Skocz do zawartości

Customowe liczniki- czy da się to wykonać?


alshrom

Pomocna odpowiedź

Cześć wszystkim.

Ostatnio poszukiwałem jakiegoś ciekawego licznika motocyklowego i niestety okazało się, że ciężko jest dostać coś co wygląda tak jak bym chciał. Naszło mnie wtedy takie luźnie przemyślenie, czy może idzie taki licznik wykonać samemu. Chodzi mi mniej więcej o coś w tym stylu (jak na zdjęciach). Potrzebowałbym prostego licznika, w którym wskazane są obroty (w postaci zapalających się segmentów), prędkość, przebieg i ew. kilka kontrolek. Czy coś takiego jest wykonalne w domu, czy jest to raczej temat na tyle skomplikowany i czaso/pieniędzo/wiedzo chłonny, że lepiej sobie dać spokój?

licznik1.PNG

licznik3.PNG

licznik2.PNG

licznik1.PNG

licznik 4.PNG

Link do komentarza
Share on other sites

Nie widzę problemu z połączeniem wyświetlacza 7-segmentowego i kilku diod świecących w coś podobnego. Oczywiście jeśli chcesz, żeby to porządnie wyglądało, to trzeba jeszcze zrobić jakiś panel na przód, być może wycięty z dwóch warstw akrylu (przezroczysta i nieprzezroczysta z napisami), jakąś obudowę do tego wszystkiego (wydrukować na drukarce 3D? obudowa od innego licznika? jakiś pojemnik spożywczy?), wszystko uszczelnić, etc. No i podstawowe pytanie, w jakiej postaci dostajesz dane do wyświetlania na tym — od tego zależy jak ciężko będzie ci napisać program sterujący tym wyświetlaczem.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Witam.

Te na zdjęciach wyglądają mi na LCD i myślę, ze w przypadku motocykla, gdzie odczyt powinien być czytelny i w ciemności i w słońcu, to raczej trzeba pójść w tę stronę. Może zwykły alfanumeryczny? Może wyświetlacz z Nokii? Może 7 segmentowy, taki jak w zegarach? Albo połączenie kilku? Na pewno nie osiągniesz w domowych warunkach takich efektów jak na zdjęciach, bo do tego trzeba by zrobić własny wyświetlacz LCD. Widziałem coś takiego, ale koszty duże, a efekt mizerny.

Pozdrawiam.

EDIT

Może coś takiego?

https://www.alibaba.com/product-detail/HTN-transflective-round-lcd-screen-custom_60687406095.html

tylko nie wiem, czy gdzieś będą pojedyncze sztuki do kupienia.

Edytowano przez Jamik
Uzupełnienie
Link do komentarza
Share on other sites

Trudno odpowiedzieć na ile trudny temat jak nie wiemy ile potrafisz 🙂

Jak możesz się pobawić i masz cyfrowy licznik to pewnie najłatwiej byłoby  zrobić nakładkę na niego,  która by "tłumaczyła" wartości wyświetlane na nową metodę wyświetlania...

Poważnym natomiast problemem jest kwestia ew. legalności jakiejkolwiek modyfikacji...

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@deshipu Rozumiem, że w tym przypadku pomysł byłby taki, by tam gdzie miałby być wyświetlane liczby zastosować wyświetlacz 7 segmentowy, a resztę pól wyświetlać za pomocą diod, które to świeciłyby pod przeźroczystym akrylem z naklejoną naklejką tworzącą pole.

@Jamik Ze wszystkich propozycji najbardziej podoba mi się ten wyświetlacz z ali. Czy w takim wyświetlaczu mogę samodzielnie stworzyć cały wygląd wyświetlacza, czy ma on już swoje sekcje i style wyświetlania, których zmienić się nie da?

@MirekCz Aktualnie badam temat by mieć mniej więcej pojęcie z czym taki projekt się je. W wolnym czasie postaram się pobawić trochę wyświetlaczami w arduino i sprawdzę jak to wygląda.

Link do komentarza
Share on other sites

Właśnie widzę, że jedyną opcją na własny wyświetlacz lcd jest tylko zamówienie takiego wg. swojego projektu. Czyli przy wykonywaniu własnego prędkościomierza pozostaje opcja z łączeniem różnych wyświetlaczy.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.