Skocz do zawartości

Gdy zaczynałeś przygodę z robotyką...


Arek Banaś

Pomocna odpowiedź

Witam serdecznie,

Chciałbym prosić Was, aby każdy kto może napisał jakie miał pytania, co sprawiało mu problem, co budziło wątpliwości i z czym miał największy problem zaczynając przygodę z robotyką.

Moje pytanie ma na celu wychwycenie najczęściej zadawanych pytań i rzetelne udzielenie odpowiedzi, aby moderatorzy mogli umieścić je w "FAQ dla zielonych", lub zrobić z tym inny pożytek.

Pozdrawiam serdecznie,
Arek

Link do komentarza
Share on other sites

Mechanika. To było najtrudniejsze, zrobić coś z niczego, w szczególności przekładnie do silnika. I tylko to, w C umiałem programować a i z elektroniką cyfrową miałem do czynienia...

Link do komentarza
Share on other sites

bity. atmega8, atmega16,atmega32 i tak dalej. Wiem ze cyfry oznaczaja bity (informacja)- nie potrafie tylko do konca zrozumiec idei. Moglby mi ktos dokladniej wyjasnic? Przeczytalem wiki i wlasnie nadal do mnie nie dociera, ich definicja.

Tak dla pewnosci.

Atmega8 oznacza ze moze przyjac naraz 8 bitow(osiem informacji) i je przetworzyc, tak? Czy sie poprostu myle?

Link do komentarza
Share on other sites

Nie ile bitów może przyjąć, tylko jaką ma pojemność pamięci flash (w kB)...

Wszystkie ATmegi są 8-bitowe, to znaczy, że szyny adresowe, pamięci, czy wielkości rejestrów mają właśnie taką wielkość

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Attiny też są 8-bitowe (choć przyznam, że nie wiem co w tym wypadku oznaczają cyfry w nazwie...).

Aby zrozumieć co oznacza architektura 8-bitowa, poczytaj na wiki to:

Architektura 8-bitowa

Samo słowo "bit", to po prostu jednostka informacji mogąca przyjąć jedną z dwóch wartości logicznych (0 lub 1).

Link do komentarza
Share on other sites

wsierkdeck - czyli chcesz powiedziec ze wszystkie atmegi sa 8 bitowe, ale posiadaja wiecej pamieci - jej wielkosc jest obok nazwy tak?

Nawyk - czytalem o samym bicie.

Moglibyscie jeszcze mi powiedziec jak sie to ma:

8 bitów pozwala na określenie do 28 = 256 różnych informacji

rozumiem ze mozna je zapisac, ale teraz mi sie rozchodzi pod jaka postacia sa rozumiane te informacje? Edit: (chodzi o wykonywanie naraz operacji typu odbieranie,wysylanie,obliczanie?)

Uciesze sie rowniez z innych linkow wyjasniajacych troche szerzej. W google nie potrafie jakos znalesc.

Przepraszam za klopot, lubie zrozumiec wszystko dokladnie i do konca. Zazwyczaj nie pisze na forum z takimi prosbami.

Edit: jak sie ma wyglad mikrokontrolerow do ich mozliwosci? Reguła jest ze czym wiecej moze pomiescic bitow tym wiecej musi miec nozek?

Link do komentarza
Share on other sites

Tak, wszystkie uC na architekturze AVR są 8 bitowe. Cyfra przy nazwie nie zawsze oznacza ilość pamięci, np ATmega644 (644kB?). Jednak, łatwo można zauważyć, że w ofercie istnieją także ATmega164, 324, i wtedy już wiadomo, bo zmieniają się tylko 2 piewsze cyfry.

Popatrz sobie na tabelę ASCII, tam każda unikalna kombinacja 7 bitów odpowiada jakiemuś znakowi. To taki przykład, jak można kodować znaki;

Jeżeli uC ma więcej nóżek to możemy wywnioskować, że ma więcej portów (które mogą mieć tylko 8 pinów każdy), czyli więcej we/wy ogólnego przeznaczenia. Nie znam się na budowie uC, więc nie wiem jak to odbywa się w środku

Link do komentarza
Share on other sites

Logon

Wszystkie AVR są ośmiobitowe to znaczy że wykonują operacja na 8 bitowych słowach, a szyna adresowa wcale nie musi mieć 8 bitów (i nie ma), co do oznaczenia to w atmegach jest z reguły tak że dwie pierwsze cyfry określają pamięć a kolejne jaki to konkretnie model (jakie ma układy dodatkowe) ale aby się upewnic co siedzi w środku polecam obejrzenie datasheetów. I co do ASCII to nie jest kombinacja siedmiu bitów tylko ośmiu. Co do ilości portów to znowu odsyłam do datasheetów. Więcej pinów nie znaczy więcej portów, można do nich podłączać np napięcia odniesienia dla przetworników, dodatkowe piny dla zasilania itp. Co do tego ogólnego przeznaczenia to też tak nie do końca 😋

Co do pytań początkowych to na pewno tranzystory (bi i uni) 😉

Link do komentarza
Share on other sites

I co do ASCII to nie jest kombinacja siedmiu bitów tylko ośmiu.

To nieprawda. ASCII jest 7-bitowe, jeśli nie wierzysz sprawdź na wikipedii. Co prawda używa się 8 bitowego kodowania, ale to już nie jest ascii. Kody >127 nie należą do standardu.

Link do komentarza
Share on other sites

Chciałbym tu jeszcze dopisać dość ważna rzecz, a mianowicie mikro-kontrolery AVR są zaliczane do grupy układów 8 bitowych, lecz słowo instrukcji jest 16-bitowe ! Taka a nie inna klasyfikacja wynika z długości rejestrów wewnętrznych i szerokości wewnętrznej szyny danych.

Link do komentarza
Share on other sites

ATTiny są chyba nazywane tak a nie inaczej z powodów historycznych - np ATtiny2313 jest następcą dużo starszego o oznaczeniu 2313 (nie wiem czy nawet nie był to 8051, w każdym razie widzałem coś takiego na starym schemacie jakiegoś regulatora - obudowa i nazewnictwo pinów było takie jak w ATtiny2313).

Wracając do tematu: mechanika, jak zamocować koła, aby było to trwałe, dość wytrzymałe i dość tanie. Do dziś nie mam zielonego pojecia jak ludzie to robią, sam mocuję bezpośrednio na wale silnika (z tym też miewam problemy).

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.