Skocz do zawartości

[Inne] Sterownik IR


feriar

Pomocna odpowiedź

Witam

Dzisiaj zakończyły się moje prace wykończeniowe nad sterownikiem podczerwieni którrego "mózgiem" jest Atmega8 a odbiornik tego niewidocznego światła to TSOP1736. Działa on na mostku-H gdyż ten sterownik jest przeznaczony pod konstrukcje czołgu [który jest co prawda w budowie].

Chciałbym was również zapoznać z kosztorysem produktów do utworzenia mojego cuda:

➡️ 2x zielona dioda 0,4zł

➡️ 2x czerwona dioda 0,4zł

➡️ 2x gniazda 1zł

➡️ goldpiny [2x1] 1zł [cała szyna 40.]

➡️ płytka uniwerslana 10zł [wykorzystałem jej 1/3]

➡️ podstawka dil16 1zł

➡️ precyzyjna podstawka dil28 1,5zł

➡️ L293DNE 4,5zł

➡️ Atmega8 5zł

➡️ Kondensator 100uF 16V 1zł

➡️ rezystor 220? 0,2zł

➡️ TSOP1736 2,5zł

➡️ lusterka do TSOP1736 stara płyta CD

➡️ KANDA 10pin 1zł

➡️ śrubki stary sprzęt

ZASILANIE

➡️ obudowa zasilania pudełko po Mentos Aqua Kiss [wygląd niczego sobie 🙂 )

➡️ 4x bateria AAA 5zł

➡️ port USB 1zł

➡️ kabel USB stary sprzęt

➡️ wtyczka pod goldpin 2x1 stary sprzęt

Zbudowałem go na podstawie tego schematu:

(nie jest uwzględnione na nim wejście KANDA)

a tak wygląda moje dzięło:

Tak wygląda z podłączonym zasilaniem:

Oto filmik z działania mojego cacka ;] :

186749790_zaacznik.thumb.jpg.13ce9f72ffd83b3519966135b33eeea8.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Dobrze że Ci działa, mam tylko 3 uwagi:

-po co osłaniałeś odbiornik TSOP jeżeli nie masz obok niego w układzie żadnych diod nadawczych? Zmniejszyłeś sobie tylko kąt odbioru, a chyba zależy Ci na jak największym jego zakresie,

-używanie ATmegi8 tylko do odbierania kodu w podczerwieni to mranotrastwo jej możliwości,

-strasznie duży ci ten układ wyszedł, a to przez to że montowałeś na uniwersalnej. Nie wiem czy umiesz trawić płytki ale tu warto by było wytrawić jakąś zgrabną płyteczkę.

Link do komentarza
Share on other sites

Myślę tak samo jak kolega, przydało by się jak byś napisał kod który można by zaimplementować w różnych układach. Wykorzystanie np. jednego procesora do obsługi tylko diód IR a drugiego do starowania robotem to marnotrawstwo pieniędzy, miejsca i możliwości procesora. Po za tym podlicz wszystkie części. Nie każdemu chce się używać kalkulatora.

Link do komentarza
Share on other sites

jeśli chodzi o płytke to juz mam schemat tylko na ferie zamówie sobie papier kredowy i będe trawić 🙂, a co do wytrawianie to B327 mozna zalać gorącą wodą z czajnika [pytam się bo niejestem zabardzo w wytrawainiu obeznany]

-po co osłaniałeś odbiornik TSOP jeżeli nie masz obok niego w układzie żadnych diod nadawczych? Zmniejszyłeś sobie tylko kąt odbioru, a chyba zależy Ci na jak największym jego zakresie,
myślałem że to bedzie właśnie koncetrować wiązki z pilot w ten punkt ale zaraz to lusterko usunę
-używanie ATmegi8 tylko do odbierania kodu w podczerwieni to mranotrastwo jej możliwości,
takiego proca miałem pod łapą a specialnie zamawiać to trochę szkoda kasy jak na jedą rzecz miałbym zamiawiać

KD93 i Brosper dzięki za komentarz i uwagi co do sterownika 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Lepiej nie zalewaj b327 wodą o temperaturze >50*C, bo robi się wtedy dziwnie czarny. Ja robię tak, że mam słoik 0,5 albo 0,7L z wytrawiaczem w wiaderku, do którego wlewam wodę z czajnika i podgrzewam w ten sposób roztwór. Myślę, że dobra temperatura wody to byłaby ta, kiedy czajnik zaczyna szumieć (nie bulgotać). Ewentualnie można zagotować wodę i odczekać powiedzmy 5 min, ale to marnotrawstwo energii.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja wlewam wrzątek do słoika, który stawiam w umywalce w zimnej wodzie i sprawdzam co jakiś czas temperaturę "ręcznie", jak woda jest ciepła ale nie parzy mocno to wylewam wodę z umywalki, wsypuję b327 do słoika i mieszam aż się rozpuści i od razu trawię.

Link do komentarza
Share on other sites

Można też zrobić kąpiel wodną. Garnek z gorącą wodą w tym słoik lub jakiś pojemnik w wytrawiaczem i regulowanie temperatury poprzez podgrzewanie lub ochładzanie wody w garnku.

Hmm można by napisać porządny artykuł o wytrawianiu na diodzie. Nie mam zbyt dużo doświadczenia ale można by coś skrobnąć.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja robiłem taką kąpiel wodną,ale to nie było zbyt wygodne. Zdjęcie tego mojego wynalazku umieściłem na mojej stronie:

http://www.robotyka.net.pl/index.php?pokaz=a_plytki

Ale aktualnie używam przerobionego czajnika, w którym podgrzewam wytrawiacz i trawie równocześnie. Dzięki mocnej grzałce, temperatur 40 stopni Celsiusza osiągam w pół minuty.

Link do komentarza
Share on other sites

już bez przesady z tym marnotrawieniem możliwości procesora 🙂

Sam zrobiłem ten układ na Atmedze8 bo akurat miałem taką pod ręką, a jej cena wcale bardzo nie odbiega od ceny mniejszych procesorów. Nie ma się co spinać 🙂

Założenie było takie, żeby ten układ był wstępem do platformy mobilnej. Na dzień dzisiejszy nic nie przerabiam bo czasu na hobby jest tyle co kot napłakał 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

już bez przesady z tym marnotrawieniem możliwości procesora 🙂

Sam zrobiłem ten układ na Atmedze8 bo akurat miałem taką pod ręką, a jej cena wcale bardzo nie odbiega od ceny mniejszych procesorów. Nie ma się co spinać 🙂

Nie chodziło mi o to żeby robić ten układ na innym procesorze, tylko o to że tym samym procesorem można równocześnie kontrolować coś innego, np. sterować silnikami.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.