Skocz do zawartości

[ Bascom] Problem z ATmega8


dunedin

Pomocna odpowiedź

Witam!

Wczoraj programując Atmege8 po odczytaniu wartości fus bitów przypadkiem zapisałem je do procesora, i teraz za każdym razem gdy probuje wgrać na procek jakiś program wyskakuje mi to:

ATmega wcześniej programowała się bez problemu,a teraz nie chce.Dlaczego? Przecież nie zmieniłem wartości fus bitów więc nie powinno być takiego problemu.

Czy można to jakoś odkręcić?

Używam tego programatora:

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jeżeli ta mega nie chodzi, a inne działają to znaczy że coś jest źle wgrane, i przypuszczalnie w fuse bitach, chyba że odłączyłeś zasilanie podczas wgrywania. Nie jestem w stanie ci udowodnić czy coś zmieniałeś czy nie, nie mogę ci pomóc nic więcej, tym bardziej że przypuszczasz że nic nie zrobiłeś. Mega8 to nie jest jakiś super majątek, trzeba na następny raz bardziej uważać.

Link do komentarza
Share on other sites

czyli twoim zdaniem procek nadaje się tylko do kosza.

A ja na jakimś forum czytałem że można podłączyć do wejścia XTAL1 jakoś oscylator i z jago pomocą można się połączyć z prockiem i zmienić fuse bity na odpowiednie. Tylko nie wiem czy w tym wypadku to zadziała. Jak myślisz?

Link do komentarza
Share on other sites

To wszystko zależy jakie fusebity zostały zmienione. Jeśli na zewn. oscylator - podłączasz oscylator, jeśli na układ rc - podłączasz rc, jeśli wyłączyłeś reset - używasz programatora równoległego. Niestety nie wiemy co zostało zmienione, więc raczej ciężko pomóc.

Link do komentarza
Share on other sites

A ten uszkodzony może idealnie pasować na naszyjnik 😋 Przewiercić go i na szyje xd

kuszące 😃 , ale chyba bardziej będe skłonny do tego:

Nie, lepiej wrzucić je do osobnego woreczka i jak się dorobisz programatora równoległego to do dzieła. Będziesz miał wtedy +5 do procków.
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.