Skocz do zawartości
Komentator

Kurs elektroniki - #6 - diody krzemowe oraz świecące (LED)

Pomocna odpowiedź

html_mig_img
Pora na przejście do kolejnych elementów. W tej części naszego kursu elektroniki zajmiemy się podstawowymi elementami półprzewodnikowymi, czyli diodami (prostowniczymi oraz świecącymi).Artykuł omawia najważniejsze informacje takie jak budowa, podział i zastosowania diod.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Piotrek1000, zgodnie z rozpiską elementów zamieszoną w zapowiedzi kursu - tym razem nie zajmujemy się diodami Zenera. Tak naprawdę głównym celem było wprowadzenie diod świecących, diody krzemowe pojawiły się przy okazji. Diodami Zenera możemy się zająć w kontynuacji kursu (jeśli będzie na to zapotrzebowanie).

Dodatkowo dobra wiadomość, w części o diodach LED pojawiły się dwie nowe animacje 🙂

Kolejny ciekawy odcinek zaliczony- Tranzystory, czyli baza, kolektor, emiter. Zapowiada się ciekawie. Czekam cierpliwie, przeglądając wszystkie już opublikowane części różnych kursów.

PS.

Szkoda,że zabrakło dzisiaj wzmianki o ciekawej diodzie RGB, ale i tak "fajno było" - dziękuję za ciekawą lekturę- pozdrawiam hob_bit

hob_bit, tylko, że dioda RGB bez możliwości sterowania jasnością poszczególnych składowych nie jest taka fajna 🙂 Dlatego... zostawiłem ją na kontynuację kursu, która pojawi się na 90% 🙂

Jak zwykle świetny odcinek kursu. Od dziś już nie będą mi się myliły anoda z katodą. Zauważyłem że porównywaliście elementy elektroniczne do instalacji hydraulicznej. Mam propozycję aby w podpunkcie "Dioda jako zabezpieczenie" porównać ją do wentyla w dętce. W końcu w jedną stronę przepuszcza powietrze, a w drugą nie(jeśli jest sprawny oczywiście) tak samo jest z diodą.

r_bot, dzięki za miłe słowa 🙂

Dobry pomysł z instalacją hydrauliczną, tylko zamiast dętki należałoby wykorzystać zawór jednokierunkowy. Tylko należałoby jeszcze znaleźć wyjaśnienie na spadek napięcia. Pomyślę nad tematem 🙂

Będę wdzięczny jeśli wszyscy zainteresowani kursem pomogą w jego popularyzacji (znajomi, Facebook itd) 🙂

Jeśli chodzi o zadanie 6.2 to dla 6 i więcej diod czerwonych w ogóle one nie świecą, kombinacja 5 diod czerwonych z zieloną lub niebieską również nie dają jasności przy rezystorze 1kOm. W zadaniu 6.3 prąd zmierzony dla połączenia równoległego to ~13,40mA a dla szeregowego ~5,00mA dla rezystora 1kOm. Jeśli chodzi o zadanie 6.4 to dla najmniejszego prądu najlepiej świeci dioda niebieska, potem czerwona a najgorzej zielona, zmierzona dla rezystancji 30kOm.

Natomiast nie rozumiem co trzeba zrobić w zadaniu 6.1 😋 jak podłączyłem plus baterii do plusa na płytce i szeregowo połączyłem wszystkie diody,żeby były w spolaryzowane w kierunku przewodzenia, po czym nóżkę ostatniej wsadziłem do linii z plusem nic się nie działo, ale dla normalnego połączenia tzn. ostatnia nóżka do minusa, gdzie baterię też podłączyłem, to spadki na diodach wyniosły około 1 V i wszystkie szybko się zagrzały 😃 Ktoś coś łatwo wyjaśni? 🙂

Jeśli chodzi o zadanie 6.2 to dla 6 i więcej diod czerwonych w ogóle one nie świecą, kombinacja 5 diod czerwonych z zieloną lub niebieską również nie dają jasności przy rezystorze 1kOm.

A próbowałeś z mniejszymi rezystorami?

W zadaniu 6.3 prąd zmierzony dla połączenia równoległego to ~13,40mA a dla szeregowego ~5,00mA dla rezystora 1kOm.

Jaki z tego wniosek 🙂?

zmierzona dla rezystancji 30kOm.

