Skocz do zawartości

Arduino problem z zasilaniem (?)


OPszon

Pomocna odpowiedź

Mam problem prawdopodobnie z zasilaniem.

Otóż zrobiłem taki układ jak na dołączonym obrazku, generalnie to ma działać on tak, że kiedy temperatura odczytywana z DS18B20 przekracza 27°C to przekaźnik się włącza a kiedy opadnie do poniżej 24°C to się wyłącza. Wszystko dobrze działało przed dodaniem stabilizatora 7805, natomiast po jego dodaniu dzieją się dziwne rzeczy...

Kiedy cały układ nie jest przez chwilę podłączony do zasilania i go podłącze wszystko działa, ale po wyłączeniu zasilania i od razu włączeniu przekaźnik jest cały czas włączony, ale gdy zresetuje arduino przyciskiem na płytce wszystko działa znów działa.

Bez nazwy.png

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

A przy okazji zweryfikuj z jakimś obrazkiem kolejność wyprowadzeń stabilizatora. O ile pamiętam, wszystkie dodatnie wersje tej rodziny (czyli 78xx) w obudowie TO220 mają masę na środkowym pinie i na radiatorze. Na rysunku jest coś pokręcone. Jakim napięciem to zasilasz i z czego?

Link do komentarza
Share on other sites

Możliwe że na obrazku stabilizator jest inaczej podłączony ale jestem pewien że w układzie jest prawidłowo podłączony, zasilam 12V z zasilacza laboratoryjnego, próbowałem też 5V.

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, OPszon napisał:

jestem pewien że w układzie jest prawidłowo podłączony

A ja nie, bo piszesz

1 godzinę temu, OPszon napisał:

zasilam 12V z zasilacza laboratoryjnego, próbowałem też 5V. 

co oznacza, że strzelasz na oślep i nawet nie sprawdziłeś napięcia na wyjściu stabilizatora oraz czy się nie wzbudza

16 godzin temu, OPszon napisał:

Są niezbędne? 

Wszystko dlatego, że kopiujesz rozwiązania z Internetu, rozwiązania, które nie działają albo działają źle lub działają przez przypadek bez zweryfikowania tego co znalazłeś z notą układu. Nota 7805 to najczęściej kilka stron (zależy od producenta) dokumentu i w każdej jaką widziałem jest przykładowa aplikacja.

Pamiętaj, że w Internecie 90% (a może i więcej) to informacje nieprzydatne lub, co gorsze, wprowadzające w błąd.

Zapoznaj się więc z notą stabilizatora, zbuduj układ według niej po czym sprawdź napięcie oraz czy układ nie wzbudza się. Nie łudź się, że układ zbudowany według noty MUSI działać poprawnie. Zawsze można popełnić błąd, zwłaszcza jak układ jest na stykówce czy "w pająku". Zawsze może trafić się wadliwy element, zawsze można użyć niewłaściwego, zawsze może być słaby styk czy zimny lut. Nawet w seryjnej produkcji na automatach trafiają się błędy.

Edytowano przez InspektorGadzet
Link do komentarza
Share on other sites

@OPszon Potwierdzam wypowiedzi Kolegów - w 78xx GND zawsze jest na środku, dobrą praktyką jest dodanie kondensatorów działających jak "zbiornik energii", zabezpieczającej przed chwilowymi spadkami, LM7805 nie może działać dla Uwe=5V, ponieważ musi mieć o minimum 2 V większe napięcie wejściowe, czyli 7V

Polecam ten artykuł (jak i cały kurs, dużo powinien wyjaśnić): https://forbot.pl/blog/kurs-elektroniki-stabilizatory-napiecia-id4353

Ponadto polecam odizolować blok zasilania (czyli stabilizator) od zasilanego układu, w jego miejsce wstawić woltomierz - i wówczas sprawdzić, czy daje prawidłowe 5V, dopiero później wstawić to, co chcesz rzeczywiście zasilać

Pozdrawiam 🙂

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Próbowałem dodać kondensatory na stabilizatorze - nic to nie dało. Mierzyłem napięcie na stabilizatorze - jest równe 5V.

Dodałem w setupie w kodzie pomiędzy pinMode a digitalWrite delay(500), teraz wszystko działa.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.