Skocz do zawartości

Bezpieczne przechowywanie baterii


r_bot

Pomocna odpowiedź

Cześć, wyjeżdzam na dłużej a achciałbym jakoś bezpiecznie przechować kilka baterii LiLon i LiPo. Nie będę miał do nich dostępu przez 6-12mc. Gdzie je przechowywać aby się im nic nie stało i co najważniejsze aby nie zapaliły się? Dodam że baterie mają 3-5 lat. Myślałem aby schować je do woreczków strunowych a potem do jakiegoś metalowego pojemnika? Czy to byłby dobry pomysł?

Wielkie dzięki za pomoc. 

Edytowano przez r_bot
Dodanie nowych informacji.
Link do komentarza
Share on other sites

Dokładnie tak. Naładuj albo rozładuj do 3.8V każdy a potem schowaj w jakimś ustronnym i koniecznie chłodnym pomieszczeniu. Ja np. trzymam swoje w lodówce. Im zimniej (ale bez zamrażania - jak truskawki) tym aku litowe starzeją się wolniej. Im niższe napięcie (ale nie niżej niż 3V) - także. Te 3.8V jest wystarczająco daleko od dolnej granicy nawet przy powolnym samorozładowaniu słabszych ogniw i jednocześnie jest sporo niższe od maksymalnego 4.2V, które zjada akumulatory w pół roku. Woreczki strunowe możesz sobie darować - w razie czego w niczym nie pomogą a płonąc będą dodatkowo śmierdzieć. Chyba, że myślisz o wzajemnej izolacji i zapobieganiu zwarciom - wtedy przyda się coś grubszego niż folia. Poukładaj ogniwa w tę samą stronę, wtedy nawet jak ktoś wsypie garść gwoździ albo podcieknie woda to ew. połączenia bliskich biegunów będą równoległe a to nie szkodzi. Metalowy pojemnik jest OK, jeśli szczelny i w miarę gruby - żeby nie była to puszka po piwie albo sardynkach. Płonący lit topi blachę, ale jeśli brakuje mu tlenu - gaśnie więc ważne jest by pojemnik dotrwał w całości do czasu aż ogień wyczerpie tlen z wnętrza. Polecane są ceramiczne bo niepalne/ogniotrwałe. Doniczka przykryta grubym talerzem lub płytką glazury łazienkowej? No i żadnej wody ani dzieci w pobliżu..

Link do komentarza
Share on other sites

Przydać się mogą też dedykowane torby na akumulatory, które wykonane są z niepalnych materiałów. Znajdziesz je w sklepach modelarskich. Testowałem kiedyś jedną z toreb i faktycznie mogę potwierdzić, że się nie palą - nawet w ognisku 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jeżeli chodzi o temperature - niska temperature - to dobrze sie sprawdziło u mnie pozostawienie w zawsze chłodnym pomieszczeniu jakim u mnie jest garaz. Jako dodatkowa izolacje i srodek zabezpieczajacy przed ewentualnym wahaniem temperatur zastosowalem smiesznie tani sposób - stara torbe turystyczna z wszyta termoizolacja, włożyłem tez na wszelki wypadek wkład pochłaniajacy wilgoc...ale to juz chyba nie konieczne, czy kluczowe. Torba nie byla oczywiście hermetyczna. Wentylacja byla zapewniona.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.