Skocz do zawartości

Przegląd metod do zapisu pomiarów na karcie SD


Artek00

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich,

Poszukuję informacji do mojej pracy na temat: PRZEGLĄD METOD DO ZAPISU POMIARÓW NA KARCIE SD. Przeszukałem już cały internet i znalazłem najprostszą formę metody w formacie .txt, którą właśnie użyłem do moje pracy. Proszę o pomoc, gdyż wierzę że ktoś ma większą wiedzę na ten temat (ode mnie) i chce się nią podzielić, bądź posiada jakiś plik pdf,doc lub książkę gdzie opisane są te metody. Pilnie potrzebuję tych informacji do mojej pracy. 

Pozdrawiam serdecznie.

Link do komentarza
Share on other sites

@Artek00 witamy na forum!

A co konkretnie obejmuje temat „metod”? Czy chodzi o format pliku, sposób dostępu, sam proces zapisu/odczytu, jak co się tam odbywa, jak jest podzielona pamięć, jaki w ogóle rodzaj pamięci jest w karcie, jak sie go realizuje.

praca na studiach zazwyczaj będzie miała obszerny wstęp „Przegląd wiedzy” i w nim możesz poruszyć takie pytania. Dopiero pod koniec odpowiedzieć na pytanie w wąskim zakresie: np jak podłączysz do Arduino to masz bibliotekę która dziala tak i tak, jest tam komunikacja SPI która daje taką prędkość zapisu, są jakieś ograniczenia, które mozna tak a tak udoskonalić i ma to miejsce w tym i w tym.

Jeżeli postawisz sobie pytania tego typu to łatwiej będzie znaleść materiały.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

6 godzin temu, Artek00 napisał:

Witam wszystkich,

 Przeszukałem już cały internet i znalazłem najprostszą formę metody w formacie .txt, którą właśnie użyłem do moje pracy. Proszę o pomoc, gdyż wierzę że ktoś ma większą wiedzę na ten temat (ode mnie) i chce się nią podzielić, bądź posiada jakiś plik pdf,doc lub książkę gdzie opisane są te metody.

Pozdrawiam serdecznie.

Cześć,

mi wyszukiwarka Google wypluwa mnóstwo informacji dot. kart SD:

https://www.digitalcitizen.life/fat32-or-ntfs-how-format-sd-cards-memory-sticks-and-hard-drives

https://superuser.com/questions/248078/choice-of-filesystem-for-gnu-linux-on-an-sd-card

https://os.mbed.com/cookbook/SD-Card-File-System

https://www.androidauthority.com/high-capacity-microsd-cards-android-gary-explains-690710/

https://www.sdcard.org/downloads/formatter/faq/

https://www.icare-recovery.com/howto/sd-memory-card-raw-file-system.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/Secure_Digital

https://www.arduino.cc/en/Reference/SD

Pozdrawiam

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Odpisując na prośbę autora:

Jak zabrać się za temat, po pierwsze polecam poszukać jakieś pracy jako wzorzec, albo choćby spis treści. Jako że tytuł pracy nie ma charakteru badawczego to zgaduję że jest to inżynierka. W takim wypadku należy rozpocząć prace od przeglądu stanu wiedzy:

