Skocz do zawartości

Aliexpress.com i kupowanie zawansowanych produktów


FlyingDutch

Pomocna odpowiedź

Cześć,

ostatnio zaciekawił mnie pewien produkt w sklepie internetowym Aliexpress.com:

https://www.aliexpress.com/item/4000170042795.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.1bbc3a488cWayC&algo_pvid=b8e2d6de-11a7-4045-be1d-dc82c5229b85&algo_expid=b8e2d6de-11a7-4045-be1d-dc82c5229b85-3&btsid=39edaf33-09cc-4522-882b-0168a91a733d&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_4,searchweb201603_55

Jest to zestaw uruchomieniowy FPGA firmy QMTECH oparty  o układ FPGA Artix-7 (XC7A100T-2FGG676I). Nie byłoby w tym zestawie nic nadzwyczajnego, gdyby nie jego wielkość - 101400 LEs (logic cells)., poza tym 160 DSP slices. Biorąc pod uwagę cenę jest to dość korzystna oferta. Mam taki problem, że nigdy nic nie kupowałem na Aliexpress.com (nawet nie mam tam konta), niemniej sprzedawca ma dobre referencje (100%). Jakie jest wasze zdanie o kupowaniu trochę bardziej zaawansowanej elektroniki w Aliexpress.com?

Poza tym mam drugie pytanie (z czystej ciekawości) dla tych z was, którzy używają układów FPGA (nieważne zawodowo, czy hobbistycznie). Układ FPGA o jakich parametrach określilibyście jako duży i jakie parametry są dla was istotne (raczej chodzi mi o klasyczne układy FPGA nie SoC).

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
1 godzinę temu, Elvis napisał:

Cześć @FlyingDutch,

Najgorzej jest natomiast jak już taka zabawka przyjdzie i leży na biurku. Nie wiem jak będzie z tą płytką, ale mam całą szufladę pięknych płytek, do których nie było dokumentacji, oprogramowania, właściwie nic - i leżą sobie czekając kiedy będę miał mnóstwo czasu żeby z takimi zagadkami walczyć (do emerytury coraz bliżej).

Moim zdaniem czasem lepiej więcej wydać i dostać coś ze wsparciem, przykładami, dokumentacją itd. Inaczej można wydać mniej, ale absolutnie z tego nie skorzystać.

Cześć,

do tej płytki jest podstawowa dokumentacja: schemat i instrukcja (także plik ucf). Jest też projekt na Github'e z przykładami - pobrałem te zasoby i wyglądają nie najgorzej (oczywiście może się okazać, że coś nie działa). Chcę trochę pokombinować z koprocesorem wektorowym i 16-bitowymi liczbami floating-point, a do tego moja największa płytka z 33000 LE's (też z Artix'em-7) okazała się trochę za mała 😉

Pozdrawiam

BTW: tutaj link do opisu formatu "Half-precision floating-point":

https://en.wikipedia.org/wiki/Half-precision_floating-point_format

Edytowano przez FlyingDutch
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 30.11.2019 o 14:17, FlyingDutch napisał:

Jakie jest wasze zdanie o kupowaniu trochę bardziej zaawansowanej elektroniki w Aliexpress.com?

Zamówiłem z Ali sporo paczek, około 50 i dwa razy miałem nieprzyjemności. Raz zamiast układów scalonych o łącznej wartości ~40zł dostałem jakieś noname tranzystory. Nagrywałem unboxing (polecam to robić), zrobiłem spór i dostałem zwrot pieniędzy. Innym razem zamawiałem 5 pasków po 8 led WS2812 i w 3 paskach niektóre ledy to były zwykłe ledy w 5050. Zrobiłem zdjęcia i dostałem za te paski zwrot.

Jak teraz zamówisz to na 90% dostaniesz paczke po świętach, bo teraz jest mocne obładowanie (dzień singla, black friday, święta). I daje na moje oko 50% szans że dowalą Ci do tego 23% VATu.

Edytowano przez Harnas
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

(edytowany)
Dnia 30.11.2019 o 14:40, Elvis napisał:

Czeć @FlyingDutch,

A co do "dużych" FPGA to ja nie mam doświadczenia, ale wystarczy popatrzeć na ofertę Xilinxa: https://www.xilinx.com/support/documentation/selection-guides/7-series-product-selection-guide.pdf

Artix-7 to "Transceiver Optimization at the Lowest Cost and Highest DSP Bandwidt", dużych chyba trzeba szukać wśród Virtex-7, tam zamiast 100k LE są modele do prawie 2 milionów komórek. Ale jakie są ceny tych płytek to już chyba lepiej nie wiedzieć Natomiast autentycznie duże systemy FPGA z tego co wiem używają wielu układów, więc mając całą macierz Virtex-7 można o dużych FPGA mówić. Artix-7 to taki maluszek, nawet w wersji z 200k LE.

Cześć @Elvis,

z ciekawości postanowiłem sprawdzić jaki jest aktualnie największy układ FPGA wyprodukowany na Ziemi 🙂

Masz rację, że do niedawna największym układem był Xilinx Virtex UltraScale+ VU19P , ale od niedawna największy układ FPGA na Świecie produkuje Intel - Jest to Stratix 10 GX 10M układ zawiera 10.2 miliona elementów logicznych 6,912 bloków DSP i 308 Mbit pamięci oraz posiada 2304 piny IO. Tutaj link do artykułu na temat aktualnie największych układów FPGA:

https://www.eejournal.com/article/intels-worlds-largest-fpga/

BTW: zamówiony w AliExpress.com zestaw FPGA firmy QMTECH przyszedł po pięciu dniach od złożenia zamówienia (też byłem zdziwiony, jak zadzwonił kurier). Na razie zdążyłem wykonać kilka prostych testów z tą płytką FPGA. Jak na razie wszystko jest OK, tak, że jestem dobrej myśli co do jej przyszłości 😉

Pozdrawiam

Edytowano przez FlyingDutch
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.