Skocz do zawartości

Wyświetlacz DIY z tysięcy kolorowych cukierków?


Komentator

Pomocna odpowiedź

Wyświetlacz DIY z tysięcy kolorowych cukierków?

W hobbystycznych projektach najczęściej można spotkać wyświetlacze tekstowe lub małe OLED-y. Co powiecie jednak na wyświetlacz z pikselami, które są kolorowymi cukierkami? Skittle Pixel8r to niezwykle oryginalne urządzenie, które wykorzystuje tysiące kolorowych słodkości do odwzorowania obrazów z komputera.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

Tworzenie obrazu trwa długo, bo algorytm jest nie najlepszy. Z prawej strony widać długą pionową żółtą linię. Zamiast utworzyć ją bez przesuwania zasobnika, lata on niepotrzebnie w poziomie.

Druga sprawa budowa zasobnika. Powinien mieć wszystkie wyjścia w jednej linii (obok siebie czy co którąś kolumnę). Niejednokrotnie pasowały by równoczesne "rysowanie" pikseli w różnych barwach w tym samym momencie.

Link do komentarza
Share on other sites

34 minuty temu, Treker napisał:

@RFM słuszne uwagi, może w kolejnej wersji (?) autor pokusi się o takie urozmaicenia. Obecna forma na pewno znacznie przyspieszyła proces powstania projektu 😉

Analizując zasadę tworzenia "obrazu" wnioskuję, ze autor konstrukcji brał wzorzec z drukarek igłowych. Zapomniał jednak, ze tam kolumna (w ramach wiersza) jest generowania w jednej chwili. Najprostsza zmiana w programie, która znacznie przyspieszyłaby tworzenie obrazu, to rysowanie kolumnami. Dzięki temu oszczędzany jest czas na poruszanie głowicy (zasobnika). W praktyce można przyjąć, że oszczędzamy czas przeznaczony na przesunięcie głowicy = rozdzielczość X * rozdzielczość  Y / 2 (dzielimy na 2 bo jak w igłówkach, rysowanie odbywa się przy ruchu głowicy w obie strony). Nie widziałem oryginalnego filmu, nie wiem ile czasu głowica przesuwa się z jednego końca do drugiego i jaka jest rozdzielczość obrazka, ale z tego co widziałem, można szacować, że nie chodzi o przyrost szybkości rzędu 10% a raczej 100...200%.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@RFM Wrzuć sobie na luz, myślisz że czas przygotowywania obrazu z cukierków ma jakiekolwiek znaczenie? Projekt przecież nie był tworzony jako profesjonalne narzędzie, które będzie wyświetlało obraz w 60 FPS.

A pomysł wyświetlacza bardzo fajny, pięknie pokazuje że ludzka fantazja nie zna granic. No i jak zostanie trochę "tuszu" to można najeść się cukierków do woli 😉

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Na filmiku w kroku 12 ze źródła widać, że głowica faktycznie przesuwa się od jednego krańca do drugiego w wierszach, po dojściu do bandy wraca na początek 😅 

Ale widać, że autor zauważył potencjał wypełniania kolumn - jeżeli jest kilka tych samych kolorów to je dosypuje, dlatego są nierówne wysokości.

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.