Skocz do zawartości
Marvit6

Ramię robotyczne jako wstęp do trenażera toru wizyjnego laparoskopu

Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

@Marvit6, właśnie zaakceptowałem opis. Dziękuję za przedstawienie ciekawego projektu, zachęcam do prezentowania kolejnych DIY oraz aktywności na naszym forum 😉

• Pomogłeś! 1

(edytowany)

Przypomniał mi się projekt, który widziałem z 6 lat temu na konkursie w stylu wygraj indeks na polibudzie Wrocławskiej. Jeden z uczestników zrobił tam miniaturowe ramię z serw robota: 3 stopnie swobody i chwytak. Sama część mechaniczna wyglądała badziewnie jakieś ameliniowe płaskowniki z Obi. Ale spodobało mi się sterownie - podobne ramię, tyle że zamiast serw były potencjometry. Jak się poruszało końcówką tego sterownika, to podobny ruch wykonywało ramię.

Może mógłbyś tak wzbogacić projekt?

Edytowano przez Gieneq
  • Lubię! 1

Też nad tym myślałem. Jak uda mi się ogarnąć kinematyke w Pythonie to z chęcią coś takiego zrobię 😄

• Lubię! 1

(edytowany)

To chyba nawet nie jest kinematyka. Wystarczy żebyś założył te potencjometry co masz do modelu ramienia i gotowe. Możesz to sobie wyobrazić, że zamiast ruszać jednym potencjometrem, ruszasz wtedy  wszystkimi naraz. Tylko że zależnie jaki ruch robisz to jednym mniej drugim więcej i twoje ramię będzie poruszać się tak samo jak sterownik.

Nie wiem czy widziałeś kiedyś pantograf, ale nie taki jak w tramwaju. Taki bardziej jak w obrabiarkach. Jedną końcówką wiedziesz po wzorcu, a druga końcówka frezuje materiał. W wyniku masz dokładnie taki sam kształt co wzorzec tylko ewentualnie przeskalowany. To jest akurat realizacja mechaniczna, ale możesz zrobić elektroniczną.

Edytowano przez Gieneq
  • Lubię! 1

Wiem, wiem :D. Źle się wyraziłem, chodziło mi o to, że najpierw chciałbym ogarnąć kinematyke 😄 jak już to zrobię to pobawię się w stworzenie kilku wersji sterowania, w tym tą o której wspomniałeś. Obecnie nie mam nawet czasu siąść do raspberry 😞

• Lubię! 1