Skocz do zawartości

Mostek H na przekaźnikach i Arduino


Yarokot

Pomocna odpowiedź

Wykonałem na przekaźnikach mostek H, który ma być sterowany za pomocą arduino. Przekaźniki sterują silnikiem 12v, który ma piki do nawet 8 amper, ale mniejsza o to. Problem zachodzi w sterowaniu. Cewki przekaźnika steruje przy pomocy tranzystorów NPN, a następnie przez rezystor do arduino. Problem w tym ze po podłączeniu przekaźniki cały czas się załączają i wyłączają. Czy może to być spowodowane przez zastosowanie rezystora o zbyt małej rezystancji?

Link do komentarza
Share on other sites

@Yarokot witam na forum 🙂 Ciężko będzie pomóc bez znajomości układu. Przydałby się wgląd do schematu i programu. Inaczej nikt z nas nie będzie wiedział co dokładnie masz przed sobą. Jedyne co mogę w tej chwili doradzić to "niestety" tylko ten poradnik: Jak zadawać pytania na forum, aby uzyskać pomoc?

Link do komentarza
Share on other sites

Narysowałem schemat, który zamieściłem w załączniku. Poprawiłem kod, ale nadal nie działa jak powinno. Przy rezystorze 330 Ohm tranzystor załącza przekaźniki bez wciśnięcia przycisku. Przy 100k Ohm, brak reakcji na wciśnięcie przycisku. Myślę, że problemem jest dobór odpowiedniego rezystora. Tylko jaki zastosować?

pinMode(0, INPUT_PULLUP); 
pinMode(1, INPUT_PULLUP);
pinMode(7, OUTPUT); 
pinMode(8, OUTPUT); 



if (digitalRead(0) == LOW)
{
  digitalWrite(7, HIGH);
  digitalWrite(8, LOW);
}
else
{
  digitalWrite(7, LOW);
}
if (digitalRead(1) == LOW)
{
  digitalWrite(8, HIGH);
  digitalWrite(7, LOW);
}
else
{
  digitalWrite(8, LOW);
}

 

schemat.pdf

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Pomijając kwestię podłączenia przekaźników - co chcesz zrobić?

Pierwsza możliwość - zrobienie mostka H na podstawie mostka półprzewodnikowego (czyli zastąpienie tranzystorów stykami zwiernymi przekaźników).

Druga możliwość - zrobienie układu sterującego silnikiem wykorzystującego możliwości przekaźników (styki przełączające), które w technice półprzewodnikowej zostały zastąpione mostkiem z uwagi na nieistnienie pojedynczego elementu półprzewodnikowego typu przełącznik.

W technice przekaźnikowej masz dwa sygnały (włączenie i kierunek), przy czym nie istnieje kombinacja powodująca zwarcie.

W Twoim przypadku jedna z czterech kombinacji sygnału powoduje zwarcie.

W Twoim programie widzę, że przez chwilę występuje taka kombinacja...

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Chce sterować silnikiem od podnośnika szyb zmieniając kierunek. Dodałem jak w artykule diody i zmieniłem rezystory na 10k. Aktualnie brak reakcji. Mostek sam w sobie jest sprawny, ponieważ sterując bezpośrednio 5v z arduino wszystko działa jak należy. Następuje problem w przypadku chęci wysterowania tego poprzez arduino.

Przeszedłem z ekspandera na wyjścia z arduino i zaczęło funkcjonować poprawnie. 

Edytowano przez Yarokot
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.