Skocz do zawartości

Jaka jest wydajność prądowa Wemos D1 mini dla pinu 5V?


crbjsfso

Pomocna odpowiedź

Jaka jest wydajność prądowa Wemos D1 mini dla pinu 5V? Ze schematu Wemos D1 mini wynika, że na linii 5V za gniazdem USB jest dioda B5819W, bezpiecznik 0.5A, a po drodze regulator napięcia, chyba coś w stylu RT9013, który zapewnia 3.3V dla ESP8266. Czyli teoretycznie do zasilania urządzenia z pośrednictwem tego pinu mamy do dyspozycji tylko 500mA? Czyli jeśli chciałbym zasilić na przykład pasek LED WS2812B to muszę zrezygnować z pinu 5V i wlutować się bezpośrednio w wejście VBUS gniazda USB? Czy wersja płytki ma tu może jakieś znaczenie?

238445110_wemosd1mini.thumb.jpg.0816ff7f44a68514fe84ce2bbfb8311e.jpg

Widok PCB Wemos D1 mini od strony gniazda USB.

wemos-d1-mini-2.thumb.jpg.ee0f1152f0454efee955614d23a90817.jpg

Tabelka wyprowadzeń Wemos D1.

Linki do Wiki dla poszczególnych płytek:

D1 mini V2.2.0 (Retired)

D1 mini V2.3.0(Retired)

D1 mini v3.0.0(Retired)

D1 mini

Link do komentarza
Share on other sites

W sumie ciekawostka jak dla mnie, bo na schemacie VUSB idzie jak piszesz przez diode na 5V - no OK. ale 5V idzie tylko na pin wyjściowy i na regulator 3V3.

Czyli możesz pominąć USB i podać zasilanie na pin 5V, wtedy pominiesz bezpiecznik.

Cytat

Czyli teoretycznie do zasilania urządzenia z pośrednictwem tego pinu mamy do dyspozycji tylko 500mA? 

Tak.

16 godzin temu, crbjsfso napisał:

Czyli jeśli chciałbym zasilić na przykład pasek LED WS2812B

To wtedy podłącz zasilanie 5V do pinu WEMOS i równolegle pasek.v

Poza tematem ciekawy jest ten regulator. Popularny LM1117, który jest na modułach DevModule oraz Arduino daje 800mA ale ma dropout 1,2V dla wersji 3V3. Zaś ten co jest na WEMOSie -  ME6211 ma droput jedynie 100mV (min 3,4V) ale napięcie wejściowe nie może przekroczyć 6,5V, no i prąd 500mA max. Ciekawe, najwyraźniej moduł ten jest przeznaczony do zasilania bateryjnego. 

Edytowano przez Gieneq
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
3 godziny temu, Gieneq napisał:

Czyli możesz pominąć USB i podać zasilanie na pin 5V, wtedy pominiesz bezpiecznik.

No właśnie, trochę do komplikuje sprawę ponieważ trzeba użyć dodatkowego gniazda USB. Myślałem raczej nad zeskrobaniem solder maski w zaznaczonym na poniższym zdjęciu miejscu i przylutowaniu tam przewodu.

wemos-d1-mini-3.thumb.jpg.5d4a713678be8550a763a51478e4bf0b.jpg

3 godziny temu, Gieneq napisał:

Ciekawe, najwyraźniej moduł ten jest przeznaczony do zasilania bateryjnego. 

Taż tak pomyślałem.

Swoją drogą samo gniazdo jest na maksymalnie 1A. Trochę zaskakujące, ponieważ takie gniazdo jest w większości smartfonów (tak mi się wydaje) i standardowa ładowarka ma 2A.

Edytowano przez crbjsfso
Link do komentarza
Share on other sites

23 godziny temu, crbjsfso napisał:

Trochę zaskakujące, ponieważ takie gniazdo jest w większości smartfonów

Kiedyś rozebrałem swój tablet: Note 2014 ładowany prądem ponad 2A i gniazdo, które tam jest jest dość pancerne, także może są różne warianty.

23 godziny temu, crbjsfso napisał:

Myślałem raczej nad zeskrobaniem solder maski

Wiesz co, poszukaj domumentacji tego regulatora co jest na schemacie i sprawdź jaką ma tolerancję. Tam było że max 6,5V ale jeżeli na USB podasz 5,1V no to chyba świat się nie zawali. Więc poprostu podłączysz sobie gniazdo tego dodatkowego USB do tego pinu 5V i GND na wyprowadzeniach WEMOS i będzie śmigać.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.