Skocz do zawartości

Problem ze zrozumieniem pomiarów na diodzie


Mtmiszak

Pomocna odpowiedź

Cześć wszystkim, robię sobie powolutku tematy związane z elektroniką i zacząłem badać układ z diodą prostowniczą i czegoś nie rozumiem. Miło by było gdyby ktoś odesłał mnie do informacji wyjaśniających mój problem, bądź po prostu mi to wyjaśnijcie tutaj... 🙂 Link odsyła do mojego filmiku w którym wszystko jest wyjaśnione.

 

napięcie baterii miernika to nie jest... nie umiem tego wyjaśnić.

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

na pewno ten pomiar ma związek z podpiętym źródłem zasilania bo podłączyłem do obwodu 6,4V i wartość napięcia na diodzie prostowniczej podłączonej w przeciwnym kierunku się zmieniła.  Niestety posiadam tylko jeden miernik i nie jestem w stanie włączyć do obwodu drugiego voltomierza by sprawdzić czy podłączając miernik do diody prostowniczej w jakiś sposób zamyka się obwód... czy może po prostu podłączenie go ma jakiś dodatkowy wpływ na całą resztę.

Edytowano przez Mtmiszak
Link do komentarza
Share on other sites

Dla większego porządku pytanie wydzieliłem z kursu, ponieważ nie dotyczy ono bezpośrednio omawianych tam ćwiczeń. Tutaj będzie łatwiej utrzymać porządek w dyskusji i nie będziemy mylić osób szukających informacji o programach z kursu. Źródło pytania: https://forbot.pl/forum/topic/7984-kurs-elektroniki-6-diody-krzemowe-oraz-swiecace-led/

Niestety nie mam jak teraz odsłuchać filmiku, ale mam nadzieję, że po wydzieleniu pytania do osobnego tematu szybciej uzyskasz pomoc 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

ok, idąc dalej tym tropem zrozumiałem że nie do końca rozumiem prawa kirchhoffa, w tym przykładzie policzyłem sumę napięć na poszczególnych elementach, lecz coś takiego stosuje się jedynie w przypadku prądów dla pierwszego prawa kirchhoffa. Nie wiem natomiast o co dokładnie chodzi z drugim prawem kirchhofa… i możliwe że stąd biorą się moje problemy ze zrozumieniem zachodzącego tutaj zjawiska.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Za dużo mam tego wszystkiego na głowie...  rozumiem Kirchhoffa... ale to tutaj wykracza po za moje rozumowanie... aż mi się w głowie zamieszało. Najlepiej zrobię jak kupię drugi miernik...  Mimo to chętnie przeczytam jakie jest zdanie kogoś kto się na tym zna.

Link do komentarza
Share on other sites

pomiędzy sondami miernika znajduje się dioda prostownicza 1N4148 100V/0,15A, jest ona wpięta odwrotnie w stosunku do polaryzacji obwodu. Zauważyłem że jakimś  cudem miernik wymusza napięcie na obwodzie przez który przepływa bardzo malutki prąd widoczny na najmniejszej skali miernika czyli mikro. Po odłączeniu Voltomierza prąd znika, napięcie również... Jak to działa? 

Link do komentarza
Share on other sites

To działa w prosty sposób, miernik zamyka obwód, zaczyna płynąć bardzo mały prąd pomiędzy plusem zasilania za rezystorem i tu zaczynasz mierzyć dodatnie napięcie na katodzie diody a ujemne napięcie na jej anodzie, reszta obwodu zamyka się przez leda. Po prostu miernik którym mierzysz jest rezystorem o rezystancji pewnie kilkuset kΩ może nawet MΩ w co wątpię i jednocześnie sam na sobie mierzy napięcie.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Mam dwa mierniki, podłączyłem omomierz do voltomierza i wyszło mi że  na voltomierzu jest około 1000k om, przy tym pomiarze voltomierz podał mi 1,05V więc z prawa oma wynika że między miernikami przechodzi 1mikro A. Tym sposobem rozumiem o co tutaj chodzi... miernik to po prostu kolejny element obwodu i tutaj w trybie voltomierza jest on niepoprawnie wpięty do obwodu. Mimo pomiaru voltomierza nic przez diodę prostowniczą nie przechodzi, a wyświetlony pomiar to jedynie napięcie źródła zasilania obwodu, działające na miernik. Zagadka rozwiązana.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Gość
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.