Skocz do zawartości
r_bot

Bezpieczne przechowywanie baterii

Pomocna odpowiedź

Napisano (edytowany)

Cześć, wyjeżdzam na dłużej a achciałbym jakoś bezpiecznie przechować kilka baterii LiLon i LiPo. Nie będę miał do nich dostępu przez 6-12mc. Gdzie je przechowywać aby się im nic nie stało i co najważniejsze aby nie zapaliły się? Dodam że baterie mają 3-5 lat. Myślałem aby schować je do woreczków strunowych a potem do jakiegoś metalowego pojemnika? Czy to byłby dobry pomysł?

Wielkie dzięki za pomoc. 

Edytowano przez r_bot
Dodanie nowych informacji.

Naładuj do trybu storage (ok. 70% pojemności akumulatora) i odstaw w chłodne miejsce typu piwnica. Dodatkowo odłącz wszelkie obciążenia (alarmy, balansery, bmsy, przetwornice i inne takie cuda).

Dokładnie tak. Naładuj albo rozładuj do 3.8V każdy a potem schowaj w jakimś ustronnym i koniecznie chłodnym pomieszczeniu. Ja np. trzymam swoje w lodówce. Im zimniej (ale bez zamrażania - jak truskawki) tym aku litowe starzeją się wolniej. Im niższe napięcie (ale nie niżej niż 3V) - także. Te 3.8V jest wystarczająco daleko od dolnej granicy nawet przy powolnym samorozładowaniu słabszych ogniw i jednocześnie jest sporo niższe od maksymalnego 4.2V, które zjada akumulatory w pół roku. Woreczki strunowe możesz sobie darować - w razie czego w niczym nie pomogą a płonąc będą dodatkowo śmierdzieć. Chyba, że myślisz o wzajemnej izolacji i zapobieganiu zwarciom - wtedy przyda się coś grubszego niż folia. Poukładaj ogniwa w tę samą stronę, wtedy nawet jak ktoś wsypie garść gwoździ albo podcieknie woda to ew. połączenia bliskich biegunów będą równoległe a to nie szkodzi. Metalowy pojemnik jest OK, jeśli szczelny i w miarę gruby - żeby nie była to puszka po piwie albo sardynkach. Płonący lit topi blachę, ale jeśli brakuje mu tlenu - gaśnie więc ważne jest by pojemnik dotrwał w całości do czasu aż ogień wyczerpie tlen z wnętrza. Polecane są ceramiczne bo niepalne/ogniotrwałe. Doniczka przykryta grubym talerzem lub płytką glazury łazienkowej? No i żadnej wody ani dzieci w pobliżu..

Przydać się mogą też dedykowane torby na akumulatory, które wykonane są z niepalnych materiałów. Znajdziesz je w sklepach modelarskich. Testowałem kiedyś jedną z toreb i faktycznie mogę potwierdzić, że się nie palą - nawet w ognisku 😉

Jeżeli chodzi o temperature - niska temperature - to dobrze sie sprawdziło u mnie pozostawienie w zawsze chłodnym pomieszczeniu jakim u mnie jest garaz. Jako dodatkowa izolacje i srodek zabezpieczajacy przed ewentualnym wahaniem temperatur zastosowalem smiesznie tani sposób - stara torbe turystyczna z wszyta termoizolacja, włożyłem tez na wszelki wypadek wkład pochłaniajacy wilgoc...ale to juz chyba nie konieczne, czy kluczowe. Torba nie byla oczywiście hermetyczna. Wentylacja byla zapewniona.

• Lubię! 1