W hobbystycznych projektach najczęściej można spotkać wyświetlacze tekstowe lub małe OLED-y. Co powiecie jednak na wyświetlacz z pikselami, które są kolorowymi cukierkami?
Skittle Pixel8r to niezwykle oryginalne urządzenie, które wykorzystuje tysiące kolorowych słodkości do odwzorowania obrazów z komputera.
Wyświetlacz autorstwa użytkownika JohnO3 ma aż 785 × 610 milimetrów. Przed rozpoczęciem pracy urządzenie musi zostać wyposażone w posortowane cukierki, z których tworzony jest później obraz.
Na szczycie maszyny umieszczonych jest osiem dozowników skittlesów. Elementy do ich budowy wykonane zostały z cienkiej sklejki. Każdy układ wyposażony jest w serwo modelarskie oraz wyłącznik krańcowy – pozwalają one na precyzyjne dozowanie cukierków.
Elementy do złożenia dozownika
Model 3D dozownika
Urządzenie sterowane jest przez Arduino Mega. Mikrokontroler kontroluje pracę serw modelarskich, sprawdza osiem krańcówek i steruje osią poziomą, która przesuwana jest za pomocą silnika krokowego.
Urządzenie przesuwa głowicę z wężykiem nad każdym slotem wyświetlacza. Komputer wybiera kolor skittlesa na podstawie wgranego wzorca, a na tej podstawie Arduino uruchamia jeden z dozowników. Cukierek spada do lejka i trafia wężykiem w odpowiednie miejsce. Następnie cały cykl się powtarza – i tak do skutku, aż powstanie cały obraz.
Dozowniki pełne cukierków
Oś poruszająca wężykiem
Oczywiście obrazek, który ma zostać wyświetlony, należy wcześniej odpowiednio przygotować, tzn. przeskalować go, a potem zaktualizować paletę barw, aby odpowiadała kolorom skittlesów. Kolejnym krokiem jest przyporządkowanie pikselom odpowiednich wartości. Operacje te realizowane są za pomocą dedykowanego skryptu, który powstał w Pythonie.
Wygląd pracującego ekranu
Gotowe urządzenie prezentuje się niezwykle oryginalnie. Niestety tworzenie kolorowych obrazów jest dość czasochłonne. Ułożenie tęczowej spirali z trzech tysięcy cukierków zajmuje prawie 3 godziny. Więcej zdjęć oraz opis budowy urządzenia znaleźć można w instrukcji opublikowanej przez autora. Na koniec warto dodać, że przed wyświetleniem następnej grafiki konieczne jest wysypanie i posortowanie cukierków... Na szczęście w tym przypadku można się wspomóc odpowiednim sorterem:
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY na bazie Arduino i Raspberry Pi.
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY z Arduino i RPi.
Trwa ładowanie komentarzy...