Skocz do zawartości

Rezystory , napięcie


marek677

Pomocna odpowiedź

Witam all, to będzie mój pierwszy post, więc pewnie go troche popsuje i niewiele mnie zrozumie. Chcialem podpiac baterie 4,5V jako zasilanie dla Atmegi 8, i dla LCD od nokii 3310 (taka potrzebuje 2,7-3,3v) skoro bateria ma więcej to chciałem dodac rezystor pomiedzy bateria a LCD... Tylko ze ten rezystor bedzie dzialal tylko wtedy kiedy bede mial 4,5v na baterii... Kiedy bateria się rozładuje do np. 3v to do ekranu dojdzie mniej prądu- nie będzie działał. Wie ktoś jak to zrobic zeby caly czas było 4,5v przed rezystorem? Tata , z wykształcenia elektryk mówi że trzeba jakiś stabilizator napięcia zamontowac... Ale ja nie wiem co to jest. Może wrzuce moją koncepcje ... Powie mi ktoś co zrobic z reszta stykow przy ekranie? Wiem gdzie jest VCC i GND , mam opisane czym jest reszta, ale nie wiem gdzie to podpiąc.

tutaj schemat... podpinam do VCC 5v, a w polu tekstowym wpisalem ile musze miec... wiec to nie jest napięcie które mam dostarczone, tylko takie które chce dostarczyc.

Link do komentarza
Share on other sites

Potrzebujesz stabilizatora LDO na 3,3V, ewentualnie diodę zenera na 3,3V i tranzystor (od biedy można bez). Kilka dni temu na forum pojawił się post z fajną rozpiską stabilizatorów i zasadą działania, poszukaj.

Link do komentarza
Share on other sites

Po pierwsze zapamiętaj, że rezystory nie służą do zmniejszania napięcia.

Po drugie, w Twoich założeniach jest jeszcze jedno poważne niedopatrzenie.

Chcesz użyć procesor na 5V a LCD na 3V3, one razem nie będą mogły się komunikować (inne poziomy napięć, dla stanów logicznych), możesz dać po między nimi konwerter, ale to radziłbym sobie odpuścić. Na Twoim miejscu, lepiej będzie jak kupić procesor również na 3V3, czyli dokładniej ATmega8L

Link do komentarza
Share on other sites

A co myślisz o tym?

Wzorując się na tam:

Zrobilem tak:

Jakieś błedy ktoś zauważył?

Dodam że dalej chciałbym to zasilac z 5v, chyba że to nie możliwe

@edit

Chyba jednak zamówie sobie po prostu wyświetlacz(wyjdzie taniej)

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Chcesz użyć procesor na 5V a LCD na 3V3, one razem nie będą mogły się komunikować (inne poziomy napięć, dla stanów logicznych)

kolego TREKER jestes w błędzie LCD na 3v3 zrozumie bez problemu procesor na 5v, jedynie odwrotna komunikacja może być niemożliwa(5V-TTL - 3V-LVTTL jest możliwa komunikacja w obu kierunkach; 5V-CMOS i 3V-LVTTL komunikacja tylko w jedna strone z cmos do lvttl)

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.