Skocz do zawartości

Niezwykła stacja pogodowa DIY z dwoma ekranami e-ink


Komentator

Pomocna odpowiedź

Niezwykła stacja pogodowa DIY z dwoma ekranami e-ink

Stacje pogodowe są chętnie wykonywane przez wielu majsterkowiczów jako jedne z pierwszych samodzielnych projektów. Opisywana stacja jest jednak trochę bardziej skomplikowana. Projekt ten wykorzystuje 2 wyświetlacze e-ink, na których wyświetlane jest aż 10 różnych plansz. Wszystko zależy od sposobu ustawienia stacji!

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

Ciekawy projekt, ale ciężki mi uwierzyć, że ktokolwiek będzie regularnie przestawiał tę stację dla uzyskania różnych efektów. Fajny, edukacyjny projekt, ale z punktu praktycznego chyba mało wygodne rozwiązanie 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zawsze można dorobić tryb cyklicznie zmieniających się ekranów. Możliwości jest wiele. Kwestia co komu potrzebne. Podoba mi się wykorzystanie ekranów e-paper, przez co stacja może być dużo większa, a nadal może działać długo na baterii. Aż zmienię swoją stację na coś takiego, bo mam malutki ekranik TFT, wprawdzie rysuje się po nim pięknie ale coś za coś. Do pełni szczęścia, do powyższego projektu, dorobiłbym jeszcze przesyłanie danych z czujników na serwer. To podstawowa funkcja mojej stacji, ale moja nie wygląda tak ładnie 😉

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

51 minut temu, PiotrekEl napisał:

Wyświetlacze e-ink mają pewną wadę - małą żywotność

To raczej nie problem biorąc pod uwagę, że zmiana ekranu zajmuje (zależnie od rodzaju wyświetlacza) od 2 do 15 sekund. Co gorsza, przy zmianie są ciekawe efekty

 

Link do komentarza
Share on other sites

21 godzin temu, PiotrekEl napisał:

Wyświetlacze e-ink mają pewną wadę - małą żywotność. Milion wyświetleń. Do zegarka odświeżającego co minutę daje nam to niecałe dwa lata życia. Z doświadczenia wiem, że tyle wytrzymują wyświetlacze Waveshare.

Przyznam, że nie słyszałem o tym + jak pogooglałem o wadach i zaletach to nie znalazłem o tym informacji - można prosić o jakieś źródła do tego, bo mnie temat zainteresował?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Przepraszam, że tak post pod postem - ale chyba po edycji inni nie dostaliby komunikatu o tym.

Chciałem ponownie zapytać się @PiotrekEl o tamtą wypowiedź. Nie lubię jak takie tematy wiszą nie zamknięte i się przez to tworzą dziwne historie potem, że "gdzieś czytałem, że cośtam...", ale w sumie to nie było źródeł do tego itp

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Ja wiem że to już prawie półtora roku od ostatniego postu ale ktoś się dopomina odpowiedzi 😉

Więc dla zamknięcia tej kwestii dokończę.

Dnia 7.11.2019 o 21:50, dambo napisał:

Nie lubię jak takie tematy wiszą nie zamknięte i się przez to tworzą dziwne historie potem, że "gdzieś czytałem, że cośtam...", ale w sumie to nie było źródeł do tego itp

Nie gdzieś tam czytałem że coś tam tylko napisałem:

Dnia 31.10.2019 o 19:36, PiotrekEl napisał:

Do zegarka odświeżającego co minutę daje nam to niecałe dwa lata życia. Z doświadczenia wiem, że tyle wytrzymują wyświetlacze Waveshare.

a więc sprawdzone w praktyce. 

Dnia 1.11.2019 o 16:59, dambo napisał:

Przyznam, że nie słyszałem o tym + jak pogooglałem o wadach i zaletach to nie znalazłem o tym informacji - można prosić o jakieś źródła do tego, bo mnie temat zainteresował?

Bo nikt o tym nie pisze, nikt na to uwagi nie zwraca, prawie nikt nie korzysta z tych wyświetlaczy tak długo/intensywnie.

Informacja o tym jest w datasheet ekranu. Pod koniec pdfa gdzie nikt nie dociera jest informacja "panel's life - 1000000 times or 5 years".

W przypadku biało-czarnych ten około milion się zgadza z praktyką, kolorowych nie miałem okazji tyle używać bo ich odświeżanie jest koszmarne i nieakceptowalne.

Edytowano przez PiotrekEl
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.