Jak uzyskałeś tak duży opór?

Natomiast nie rozumiem co trzeba zrobić w zadaniu 6.1

Miałem na myśli, aby połączyć diody szeregowo z jednym biegunem baterii i nie zamykać obwodu. Zamiast tego po prostu zmierzyć napięcie na samej baterii oraz za szeregiem diod 🙂

Jedyną metodą, która pozwala na rozróżnienie anod oraz katody ze 100% skutecznością to sprawdzenie wielkości płytki wewnątrz struktury diody. Katoda zawsze będzie większa – wynika to z technologii produkcji oraz zasady działania LED.

Też tak uważałem dopóki nie wymontowałem diod z mojego chińskiego autka RC. Użyłem je w moim robocie, także jak go opublikuje (trochę czasu jeszcze minie) to o tym wspomnę i zobaczycie na zdjęciach 😉

Ds3, masz jakiś model tej diody? Chętnie bym to sprawdził.

Ds3, masz jakiś model tej diody? Chętnie bym to sprawdził.

Nie mam pojęcia, co to jest za wynalazek. Ma standardową wielkość 3mm i jest przezroczysta.

Dodaje zdjęcia:

Na powyższym zdjęciu widać, że większa płytka jest po prawej stronie.

Z kolein na tym zdjęciu widać, że ścięty bok diody jest po lewej stronie - czyli dobrze - jak dla tej dziwnej diody LED 😋 W "normalnych" powinien być po prawej stronie ( po prostu oznacza katodę). Na tym zdjęciu (w sumie na poprzednim też) ze względu na PCB o grubości żyletki widać ścieżki i widać, że GND (masa jest rozlana) idzie do lewej nóżki, czyli do mniejszej blaszki.

A to jeszcze jedno zdjęcie, na którym widać, że dioda działa 😉

Dobrze, że tym razem pokusiło mnie, aby podłączyć tą diodę LED do zasilacza bezpośrednio, bo bym się pewnie nieźle nakombinował 😋

Pozdrawiam!

Ds3, ciekawa sprawa. Jednak zakładając, że czytelnicy będą zaopatrywać się w popularnych sklepach z częściami (przynajmniej na początku swojej kariery), to mogą kierować się wielkością "blaszek".

Zainteresowało mnie to rozpoznawanie polaryzacji po wielkości elektrod diody. Niestety muszę stwierdzić, że to nie działa. Bawię się właśnie zestawem, który dostałem w prezencie, i diody czerwone mają dokładnie odwrotną polaryzację. Nie wiem jaki to model diod, ale zawsze można napisać do producenta: http://www.maplin.co.uk/p/raswik-raspberry-pi-wireless-inventors-kit-n78ce

Co ciekawe pozostałe kolory zgadzają się z artykułem. Moim zdaniem nie należy się jednak sugerować budową diody. Pozostaję wcięcia na obudowie, długości wyprowadzeń, a jedyną w pełni skuteczną metodą jest podłączenie multimetru.

Jeśli chodzi o zadanie 6.2 to dla 6 i więcej diod czerwonych w ogóle one nie świecą, kombinacja 5 diod czerwonych z zieloną lub niebieską również nie dają jasności przy rezystorze 1kOm.

A próbowałeś z mniejszymi rezystorami?

Próbowałem, efekt podobny, ponieważ skoro bateria dostarcza około 9 V to 6 diod czerwonych potrzebuje ponad 12 V i dlatego, moim zdaniem, one nie świecą 😋

W zadaniu 6.3 prąd zmierzony dla połączenia równoległego to ~13,40mA a dla szeregowego ~5,00mA dla rezystora 1kOm.

Jaki z tego wniosek 🙂?

Że lepiej łączyć szeregowo, bo mniejszy prąd? 😃

zmierzona dla rezystancji 30kOm.

Jak uzyskałeś tak duży opór?

połączyłem szeregowo 3 rezystory 😋

Natomiast nie rozumiem co trzeba zrobić w zadaniu 6.1

Miałem na myśli, aby połączyć diody szeregowo z jednym biegunem baterii i nie zamykać obwodu. Zamiast tego po prostu zmierzyć napięcie na samej baterii oraz za szeregiem diod 🙂

dalej mi nic nie pokazuje, może jakieś zdjęcie pomocnicze? 🙂