Skocz do zawartości

Wzmocnienie sygnału z fototranzystora - OP AMP


MaRsXzU

Pomocna odpowiedź

Tylko, że teraz masz bardziej skomplikowany układ. Masz symetryczne zasilanie, do tego musisz pokombinować teraz żeby obniżyć napięcie na wyjściu za pomocą tranzystora. A wystarczy wzmacniacz innego typu (rail to rail) i mniejsze wzmocnienie. Ewentualnie brak wzmacniacza i komparator.

Tak czy siak wygląda to już rewelacyjnie.

Edytowano przez Sabre
  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Mam problem. W zasadzie wracamy do punktu wyjścia zjarał mi się zasilacz atx, nie mam już tych ujemnych napięć. Ale i tak nieuniknione byłoby sprowadzenie zasilania wzmacniacza operacyjnego do zasilania asymetrycznego (uproszczenie układu).

Sygnał wejściowy to powiedzmy prawie symetryczna względem 0V sinusoida o amplitudzie max do 0,3 V (przy dużych prędkościach na pewno mniej).
Wolałbym uniknąć brnięcia w te wzmacniacze rail to rail, bo one podobno w rzeczywistości też mają jakiś margines łapania przy napięciach zasilania, a ja podaje "szum" w okolicach 0V do wzmocnienia.

111.jpg

Mam pomysł taki, że zasilam OP AMPa z 12 V i 0 V. Na któreś z wejść wzmacniacza dam sygnał 6V z stabilizatora. Na drugie 6V + mój sygnał pomiarowy. Wzmacniacz powinien mi wzmocnić sygnał różnicowy, czyli mój sygnał pomiarowy. Powinienem dostać jakiś para prostokąt ~+10 V - 0,3 V. Pierwszy przebieg to wyjście z sumatora, drugi to wyjście z wzmacniacza, trzeci to na zenerce. Brnąć w to dalej? Na symulacji zdaje się działać.

333.jpg

Inny pomysł to zasilanie kolektora fototranzystora z 12V i zrobienie mu "masy" na 5 V. (Aktualnie mam zasilacz 12V i stabilizator ma 3,3 i 5 V).
Potem bym ten sygnał odfiltrował względem 5 V i podał na wzmacniacz zasilany z 12 V i 0 V. Tylko, że sygnał jaki uzyskuję z mojego klucza optycznego jest mega zaszumiony w tej konfiguracji. Nie wiem czemu. Zmiana rezystancji na kolektorze nie pomaga.

Czy są jakieś inne sposoby na wzmocnienie tego cholerstwa?

 

Edytowano przez MaRsXzU
Link do komentarza
Share on other sites

10 godzin temu, MaRsXzU napisał:

Sygnał wejściowy to powiedzmy prawie symetryczna względem 0V sinusoida o amplitudzie max do 0,3 V (przy dużych prędkościach na pewno mniej).
Wolałbym uniknąć brnięcia w te wzmacniacze rail to rail, bo one podobno w rzeczywistości też mają jakiś margines łapania przy napięciach zasilania,

LM358/324 zadziała do -300mV przy zasilaniu tylko napięciem dodatnim. Inna opcja wygenerować napięcie ujemne np ILC7660.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Aktualnie bawiłem się z TLC272 on ma w dokumentacji odbiór wejścia do -0,3 V, jeśli dobrze rozumiem ? Tylko coś tu nie bardzo grało.

Istnieje jakiś bardziej dostępny odpowiednik tego ILC7660?
W sumie to nie zależy mi na wzmocnieniu ujemnych wartości (cała gimnastyka po to, aby to w ogóle wzmocnić) , bo je i tak obetnę na diodzie. Chcę tylko czytać zbocza przy użyciu ESP.

Link do komentarza
Share on other sites

Kupiłem ten LM358 i zmontowałem na nim wzmacniacz nieodwracający o wzmocnieniu 34 sygnału pomiarowego.
Bez filtra GP mega szum. Z filtrem (na 16kHz):


Sumatora za cholera nie mogłem zmontować z tych 6V + mój sygnał. Ale to wygląda chyba nieźle.  Nakładam na to przerzutnik Schmitta, żeby mieć elegancki prostokąt i próbuję mikrokontrolerem to czytać. Da się jakoś ocenić czy ten slew rate na poziomie 0,3 V us to nie za mało na 36 kHz?

Przebieg po przepuszczeniu przez CD4093 i na diodę Zenera: (myślałem, że ta dioda da mi te 3,3V, a nie 2,7)
7777.jpg
 

Dobra udało się to przeczytać mikrokontrolerem, chyba śmiga i nawet dobrze mierzy. Dzięki wszystkim za pomoc.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.