KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Niezwykła stacja pogodowa DIY z dwoma ekranami e-ink

Niezwykła stacja pogodowa DIY z dwoma ekranami e-ink

Stacje pogodowe są chętnie wykonywane przez wielu majsterkowiczów jako jedne z pierwszych samodzielnych projektów. Opisywana stacja jest jednak trochę bardziej skomplikowana.

Projekt ten wykorzystuje 2 wyświetlacze e-ink, na których wyświetlane jest aż 10 różnych plansz. Wszystko zależy od sposobu ustawienia stacji!

Autor projektu, ukrywający się pod pseudonimem FabriceA6, podzielił się swoim pomysłem na wielofunkcyjną stację pogodową, która potrafi m.in pobrać aktualną pogodę z internetu czy wyświetlić bieżącą temperaturę i wilgotność powietrza. Dane te wyświetlane są na ekranie e-papierowym, dzięki czemu stacja jest energooszczędna i nie wymaga częstego ładowania baterii.

Do stworzenia tego DIY autor użył modułu ESP32, dwóch ekranów e-ink (4,2" oraz 2,9"), akcelerometru komunikującego się z ESP32 przez interfejs I2C, baterii litowo-polimerowej oraz obudowy, która została wykonana na drukarce 3D.

Moduł ESP32, a dokładniej Lolin32, odpowiada za łączność Wi-Fi oraz za ładowanie baterii LiPo (moduł ma wbudowany układ ładowarki). Zadaniem akcelerometru jest sprawdzanie ułożenia całej stacji. Na podstawie danych z czujnika, ESP wie, jakie informacje mają być aktualnie wyświetlane na ekranach. Dzięki takiemu rozwiązaniu stacja potrafi wyświetlać 10 ekranów z różnymi informacjami.

Jeżeli stacja znajduje się w pozycji pionowej, to na głównym ekranie wyświetlana jest aktualna pogoda pobrana od dostawcy informacji pogodowych, a na drugim (po drugiej stronie) – prognoza pogody na najbliższe 3 godziny.

Gdy stacja zostanie obrócona o 180 stopni, na ekranie głównym wyświetli się tzw. kartka z kalendarza, czyli dzień tygodnia, aktualny miesiąc, rok oraz imiona osób obchodzących imieniny. Na wyświetlaczu dodatkowym zostanie wtedy przedstawiona prognoza pogody na najbliższe 9 godzin.

Jeżeli ustawimy stację poziomo, to na większym ekranie zobaczymy aktualną godzinę, a na mniejszym – prognozę pogody na najbliższe 3 dni. Jeżeli znów obrócimy stację o 180 stopni, to na większym ekranie zostanie pokazana aktualna temperatura oraz wilgotność powietrza w pomieszczeniu.

Z kolei, jeśli stację położymy w pozycji leżącej, to na ekranie głównym pojawi się tzw. cytat dnia, a na mniejszym – informacja o poziomie baterii w formie graficznej oraz wartość napięcia na niej. Działanie urządzenia można obejrzeć na poniższej prezentacji:

Trzeba przyznać, że autor projektu był niezwykle kreatywny podczas wymyślania różnych konfiguracji plansz, które mogą być wyświetlane na użytych ekranach. Osoby zainteresowane odtworzeniem tej stacji znajdą wszystkie niezbędne informacje w obszernej instrukcji przygotowanej przez jej autora. Jak oceniacie opisywaną stację? Podoba Wam się taki sposób wykorzystania wyświetlaczy e-ink?

Bezprzewodowa, solarna stacja pogodowa z ESP8266
Bezprzewodowa, solarna stacja pogodowa z ESP8266

Stacje meteorologiczne są jednym z najczęściej spotykanych tematów dla amatorskich projektów. Częstym problemem takich urządzeń jest jednak... Czytaj dalej »

Źródła: [1]

e-ink, esp32, pogoda, projekty

Trwa ładowanie komentarzy...