Skocz do zawartości

Ciekawy monitor z CPU - do podłączenia czy na rozbiórkę?


Leoneq

Pomocna odpowiedź

Witam (jak zły dział to proszę o przeniesienie)

w składziku udało mi się odnaleźć takie cacka. Jak mniemam, jest to chyba terminal pod maszynę alfanumeryczną cnc. Monitor jest o tyle ciekawy, że pod osłoną za wyjątkiem kozackiego zasilacza ma jeszcze chyba 2 procesory 8 bitowe, bo oprócz dużych kostek (sprawdzałem datasheety) ma jeszcze flash i ram. Pytanie, co z tym zrobić: sprzedać, uruchomić czy rozłożyć? Widzę tam stare dobre złącza parallel 25 pin, więc chyba mógłbym się podłączyć.

Z góry dzięki, Leoneq ;3

IMG20190730161213.jpg

IMG20190730161123.jpg

IMG20190730161135.jpg

IMG20190730161151.jpg

IMG20190730161203.jpg

IMG20190730161206.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Cóż, na razie nikogo nie zapraszam XD muszę więcej takich rzeczy najpierw znaleźć XD pytanie tylko, czy jak się podłącze do pc tym parallel to będę mógł coś odczytać takim serial monitorem.

Link do komentarza
Share on other sites

To nie jest parallel port. Kiedyś na złączach DB25 był RS232 i to prawdopodobnie jest terminal znakowy z interfejsem szeregowym. Takie sprzęty były bardzo popularne. Ustanowiono wiele standardów sterowania takimi terminalami tak, by oprócz banalnego wyświetlania kolejnych znaków ASCII można było zmieniać kolory liter i tła, jeździć kursorem po ekranie i wpisywać znaki w dowolne miejsca, robić tabelki, definiować lokalne "okna" znakowe z ich własnym przewijaniem itd itp. Dopiero wielkość (małość?) tylnych śledzi kart w PC spowodowała, że RS232 na DB25 zastąpiono złączami DB9. Musiałbyś znaleźć stary PC z prawdziwym portem COM z tyłu - takim na męskim DB9i wtedy dałoby się to podłączyć 1:1.

Gdzieś na PCB powinieneś znaleźć zworki lub przełączniki do ustawiania prędkości transmisji (opisane np: 2400, 4800, 9600 itd) i formatu znaku.

Przydatne hasła: VT52, VT100, ANSI escape sequence.

http://www.bb-elec.com/Learning-Center/All-White-Papers/Serial/FAQ-RS-232-Connections-That-Work.aspx

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Mam jeszcze starego pc, który ma gpu na złączu isa 🙂 I tam siedzi taki wtyk pomarańczowy 9 pin, obok rozowego 25 pin. Jak wrócę z wyjazdu, spróbuję coś ogarnąć.

Link do komentarza
Share on other sites

Sprawdź jeszcze czy toto nie ma jakiegoś wejścia na klawiaturę - jeśli tak, to można z tego zrobić super terminal do raspberrego 🙂

Jak nie ma to też pewnie można, tylko więcej roboty.

 

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

jedyne złącza, to szerokie komputerowe z przodu,  z tyłu też, zasilanie i tyle. Z kolei klawiaturka ma tych złącz 3 z tyłu, i kilka pomarańczowych 9 pin. Pewnie do skojarzenia z resztą CNC.

 

edit: znalazłem taką stronkę http://dnc.cals.ru/systems/alpha2.htm#Параметр&#1099 

edit 2: mam jeszcze ciekawszą stronkę, tym razem mogę ją zrozumieć XD http://cncmanual.com/download/2377/

Edytowano przez Leoneq
Link do komentarza
Share on other sites

Po takim czasie znowu mam dostęp do sprzętu (w międzyczasie wyjazdy i szkoła). Teraz znalazł się czas i chęci na to cudo, ponownie. To w końcu rozkręcać czy podłączać się?

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.