  1. Zadaj sobie pytanie z czego zrobiona jest karta SD, jaki system plików, jakie rozmiary, zarys historyczny:
    • wprowadzenie - potrzeba jest magazynować dane, łatwy dostęp, szybka transmisja itp - standardy, rok ten i ten, pojawia się pamięć SD.
    • jak się rozwija, wymiary kart, miniaturyzacja, gęstość upakowania, technologia wytwarzania
    • jakie są możliwe formaty systemu fat...
  2. wybierz jeden rodzaj który użyjesz w testach (pewnie będzie to da duża karta co jest często w aparatach) i opisz piny co robią, jak się komunikować, protokół itd.
  3. ...w tym miejscu jesteś ekspertem od hakowania kart SD 😄 więc możesz przystąpić do próby zapisu - możesz np zmontować coś na Arduino i spróbować wysłać coś bez użycia biblioteki - w praktyce wejdź w katalog z bibliotekami Arduino i poszukaj klasy ReadWrite i tam masz co potrzebujesz. Następnie jak uda ci się coś zapisać, to powiedz ze jest to w postaci biblioteki i tak dalej.
  4. Dobra to jesteś ekspertem od hakowania kart SD i coś na niej zapisałeś, no dobra to teraz jak to usystematyzować. To teraz zagłębiamy się w metodykę zapisu sformalizowanych danych. I tu znowu jakieś pliki txt, xml, itp. Porównaj wady i zalety, że jeden ma jakąś formę i trzeb go parsować przy odczycie, ale jest za to wygodny bo xml ma postać hierarchiczną z węzłami. No ale jest dużo znaków, to może JSON bo jest mniej skomplikowany? Wybierz kilka typów które Ci się kojarzą z magazynowaniem danych i je po prostu opisz.
  5. No to teraz wybierasz swojego faworyta - jesteś znawcą metod zapisu, hakowania kart SD to teraz napisz swój kod który pokaże że to działa.
  6. Jeżeli jesteś ambitny to na różnych etapach pracy możesz np porównać czas zapisu/odczytu albo rozmiar danych zależnie od użytego formatu.
  7. Na koniec możesz pogooglać jakie są normalne czasu zapisu/odczytu prędkości możliwości wielkości danych itd. Bo tam pamiętam że na jakimś systemie plików nie można chyba 4GB zapisać czy coś... tu nie wiem, nie pamiętam. Tak więc możesz wspomnieć o ograniczeniach tego co zbadałeś, jak można coś ulepszyć, dlaczego u Ciebie jest mniejsza prędkość zapisu (bo pewnie będzie) niż w komercyjnych rozwiązaniach, może coś o DMA które znajdziesz np w STM32 i jak to się normalnie wykorzystuje. Jak się rozwija ten temat, jakie są wyzwania. No i wiadomo wnioski.

Staraj się w tym wszystkim nie lać wody, chyba że promotor lubi, ale iść od problemu, przez możliwe metody do obliczeń/badań/eksperymentów do zestawienia i wniosków. Na pewno macie tam jakiś przedmiot jak się pisze prace, chodź na wykłady to pewnie się nauczysz 😂 ja nie chodziłem 🤭

Edytowano przez Gieneq
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, Gieneq napisał:

wielkości danych itd. Bo tam pamiętam że na jakimś systemie plików nie można chyba 4GB zapisać czy coś

Fat32 max 2^32 = 4`294`967`296bajtów.

 

1 godzinę temu, Gieneq napisał:

Ciebie jest mniejsza prędkość zapisu (bo pewnie będzie) niż w komercyjnych rozwiązaniach, może coś o DMA które znajdziesz np w STM32 i jak to się normalnie wykorzystuje.

Nie tylko DMA ale także tryb 4-bit a nie jak w większości przypadków podłączenia SD do uC przez SPI 1-bit.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

A jak to jest rozwiązane w bibliotekach dostarczanych przez ST bo nie sprawdzałem jeszcze? Zdaje się, że można wybrać tryb komunikacji.

Link do komentarza
Share on other sites

54 minuty temu, atMegaTona napisał:

A jak to jest rozwiązane w bibliotekach dostarczanych przez ST bo nie sprawdzałem jeszcze? Zdaje się, że można wybrać tryb komunikacji.

Jak wybierzesz dedykowany interfejs to CubeMX generuje wszystko co potrzeba, jak własny (SPI) to w kilku (chyba 3) miejscach kody robisz swoje wstawki. Dotyczy to funkcji zapisz blok, czytaj blok i init. Na upartego, możesz więc "machając" GPIO zrobić SPI 1 czy 4 bit.

Niestety, FatFS nie jest napisany tak aby łatwo skorzystać z DMA (wykorzystać jego zalety) dlatego prostym i skutecznym rozwiązaniem jest użycie RTOS. Bardzo często sięgam po RTOS w przypadku FatFS.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

11 minut temu, RFM napisał:

Bardzo często sięgam po RTOS w przypadku FatFS.

Mógłbyś napisać na ten temat kilka słów w osobnym temacie? Tak się składa, że będę potrzebował takiej wiedzy w aktualnym projekcie i zapewne nie tylko ja bym na tym skorzystał. Tak więc, mógł opisać jak się za to sprawnie zabrać z jakimś krótkim przykładem?

Link do komentarza
Share on other sites

11 minut temu, atMegaTona napisał:

Mógłbyś napisać na ten temat kilka słów w osobnym temacie?

Co tu pisać. trzeba "zaprzyjaźnić" sie z RTOS. W necie znajdziesz kursy, pobaw się ledami, kolejkami, semaforami, mutexami. 

  • Nie zgadzam się! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.