana w stosunku do arduino tak w kwestii sprzętu jak bibliotek.

Link do komentarza
Share on other sites

5 godzin temu, atMegaTona napisał:

Jasne, że działa. Chodziło o to, że zamiast 3 paluszków wystarczył 1 żeby zasilić arduino. I jeszcze jedna uwaga, raczej nie próbuj podłączać napięcia 7-12 do VIN do wyższych napięć służy RAW, zerknij sobie do schematu arduino.

arduino_mini_Atmega328.jpg

Mój błąd pomyliłem wejścia, oczywiście 7-12 V nie pod VIN 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.