Skocz do zawartości

Sterowanie silnikami przez Arduino i Ethernet


ock12

Pomocna odpowiedź

Witam, zakupiłem ostatnio arduino uno, moduł ethernet enc28j60 oraz shield do sterowania silnikami DC. Bardzo mi zależy żebym mógł sterować prędkością i kierunkiem tych silników z przeglądarki internetowej z modułu ethernet podłączonego kablem do PC (chciałbym żeby był to np. wirtualny joystick, z którego obrót myszką pozwoli na sterowanie poszczególnymi silnikami). Dodam, że nie za bardzo wiem jak przesłać dane z silników do arduino oraz jak stworzyć takie sterowanie (joystick). Nigdzie nie znalazłem podpowiedzi i utknąłem w martwym punkcie z prostą stroną html i silnikami sterowanymi z poziomu programu.
Wiem, że to może dość trudne zadanie, ale bardzo mi zależy na takim rozwiązaniu. Może macie jakieś porady lub wskazówki gdzie mógłbym zaczerpnąć informacji jak to zrobić? 

Link do komentarza
Share on other sites

@ock12 witam na forum 🙂

Jeśli układ już działa i możesz sterować silnikami to całość sprowadza się chyba "tylko" do odpowiedniego interfejsu www, który będzie miał joystick zamiast przycisków. Zgadza się? Jakie technologie webowe znasz?

Link do komentarza
Share on other sites

3 godziny temu, Treker napisał:

@ock12 witam na forum 🙂

Jeśli układ już działa i możesz sterować silnikami to całość sprowadza się chyba "tylko" do odpowiedniego interfejsu www, który będzie miał joystick zamiast przycisków. Zgadza się? Jakie technologie webowe znasz?

Właśnie i tu tkwi problem bo jestem laikiem w tej sprawie,  miałem styczność jedynie z HTML i prostymi stronami.
Rozumiem że żeby wysyłać dane do arduino to muszę stworzyć aplikacje web? I tu właśnie mam obawy czy sobie poradzę z napisaniem takiej aplikacji i czy potem uda mi się to zgrać z arduino.

Link do komentarza
Share on other sites

@ock12 samo wysyłanie danych do Arduino to chyba mniejszy problem od napisania tego GUI. Poszukaj gotowych rozwiązań, może coś dla Ciebie będzie odpowiednie - tutaj masz przykład jakiegoś joysticka działającego w oknie przeglądarki. O coś takiego chodzi? http://scottlobdell.me/2015/09/creating-touch-controlled-joystick-html5/

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

(edytowany)
8 godzin temu, Treker napisał:

@ock12 samo wysyłanie danych do Arduino to chyba mniejszy problem od napisania tego GUI. Poszukaj gotowych rozwiązań, może coś dla Ciebie będzie odpowiednie - tutaj masz przykład jakiegoś joysticka działającego w oknie przeglądarki. O coś takiego chodzi? http://scottlobdell.me/2015/09/creating-touch-controlled-joystick-html5/

Dokładnie coś takiego chciałbym zastosować. Napisałem właśnie kod w arduino, który tworzy strone html i pozwala na sterowanie silnikami, ale przez przyciski...nie zadowala mnie to do końca bo zabiera 90% pamięci i nie jest takie intuicyjne jak joystick 😞 Natomiast nie mam pojęcia jak zrobić, aby ruch tego joysticka odbierało arduino i wysyłało polecenia na silniki...Joysticki widziałem są gotowe(napisane np w html, fajnie byłoby wykorzystać ten z Twojego linku). 

Edytowano przez ock12
Link do komentarza
Share on other sites

Zastanów się może czy na pewno potrzebujesz tego joysticka i to jeszcze przez przeglądarkę. To dość zawiłe, skomplikowane i mało spotykane rozwiązanie 😉 Zdecydowanie prościej byłoby zrobić na jeden z 2 sposobów:

  • aplikacji webowej, która ma przyciski zamiast joysticka,
  • aplikacji na PC z joystickiem, która komunikuje się z Arduino przez UART.

Twoja wersja jest chyba najtrudniejsza z możliwych. Oczywiście jest to realne, ale będzie ciężko 😉

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 5.12.2019 o 10:18, Treker napisał:

Zastanów się może czy na pewno potrzebujesz tego joysticka i to jeszcze przez przeglądarkę. To dość zawiłe, skomplikowane i mało spotykane rozwiązanie 😉 Zdecydowanie prościej byłoby zrobić na jeden z 2 sposobów:

  • aplikacji webowej, która ma przyciski zamiast joysticka,
  • aplikacji na PC z joystickiem, która komunikuje się z Arduino przez UART.

Twoja wersja jest chyba najtrudniejsza z możliwych. Oczywiście jest to realne, ale będzie ciężko 😉

Dziękuję za wskazówki 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

A jeszcze mam takie głupie pytanie. Otóż potrzebuje podłączyć ten moduł ethernet po kablu do portu LAN w PC i drugie urządzenie też po kablu do portu LAN(kamerka IP), natomiast mam tylko jedngo gniazdo w PC. I tu pytanie czy jeśli kupie adapter z usb-> na LAN to będę mógł podłączyć urządzenia zarówno do tego adaptera i gniazda w PC i to zadziała? Czy muszę zastosować dostępne rozgałęziacze ? 

Dodam, że mam gdzieś w domu taki adapter, ale oczywiście jedno z gniazd nie działa bo nie wykorzystuje pinów 1 2 3 6. Można rozdzielić najwyżej te piny drugim takim adapterem?

Edytowano przez ock12
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 7.12.2019 o 13:35, ock12 napisał:

A jeszcze mam takie głupie pytanie. Otóż potrzebuje podłączyć ten moduł ethernet po kablu do portu LAN w PC i drugie urządzenie też po kablu do portu LAN(kamerka IP), natomiast mam tylko jedngo gniazdo w PC. I tu pytanie czy jeśli kupie adapter z usb-> na LAN to będę mógł podłączyć urządzenia zarówno do tego adaptera i gniazda w PC i to zadziała? Czy muszę zastosować dostępne rozgałęziacze ? 

Wszystko zależy od sieci w jaką połączysz te urządzenia, ale może w takim wypadku najlepiej sprawdziłby się zwykły router, który połączy 3 urządzenia?

Przyznam jednak, że to wszystko brzmi dziwnie - albo realizujesz jakiś strasznie zawiły projekt, albo wybrałeś niezwykle "oryginalną" metodę. Może jednak opiszesz co to dokładnie za urządzenie to uda się dobrać jakieś łatwiejsze rozwiązanie, które nie będzie wymagało takich kombinacji 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.