Skocz do zawartości

Pojazd do walk typu megasumo


alarec

Pomocna odpowiedź

Osobiście bym się zbyt wiele nie zastanawiał tylko brał silniki z wkrętarek. Mają chyba większą moc (są szybsze i mają pewnie podobny jak nie większy moment niż silniki z wycieraczek). A kwestią mocowania do robota i koła do przekładni bym się nie martwił. Silnik jest okrągły więc można to rozwiązać jakąś obejmą albo okrągłym mocowaniem a w przekładni powinny być od boku otwory albo wypustki, o które można zablokować ją w korpusie robota. A co do koła to wrzeciono jest nakręcane na gwint wałka wyjściowego z przekładni plus wewnątrz jest zawsze śruba z lewym gwintem do dodatkowego mocowania.

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Ok. jestem prawie że przekonany 🙂

A czy widział ktoś z was silnik z przekładnią większą niż to co podałem <44Nm do powiedzmy 150zł ?
Pewnie bezszczotkowiec lepiej by się tutaj sprawdził (też nie ma problemu z regulatorem), ale chyba nie w tej kwocie?

ps. Przy wyborze powinienem się kierować miekkim czy twardym momentem?

Edytowano przez alarec
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Wydaje mi się że już ostatnie pytanie:
Proszę jeszcze o pomoc w dobraniu regulatora do tych silników od wkrętarek.
Na tapecie mam te modele:
1. 55/35Nm (twardy/mięki) 350rpm -> https://www.narzedzia.pl/wiertarko-wkretarka-graphite-energy-58g006,75585.html 

2.58/38 BEZSZCZOTKOWY 500rpm -> https://www.narzedzia.pl/wiertarko-wkretarka-graphite-energy-58g019,79711.html  (Wyglad silnika: https://allegro.pl/oferta/graphite-58g019-silnik-wiertarko-wkretarki-akumu-8444662578)

Z tego co widze to bardzo ciężko jest z regulatorem ESC pod 18V w PL.
Musi być modelarski samochodowy, by miał wejście do odbiornika RC, oraz kierunki przód / tył.

A może iść we wkrętarkę 14.4V? Wtedy nie ma aż takiego kłopotu z doborem ESC. Ale też moment jest mniejszy o 10Nm.

@Gieneq @Mechano  czy moglibyście coś doradzić ?

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 27.11.2019 o 12:38, alarec napisał:

A teoretycznie, gdybym zmniejszył koła do średnicy 6cm (czyli o połowę) oraz prędkość max. do 1.5-2m/s

Biorąc tą droższą wkrętarkę, 2 bieg: rot = 1700 rpm max. Do tego wzór na obwód koła l = 2πr, r = 3cm (bo średnica koła 6cm).

v = rot/60 * 2π*3cm/100

  • 1700 rmp - 5,34 m/s
  • 500 rpm - 1,57 m/s
  • 1250 rpm - 3,93 m/s
  • 350 rpm - 1,1 m/s

Jakbyś dał trochę większe koła, z 8 cm to te 1250 rpm będzie dobre. Ale może jeszcze zastanów nie jaką potrzebujesz prędkość liniową.

A myślałeś już jak to zamontować w obudowie? Bo samo przymocowanie to raczej pół biedy. Ale myślałeś jak zamocujesz do tego koło, bo nie wyobrażam sobie że umieścisz je w szczękach wkrętarki 😅

Edytowano przez Gieneq
Link do komentarza
Share on other sites

@Gieneq  
tak, obudowę mam już ogarniętą.
Do trzpienia wkrętarki (po zdjęciu szczęk), przymocuje pręt gwintowany 8 nakrętką dwustronną, pręt w zespół łożysk. A koło już lekko pójdzie w ten pręt 8. Z mocowaniem silnika coś się wykombinuje.

Podana ilość obrotów też dla mnie będzie ok.

Teraz tylko regulator obrotów do tego:
jaki na 18V i te ok.30A pod odbiornik RC? (ewentualnie na 14.4V).

jeśli się nie mylę to też można by do odbiornika rc podłączyć arduino a do niego https://elty.pl/pl/p/Sterownik-silnikow-z-BTS7960-mostek-H-43A/1763 i wtedy silnik ? Czy wtedy w aparturze zadziała miksowanie kanałów?

chociaż ze względu na koniący termin wolałbym gotowe rozwiązanie do odbiornika rc.

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, alarec napisał:

chociaż ze względu na koniący termin wolałbym gotowe rozwiązanie do odbiornika rc.

Jeżeli masz mało czasu to może spróbuj z silnikami DC - te tańsze rozwiązanie. To co podesłałeś to mostek H do silników DC, czyli zwykłe sterowanie wypełnieniem sygnału PWM. Wypełnienie 0% - stój, 100% jedź na maxa.

Sterownik wydaje się ok, choć zastanawiają mnie parametry. Na stronie botlandu w ofercie mostka od DFRobot jest 15A max 20A, a w dokumentacji 45A max 60A w impulsach.

Możesz spróbować, układ ma zabezpieczenia przed przegrzaniem, które możesz wykorzystać, aby go nie zniszczyć. Choć mimo wszystko wygląda podejrzanie, bo jest tego sporo na aliexpress, bardziej przekonują mnie mostki VNH od ST ale może to sugerowanie się "marką".

Edytowano przez Gieneq
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.